• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

BİNGÖL’DE KİVİ YETİŞİR Mİ?

13 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
959 defa okundu.
BİNGÖL’DE KİVİ YETİŞİR Mİ?

Doğu Karadeniz, Akdeniz Sahili, Marmara Bölgesi Yalova civarında yetiştirilebilen kivi fidanlarının Bingöl’de meyve vermesi büyük şaşkınlık yarattı.

Bingöl Merkez Güveçli Köyünde ikamet eden Muhittin Polat isimli çiftçi, yaklaşık 6 yıl önce Rize’de kadayıf ustası olarak çalışan yakınlarının aracılığıyla getirdiği kivi fidanları ilk meyvesini bu yıl verdi. Evinin bahçesine diktiği subtropik iklim bitkisi olan ve ülkemizde Doğu Karadeniz, Akdeniz Sahili, Marmara Bölgesi Yalova civarında yetiştirilebilen kivi fidanlarının Bingöl’de meyve vermesi büyük şaşkınlık yarattı.

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Teknik personeller ile Ziraat Mühendisleri Odası Başkanından oluşan heyet Muhittin Polat’ın bahçesinde incelemelerde bulundu. Bahçe sahibi Muhittin Polat; bahçesinde şeftali, ayva, armut, incir gibi birçok meyveyi kendisinin aşılayarak yetiştirdiğini, meyve yetiştirmeye özel ilgisi olduğunu, son olarak Karadeniz’den getirdiği kivi ve Bodrumdan getirdiği Narenciye fidanlarını bahçesinde yetiştirmek istediğini ancak Bingöl’de kivi yetiştirilebileceğine kimsenin inanmadığını ifade etti. Kivi fidanlarıyla özel olarak ilgilenen Polat, kivinin su ve nem ihtiyacını karşılayabilmek için damla sulama sistemi kurduğunu, kivi budaması konusunda da kendisini geliştirdiğini belirtti.

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır; son yıllarda yapılan barajlarla nem oranı artan ve iklimi daha ılıman hale gelen İlimizde, subtropik iklim meyvesi olan Kivinin ekonomik olarak yetiştirilip yetiştirilemeyeceği konusunda araştırmalar yapılacağını ve Muhittin Polat’a bu konuda her türlü teknik desteğin verileceğini ifade etti.

Haber: Fuat Kaya

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN