• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’NE 4 BİN 704 KONTENJAN

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3259 defa okundu.
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’NE 4 BİN 704 KONTENJAN

018-2019 akademik yılında 4 bin 704 öğrenci kontenjanı ayrılan Bingöl Üniversitesi bünyesinde bulunan Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Odyometri programlarına da öğrenci alınacağı belirtildi.

Bingöl Üniversitesi’ne 2018-2019 akademik yılında 4 bin 704 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin yayınladığı 2018 tercih kılavuzunda Bingöl Üniversitesi’ne 2 bin 234’ü lisans, 2 bin 470’i de ön lisans olmak üzere toplam 4 bin 704 öğrenci kontenjanı ayrıldı.

Kontenjan hakkında bilgi veren Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Öğrenci kontenjanının dolması halinde 2018-2019 akademik yılında öğrenci sayımız 16 bini aşacak” dedi.

Prof. Dr. Çapak, 2017-2018 yılında yaklaşık 2 bin 600 öğrenci mezun etiklerini söyleyerek, “Son mezunlarımızdan sonra üniversitemize kayıtlı yaklaşık 12 bin 500 öğrenci bulunuyor. Bize ayrılan kontenjanların tamamının dolması halinde 2018-2019 akademik yılında öğrenci sayımız 16 bini aşacak. Üniversitemiz hızla büyüyor. Fiziki büyüme ve öğrenci sayısı ile birlikte, bilimsel anlamda da gelişmeye devam edeceğiz. Başta şehrimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkemizin çıkarlarına hizmet etmek ve ülkemizi ileri taşımak için tüm gücüyle çalışan bir üniversite olacağız. Toplumsal faydaya dönük bilim üreten ve yaşantı dünyasına katkı sağlayarak toplumsal hayata dokunan bir üniversite olacağız” dedi.

14 YENİ BÖLÜM DAHA AÇILDI

Kurulduğu günden bugüne hızla büyüyen ve gelişen Bingöl Üniversitesi’ne Diş Hekimliği Fakültesi’ne bu yıl öğrenci alımı başta olmak üzere Gıda Mühendisliği, Eczane Hizmetleri, Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı ile Odyometri’den oluşan on dört yeni programa öğrenci alınacağı belirtildi.

Açılan yeni bölümler ve bu yıl alınacak öğrenci sayısı ilgili değerlendirmelerde bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl Üniversitesi her geçen gün daha da büyüyor. Üniversitemize bu yıl toplam 4 bin 704 öğrenci kontenjanı ayrıldı. YÖK’e bazı yeni bölümlerin açılması ve Diş Hekimliği Fakültemizin öğrenci alması talebimiz olumlu karşılandı. Diş Hekimliği Fakültesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde Adalet Programı, Özel Güvenlik ve Koruma Programı, Aşçılık Programı, Turist Rehberliği Programı ve Yerel Yönetimler Programlarımıza onay geldi. Fen Edebiyat Fakültesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı Programı, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde Gıda Mühendisliği Programı öğrenci alacak. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda İlk ve Acil Yardım Programı öğrenci alabilecek. Ziraat Fakültesi bünyesinde Bahçe Bitkileri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programları açıldı. Yine SÜTAŞ’ın kurulması ile beraber düşünürsek Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde yeni açılan Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı da fevkalade önem taşıyan bir bölüm oldu. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Eczane Hizmetleri ve Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Odyometri Programları da Üniversitemiz için son derece önemli bölümler olacak. Bingöl Üniversitesi’ni her geçen gün daha ileriye taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Üniversitemiz toplumsal faydaya endeksli, bilim üreten önemli bir merkez halinde olacak. Yeni açılan bölümlerimiz Üniversitemizi daha güçlü bir kurum yapacak. Şimdiden Üniversitemizi tercih edip Bingöl’e gelecek öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Haber: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN