• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

BİNGÖL’E GÖTÜRÜLSÜN

6 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1339 defa okundu.
BİNGÖL’E GÖTÜRÜLSÜN

Şehir Çöplüğünün bulunduğu alanın evlere yakın olmasından dolayı sağlık açısından sıkıntılı olduğu gibi orman bölgesinde olmasından dolayı ormana ciddi zarar verdiğini belirten vatandaşlar, çöplerin Bingöl’de yapılan ‘Katı Atık ve Bertaraf Tesisi’ne nakledilmesini istediler.

 Solhan ilçe merkezinde toplanan çöplerin İlçenin güneyinde bulunan ormanlık alana dökülmesi ve bu soruna yıllardır çözüm getirilememesine vatandaşların tepkisi devam ediyor.  Söz konusu alana dökülen çöplerin yandığını veya yakıldığını dile getiren vatandaşlar, Yenimahalle Yatılı Bölge Okulu arkasında ikamet eden mahalle sakinlerinin havanın hafif esmesinden bile çöp alanın kokusundan etkilendiğini dile getirdiler.

Kokuların sağlık açısından da ciddi sorun olduğunu ancak yıllardır soruna çözüm getirilmediği için çöp alanı etkisinin gerek çevre ve gerekse sağlık açısında her geçen gün büyüdüğünü aktardılar.

İlçe merkezinde toplanan çöplerin yaşam alanına yaklaşık olarak 500 metre uzaklıktaki bir alana döküldüğünü ve çöp sahasına dönüşen söz konusu alan konusunda gerek İlçe Halkının ve gerekse bölgedeki mera ve ormanları zarar gören Şimşirpınar Köyü sakinlerinin müracaatları olduğunu dile getiren vatandaşlar, şunları aktardılar:

“Yıllardır sorunu dile getirdiğimizde gerek Kaymakamlık nezdinde, gerek Belediye Başkanlığı nezdinde ve gerekse Çevre Orman nezdinde taleplerimiz uygun görülüp sorunun çözümünün gerçekleştireceklerini dile getiriyorlardı. İnsan ve hayvan sağlığı ile orman ve bitkilerin zarar görme sorununun kaldırılması için çabalarının olduklarını belirtmelerine rağmen yıllardır sorun aynı ve hatta artarak devam etmektedir. Bunun dışında söz konusu alan ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatta bulunulup çöplerin alana dökülmemesi yönünde hüküm verilmesine rağmen çöplerin alana taşındığına şahit oluyoruz. Ormanlık alana giden hayvanlar çöp döküm alanından olumsuz etkilenmektedir. Çöp döküm alanında bulunan başıboş köpekler de çevredeki insan ve hayvanlara zarar vermektedir. Bingöl İl, İlçe ve belde belediyeleri tarafından kurulan Bin-Çev-Bir tarafından Bingöl yakınlarında yapılan ve Solhan’a uzaklığı da yaklaşık olarak 35 kilometre olan katı atık ve bertaraf tesisinin yapılması bekleniyordu. Tesis tamamlandıktan sonra ‘çöplerin taşınması için araç temini yapılacak’ denildi. Bir yıldır da bunu bekliyorlar. Memleket insanının sağlığı ve ormanlarımızın tahrip edilmesi belediyemizin birkaç litre az akaryakıtına feda ediliyor. Araç teminine kadar ilçede toplanılan çöpler mevcut araçların büyük olanıyla taşınabilirken bunun harcayacağı akaryakıtın göze alınmayacağından çöplerin katı atık ve bertaraf tesisine taşınmadığını göstermektedir. Belediye Başkanımızın insan sağlığına ve ormanımıza karşı duyarlı olmasını beklerken çevre ormandan da ormana sahip çıkmasını bekliyoruz. Bu kurumlar sorumluluklarını yaparsa bizler de sağlıklı bir ortamda hayatımızı sürdürmüş olacağız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN