• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:15
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

BİNGÖL’DE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALDI

28 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4154 defa okundu.
BİNGÖL’DE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALDI

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklanan raporda, Bebek Ölüm Hızı 2017’de 12,5 iken bu oran 2018 yılında 9,6 olarak değişti.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Neonatal Resüsitasyon Eğitimleri başladı. Bu kapsamda, gerçekleşen bebek ölümlerini incelemek ve gereken önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla Bingöl’de aile hekimlerine yönelik tekrarlayan periyotlarla eğitimler düzenlenmesi, sağlık hizmetlerine ulaşımla ilgili problem yaşayabileceği düşünülen gebelere yönelik misafir anne programı kapsamında barınma hizmeti sağlanması, yeni doğan bebeklerin bakımlarının güncellenen mevcut bilgiler ışığında eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için ilimizde görev yapan sağlık personellerine yönelik yeni doğan canlandırma programı eğitiminin verilmesi, acil durumlarda daha hızlı hareket edebilmek ve acil duruma etkin bir şekilde müdahale edebilmek için eğitimlerin başladığı bildirildi.

Programın açılışını yapan Neonatal Resüsitasyon Program sorumlusu Mevlüde Yazıgan, NRP Eğitimi hakkında kısa bir sunum yaparak, yapılan çalışmalar ve verilecek olan eğitimlerle ilgili bilgiler verdi.

Yazıgan’ın ardından kürsüye çıkan Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ise şunları söyledi:

“Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, ilimiz genelinde yeni doğan ölümleri ile ilgili önlenebilir ölümlerin asgari seviyeye indirilmesidir. 1998 yılından itibaren yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) ile bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflenmektedir” diyen Gündoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlimizde bebek ölümleri yapılan önemli çalışmalar ve sağlık çalışanlarımızın gayretleri ile önceki yıllara göre büyük oranlarda azalmıştır. 2016 yılındaki yüksek olan bebek ölümleri de önemli çalışmalarla 2018 yılında %100 oranında düşürülmüştür. Böylelikle bebek ölümleri Doğu Anadolu Bölgesi ortalamasının altına inmiş, Türkiye ortalamasına yaklaşmıştır. Amacımız önlenebilir bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının da altına düşerek önlenebilir bebek ölümlerini sıfır seviyesine indirmektir. İnşallah bu eğitimler ile kalite daha da artacak ve sürdürülebilir hale gelecektir. Eğitim programının hayırlı olmasını diliyor, katkılarından dolayı Eğitim Program Koordinatörlüğüne ve eğitime katılan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN