• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’NİN TÜBİTAK PROJESİ KABUL OLDU

16 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1238 defa okundu.
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’NİN TÜBİTAK PROJESİ KABUL OLDU

Bingöl Üniversitesi’nin Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Işık’ın TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında sunduğu projesi kabul oldu.

Fiziki altyapısı ile büyüyen ve gün geçtikçe modern bir kampüse kavuşan Bingöl Üniversitesi, bilimsel başarılarıyla da adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi’nin Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Işık’ın “TÜBİTAK 1001” – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında 360 bin TL bütçe ile sunmuş olduğu “Kolay Erişimli BODIPY–Tetrazin Boyalarının Geliştirilmesi ve Protein İşaretleme Uygulamaları” başlıklı TÜBİTAK projesi kabul oldu.

Kurulduğu günden bugüne hız kesmeden büyüyen ve gelişen Bingöl Üniversitesi, bilimsel alanda da büyük bir başarıya imza attı. Pilot Üniversite seçilmesi, Kıraat Merkezi’nin açılması, Sütaş ile yapılan burs ve staj programı antlaşmaları, Gebze Teknik Üniversitesi ve yurt dışında farklı ülkelerden pek çok üniversite ile yapılan işbirliği protokolleri, Diş Hekimliği Fakültesi’nin ve 14 yeni programın öğrenci alınması bunlardan bazıları olduğu belirtildi.

Kabul edilen proje içeriği ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Murat Işık, “TÜBİTAK  tarafından desteklenmeye değer görülen proje kapsamında kolay erişimli, özgün Florofor–Tetrazin bileşikleri geliştirmeyi hedefledik. Tasarladığımız bu yeni aday moleküllerin eldesi çok pratik olacak, öncü literatürdekiler gibi saflaştırmaları problemli de olmayacak. Biraz daha açmak gerekirse, yüksek florojenik özellik gösterebilir, kolay erişimli, geniş emisyon yelpazesi sunabilecek özgün boyalarının eldesini mümkün kılacak bir özgün sentez platformu öneriyoruz. Elde edeceğimiz özgün Florofor–Tetrazin bileşikleri ile HSA (human serum albumin) model proteinini hem lisin artıklarından (—NH2), hem de sistein artığından (—SH) florojenik işaretleyerek çalışmamızı noktalamış olacağız. Bu proje sonuçlarımızın başarıyla sonuçlanması halinde, organik kimya, biyokimya ve malzeme laboratuvarlarının bahsi geçen tetrazin içeren floroforlara erişimini önemli ölçüde kolaylaştıracağımıza dair şüphemiz yoktur. Gelecekte bu boyalarımızın in vivo uygulamaları üzerine yoğunlaşacağız” diye konuştu.

Haber: Fuat Kaya

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN