• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘BİNGÖL, ORTAK SEVDAMIZ’

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1299 defa okundu.
‘BİNGÖL, ORTAK SEVDAMIZ’

Bingöllün en büyük sorununun tanıtım sorunu olduğunu belirtip ‘Kültürümüz Sevdamızdır’ parolası ile Bingöllü bir birey olarak kollarını sıvayıp bu yola koyulduğunu belirten Babür, Bingöl Kültürünün tanıtılması için çıktığı bu yolda yapacağı çalışmaların 13 Ağustos Günü Canlı yayında ekranlara taşıyacaklarını belirtti.

Yaşam TV’de program sunuculuğu yapan hemşerimiz Halil Babür öncülüğünde Bingöl ve ilçelerinin kültür ve turizm değerleri canlı yayınla dünyaya aktarılacak. 13 Ağustos 2018 günü Bingöl’de Canlı yayın olarak sunulacak program öncesinde Bingöl ve ilçelerinde çekimler yapan Babür bu kapsamda Solhan’a geldi.

Bingöl Kültürünü tanıtmak için yolla çıktığını belirten Babür, Solhan’da basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bingöl merkez başta olmak üzere; Solhan, Genç, Karlıova, Yayladere, Kiği,  Adaklı ve Yedisu ilçelerinde kültürel yerlerimizin çekimlerini yapıp canlı yayın aracıyla kültürümüzü dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıktığını belirten Babür, “Bugünkü durağımız Solhan’dı. Burada İnşallah Yüzenadaları çekeceğiz, turistik yerlerini çekeceğiz ve Solhan’ın çarşısını çektik onları canlı yayın esnasında Türkiye medyası, Avrupa medyası olarak birleştirip kendi kültürümüzü gurbetçilerimize lanse etmeye çalışacağız. Genç’te Selvi pekmezini çekimlerini aldık, 1940’lardan kalan tren istasyonunu çekimlerini aldık, söyleşiler yaptık ve Genç’in iç ve dış çekimlerini aldık. Ayrıca Kralın kızı kalesinin çekimlerini aldık. Bir ziyaret yeri vardı onu da çektik. Karlıova’da güneşi doğuşunu çektik pazar günü inşallah onbeşe yakın dengbejimiz bir araya gelecek. Orada da çekimlerimiz olacak ve ordanKiği tarafına geçeceğiz,”

‘BU PROJE BİNGÖL TARİHİNDE BİR İLK’

Bingöl’ün bütün ilçelerini kapsayacak bir proje içinde olduklarını belirten Babür, “Bu proje Bingöl’ün tarihinde bir ilk. Ben de Bingöllü bir birey olarak Sezon final programı yapıp izne geldim aile içerisine dostlarımı görmek için. Bingöl’de birkaç söyleyişi falan oldu. ‘Sen Bingöllüsün Türkiye’nin seksen bir ilinde program yapıyorsun ama Bingöl için neden bir şey yapmıyorsun’ dediler. Bunun üzerine Bingöl halkına Bingöl yöresine ait bir kültür dayanışması içerisine girelim dedik. Böylece bu projeyi yürürlüğe koyduk. Bu projemize gerçek anlamda yoğun bir katılım var. Bingöl valimizle görüştük yoğun bir talep var. Bakın Solhan’a geldik kültürümüz sayesinde buluştuk bir araya geldik. Söz konusu sevdamız/aşkımız, kültürümüz olursa niyetlerimiz de temiz olursa yarınlarımız da temiz olur diye düşünüyorum. Benim de sevdam Bingöl kültürü, Solhan, Genç, Kiği, Karlıova, Adaklı, Yedisu ve Yayladere kültürüdür. Özel bir program hazırladık, 13 Ağustos’ta Bingöl Kültür parkta Yaşam TV ekranlarında üç saat dört saate yakın Türkiye ekranlarında ve Avrupa ekranlarında inşallah bu konuştuklarımızı orada da yayınlayacağız. Biz kendi Coğrafyamızda birbirimize elimizi vererek, birbirimize yardımcı olarak ancak o şekilde halkımıza kültürümüzü tanıtabiliriz. Para kazanalım, ceplerimizi dolduralım diye yola çıkmadık. Buna ihtiyacımız da yok. Ben Belediye Başkanımıza bunları söyledim. Biz bir Bingöl bireyi olarak dedik ki kültürümüz yetim gerçek anlamda biz bu yetim çocuğa kültüre sahip çıkmak zorundayız. Sen de sahip çıkmalısın ben de, toplum olarak hepimiz sahip çıkmalıyız. Kendi kültürümüzü aktarmalıyız. Bingöl’ün Solhan’ın, Genç’in bir kanalı olmalı diye düşünüyorum. Ben Halil Babür olarak Kültür Bakanlığımıza kadar Ankara’ya gideceğim yetkili mercilere ileteceğim inşallah. Bingöl kültürümüz gerçekten sahipsiz kalmış, söz konusu Bingöl ise Bingöl bizim aşkımız, sevdamız olmalıdır. Buna dayalı çevre ilçelerimizle güçlerimizi birleştirip hep beraber kültürümüzü yetimlikten kurtaracağız inşallah.” dedi.

Haber: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN