• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

BİNGÖL, KUDÜS İÇİN YÜRÜDÜ

17 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6238 defa okundu.
BİNGÖL, KUDÜS İÇİN YÜRÜDÜ

ABD’nin Telaviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin 62 Filistinliyi katletmesi, Bingöl’de sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi. Protestonun ardından şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Filistinliler için “Büyük Felaket” olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümünde ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerleri tarafından 62 Filistinlinin katledilmesi Bingöl’de yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

İsrail askerlerinin, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde katledilen Filistinliler için Bingöl’deki camilerde sela okundu.

Daha sonra şehitler için öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı. Bingöl Merkez Ulu Cami’de kılınan gıyabi cenaze namazına binlerce kişi katıldı. Ulu Cami imamı Mücahit Çelik tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazının ardından dua edildi.

Filistin’de, Gazze’de bir katliam ve soykırım işlendiğini söyleyen ve masum insanların katliama uğrayıp şehit edildiğini belirten Çelik, “Maalesef zalim İsrail, Amerika ve iş birlikçileri tarafından kardeşlerimiz hunharca şehit ediliyor. Öğle namazından önce sela okuduk. Öğle namazından sonra da bu kardeşlerimizin gıyabi cenaze namazlarını kıldık. Müslümanların Müslümanlar üzerindeki haklarından birisi de Müslüman kardeşinin cenaze namazını kılabilmesidir. Oraya katılmamız mümkün değil, ama onlar sanki burada bizim kalbimizde yaşıyorlar gibi bugün o hisle onların gıyabi cenaze namazlarını kıldık.” dedi.

SAAT KULESİ ÖNÜNDE PROTESTO EYLEMİ

Genç Caddesi’ndeki saat kulesi önünde AK Parti İl Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen ve ABD ile İsrail’in protesto edildiği eylemine ise Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti, MHP ve BBP üyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bu eylemde, ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde Filistinlileri katletmesi protesto edildi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yunus Sadunoğlu, “Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” dedi.

“BİZLERDE İNANDIK YOLA KOYULDUK VE RABBİMİZE ADANDIK”

Bingöl’de aynı gün iki ayrı protesto ile Filistinler unutulmadığı gibi ABD ve İsrail’e de kahır okundu.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından organize edilen yürüyüşe binlerce Bingöllü vatandaş katıldı.  Bahçelievler Mahallesinde bir araya toplanan kalabalık “Kudüs, İsrail ve ABD’ye mezar olacak” yazılı pankart açarak dört yola doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca tekbirler getiren grup, sık sık İsrail ve ABD aleyhinde sloganlar attı. Dört yolda son bulan yürüyüş sonunda gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kılınan cenaze namazının ardından grup adına basın açıklamasını İbrahim Dağılma okudu. Dağılma konuşmasında, Özellikle büyük şeytan ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayı en nekbenin yıldönümü olan bir insan ömrüne bedel 70.yıldönümünde 14 Mayıs’ta elçiliğini Kudüs’e taşıdı. Bu karar tüm Müslüman devletleriyle resmen dalga geçmektir” dedi.

Dağılma, “30 Mart’tan buyana Filistinli kardeşlerimiz tam 70 yıl önce 14 Mayıs 1948’te İsrail’in devlet olarak kurulması ve şer güçler tarafından tanınması ile birlikte büyük bir göçe maruz bırakıldılar ve o günden bugüne 14 Mayıs günü en nekbe yani felaket günü olarak bilinmektedir. 30 Mart’tan bu yana Filistin kardeşlerimiz sürekli olarak geriye dönüş yürüyüşleri gerçekleştirmektedirler ve o tarihten bugünümüze kadar sadece bir buçuk aylık sürede 100’den fazla kardeşimiz şehit düştü. Özellikle büyük şeytan ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayı en nekbenin yıldönümü olan bir insan ömrüne bedel 70.yıldönümünde 14 Mayıs’ta elçiliğini Kudüs’e taşıdı. Bu karar tüm Müslüman devletleriyle resmen dalga geçmektir. Dünya Müslümanları bu incitilmenin ve hakaretin altında kalmamalıdır ve kalamaz da. Biz bu haykırışların elbette bir gün bir Selahaddin Eyyubi ve bir Sultan Hamid Han çıkaracağını biliyoruz. Biz biliyoruz ki Müslümanlar bir gün elbet galip geleceklerdir çünkü Allah, Kur’an-ı Kerim’de bize bu vaadini şöyle buyuruyor, eğer inanıyorsunuz muhakkak galip gelecek olan sizlersiniz. Bizlerde inandık yola koyulduk ve rabbimize adandık” şeklinde konuştu.

Yapılan duanın ardından program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN