• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

BİR ÂLİM DAHA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

12 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
874 defa okundu.
BİR ÂLİM DAHA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

Bölgenin tanınmış Âlim ve kanaat önderlerinden Abdulsamet Bingöl, Cuma günü sabaha karşı hakkın rahmetine kavuştu.

Bölgenin âlimlerinden Molla Abdulsamet Bingöl, 8 Ocak 2016 Cuma günü sabah saatlerinde hakkın rahmetine kavuştu. Bir süredir, hastalığından dolayı tedavi gören Bingöl, 82 yaşındaydı.

Molla Abdulsamet Bingöl, Yeni Mahalle’de bulunan Bazman mezarlığında yüzlerce seveni, dava arkadaşları ve talebeleri tarafından defnedildikten sonra taziye, Solhan merkez taziye evinde kuruldu.

Değişik yerlerde bulunan medreselerde birçok talebe yetiştiren Seyda Molla Abdulsamet Bingöl, bütün zorluk ve sıkıntılara rağmen medreselerde öğrencilere Arapça ve İslami ilimler vermeye devam etti.   Yetiştirdiği talebeler, bölgenin değişik yerlerine giderek medrese eğitiminin yaygınlaşmasını sağladı. Bölgede saygı ve hürmet gösterilen âlimlerinden olan Bingöl, halk arasında meydana gelen küskünlükler ve ihtilafları çözerek devamlı insanların başvurduğu ve meselelerini götürdüğü merci haline geldi.

“SEYDA, BÖLGENİN ÖNEMLİ ÂLİMLERİNDENDİ”

Molla Abdulsamet Bingöl’ün, Bingöl ve Bölge için bir değer olduğunu belirten Bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, “Seyda Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinin yetiştirdiği değerli fekisi ve âlimlerindendi. Bir sorun olduğu vakit onu arardık ve sorularımızı sorar o da hemen cevap verirdi. Seyda tüm Müslümanları severdi. Kimse onun dilinden incinmezdi. Bütün konularda ümmetin maslahatını gözetir ve öyle çözümler üretirdi. Herkesin memnun olduğu bir ilim ve dava adamıydı. Allah Rahmet etsin” dedi.

“TOPLUM TARAFINDAN SEVİLEN BİR ŞAHSİYETTİ”

Seyda’nın arkadaşlarından Molla Selahattin Baki, şunları söyledi: “Seyda aynı zaman akrabamdır.  Kendisi yıllarca medrese eğitimi aldı ve birçok yerde yüzlerce talebe yetiştirdi. Halkın ve toplumun sorunlu meselelerini çözerek kötü olayların önüne geçerdi. Seyda mütevazı ve takva ehli biriydi. Toplum tarafından sevilen bir şahsiyetti. Allah kendisine rahmet etsin.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN