• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

BİNGÖL’DE MEYDANA GELEN DEPREMDE CAN KAYBI YAŞANMA

8 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1161 defa okundu.
BİNGÖL’DE MEYDANA GELEN DEPREMDE CAN KAYBI YAŞANMA

3 Aralık 2015 günü saat 1.27’de Bingöl’de 5,5 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi. Meydana gelen depremin ardından 107 sarsıntı daha yaşandı. Kiğı’daki 16 köyde yürütülen ön hasar tespit çalışmalarında 45 yapının hasar gördüğü belirlendi. Çalışmalar, şiddetli soğuk ve tipi nedeniyle güçlükle yürütülüyor.

 3 Aralık 2015 Perşembe günü saat: 1.27’de Bingöl’de bir deprem meydana geldi. Meydana gelen depremden sonra artçılar da yaşandı. En büyüğü 5,5 şiddetinde olmak üzere 107 deprem meydana geldi. Merkez üssü Kiğı Açıkgüney Köyü olan 5,5 büyüklüğündeki depremde birçok ev hasar görürken, Yedisu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) duvarlarında çatlaklar oluştu. Gece 02.36’da 4,0 büyüklüğündeki depremin ardından 4,1 büyüklüğündeki ikinci deprem de akşam saat 18.42’de yaşandı. Vatandaşlar büyük korku yaşarken, Bingöl Valiliği öncülüğünde kurulan komisyonlar ön hasar tespiti için çalışmalarını yoğunlaştırdılar.

CAN KAYBI YOK

Kiğı ilçesi İl Encümeni Abuzer Soydemir, depremin meydana gelmesiyle birlikte ilçeye bağlı tüm köy muhtarlarını aradığını ve ilk bilgilere göre herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirterek, büyük paniğe neden olan depremde 1 ev duvarının çöktüğünü, birçok evde de çatlaklar oluştuğunu söyledi.

BAKAN YILMAZ: ÖLÜM VE YARALANMA YOK

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Twitter`dan yaptığı açıklamada, “Köylerde bazı konutlarda hasar olsa da şu an itibarı ile herhangi bir ölüm veya yaralanma haberi yok çok şükür. Çalışmalar devam ediyor. AFAD Başkanlığımız hasar gören köylere gerekli desteğin ulaştırılması konusunu da yakından takip edecek” dedi.

AFAD EKİPLERİ GECE YOLA ÇIKTI

Depremin meydana geldiği saat 01.27’den hemen sonra toplanan Bingöl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü bünyesindeki arama-kurtarma ve hasar tespit ekipleri, hazırlıklarını yaparak Kiğı’ya gitmek üzere yola çıktı. Erzurum ve Diyarbakır AFAD ekiplerinin de hazırlıklarını yaptıkları, olumsuz bir durumda Bingöl’e gelecekleri bildirildi.

YEDİSU YİBO’NUN DUVARLARI ÇATLADI

Kiğı`nın köylerinde meydana gelen deprem Bingöl, Tunceli ve ilçelerinde de hissedildi. Yedisu ilçesinde de hissedilen deprem, Doğu Anadolu Fay, (DAF) Kuzey Anadolu Fay ve Bitlis Bindirme fay hatlarının kesiştiği Yedisu ilçesinde fay hattı üzerinde inşa edilen Yedisu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) duvarlarında çatlamalara neden oldu. Depremde çocuklarının eğitim gördükleri okul duvarında çatlamalar meydana geldiği için tedirgin olduklarını belirten vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Yatılı olarak 250 öğrencinin eğitim gördüğü Yedisu YİBO öğrencilerinin velilerinden Şahverdi Dalmış, okulun depremden dolayı çok tehlikeli duruma geldiğini ve duvarlarda çatlaklıklar oluştuğunu söyledi. Yedisu ilçe sakinlerinden İzzetin Ermiştekin, Kiğı depreminin kendilerini çok korkuttuğunu söyledi. Ermiştekin, “Deprem gece bizi çok korkuttu. Okulumuz fay hattı üzerindedir. Siyasilerin gerekli yardımı yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Çocuğu Yedisu YİBO`da okuyan Mehmet Sedal ise “Bu gece meydana gelen Kiğı depremi bizi çok korkuttu. Zaten havalar da çok soğuk. İnşallah bir daha deprem olmaz” diye konuştu.

16 KÖYDE 45 HASARLI YAPI

Gece yarısı meydana gelen depremin ardından sabah saatlerinde Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, AFAD Müdürü M.Emin Boğatekin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rasim Buluş ile İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Kiğı İlçesi’nde incelemelerde bulundular. Çalışmalara, İlçe Kaymakamı Mehmet Ayhan da katıldı.

İlk olarak kamu binaları ve okullarda yapılan ön hasar tespit çalışmasında bir polis lojmanı, daha önceki depremde de hasar gördüğü gerekçesiyle riskli kabul edilip boşaltıldı. Akabinde deprem üssü köylerde çalışmalarına başlayan AFAD’tan 4, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de 5 ekip, 16 köyde inceleme yaptı ve 45 yapıda hasar tespit edildi. Çatlama ve lokal yıkımların yaşandığı yapılar kayıt altına alınırken, tahliye edilen vatandaşlar köylerdeki diğer yakınlarının yanına yerleştirildi.

Şiddetli soğuk ve aşırı tipi nedeniyle köylerdeki çalışmalar güçlükle yürütülürken, özellikle ulaşım ve iletişimde ciddi sıkıntıların yaşandığı belirtildi. Devam edecek ön hasar tespit çalışmalarının ardından ihtiyaç duyulan çadır, konteynır ve diğer ihtiyaç malzemelerine ilişkin yardımlar belirlenerek vatandaşlara ulaştırılacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN