• Dolar Alış / Satış: 8.337 / 8.352
  • Euro Alış / Satış: 10.1 / 10.118
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:29
  • İkindi: 16:25
  • Akşam: 19:52
  • Yatsı: 21:45

‘BİR DEMET ŞİİR DİNLETİSİ’

6 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
758 defa okundu.
‘BİR DEMET ŞİİR DİNLETİSİ’

Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi şiir dinletisi programı düzenledi. Öğrencilerin seslendirdiği şiir dinletisine katılan Kaymakam Okumuş, şiirin; duyguların, hislerin en az kelime kullanarak en özgü bir şekilde ifade edebilme sanatı olduğunu belirtti.

Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından “Bir Demet Şiir Dinletisi” programı düzenledi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde 2 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen şiir dinletisine Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, kurum amirleri, eğitim kurumları yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin şiir okuduğu programda Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş bir konuşma yaptı.

Okumuş, “İlk olarak şiir dinletisine Ersin Ateş’te yapılan programa katıldım. Şiire, Nazım’a ilişkin görüşlerimi kısmen ifade edebilme imkânı buldum. Benim oradaki konuşmam 15-20 dakika sürmüştü bir iki dakika özetle geçeyim ardından şiire, organizasyona; duyguların hislerin en az kelime kullanarak en özgü bir şekilde ifade edebilme sanatına ilişkin müsaadenizle görüşlerimi sizlere arz etmek istiyorum. Tabii orada kısaca özetle şöyle bir hususa değinmiştim: Romantizmde rasyonalizm ile bir uzak olan düşünür sol başlangıçta romantizm sağ nihai noktada da rasyonalizm olsa kendimi rasyonalizme daha yakın olduğunu hissettiğimi söyleyebilirim. Yani romantizm romantiklik olarak geçer burada birçok romantik şiir okunacak ama kendim sizlerin de affına sığınarak onların sağ tarafında kaldığımı merkezin sağ tarafında kaldığımı öncelikle arz etmek istiyorum. Tabii Diğer yandan yine aynı şekilde bu sefer yine aynı tarafta rasyonalizm de empirizm prizma doğru hareket etsek rasyonalizm bu sefer sol üst köşede olsun en sağ köşede empirizm olsa ben kendimi empirizm daha yakın hissettiğimi ifade etmiştim. Yani romantizm Aslında açıkçası yani dünyadaki olgu ve olaylara duygusal perspektiften bakma, duygusal olarak izah etme  olarak anlıyorum. Romantizmden anladığım; duygulara, olgulara, olaylara şahıslara ve durumlara duygu perspektifine referans alarak rasyonalizm de ise daha çok bilgileri meseleleri genel olarak olguları olayları insanları hadiseleri varlıkların durumu genel olarak akli perspektiften yani makuliyet perspektifinden bakılarak açıklama oraya yakın olduğumu söylemiştim.

Özellikle sizlere tavsiye etmek istediğim husus şudur; yani mutlaka belli bir çizgiyi takip etmemek gerekir. Yani mutlaka farklı şairlerin faydalı olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Programa emek verenlere teşekkür edip öğrencileri kutlayan Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Türel, programa katılanlara teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN