• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Bingöl, Feshane’de Tanıtıldı

17 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1559 defa okundu.
Bingöl, Feshane’de Tanıtıldı

Bingöl Valiliği ve BİNDAV işbirliğiyle İstanbul Feshane’de düzenlenen “Bingöl Tanıtım Günleri”nde şehrin tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve mutfağı gibi birçok güzelliği tanıtıldı.

 İstanbul’daki Bingöl derneklerinin öncülüğünde Bingöl Valiliği işbirliğiyle İstanbul Eyüp Feshane’de düzenlenen “Bingöl Tanıtım Günleri” 13 Kasım 2014 günü saat 12.00’de muhteşem bir açılış ile başladı.

‘Bingöl Tanıtım Günleri’nin açılışı; Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Temsilcileri ve çok sayıda davetli ile vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl Üniversitesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri, sivil toplum örgütleri, ticari işletmeler, turizm işletmeleri ve zanaatkarlar tanıtım günlerine stant açtılar.

13- 16 Kasım tarihleri arasında 4 gün süren program İstanbul’daki Bingöllülerin yanı sıra halkın yoğun ilgisini gördü.

Resmi kurum ve sivil toplum örgütleri açtıkları stantlarda Bingöl’ün doğal güzellikleri, kültürü, tarihi, coğrafyası gibi özelliklerini tanıtırken, yöresel yemek stantlarında Bingöl’e has lezzetler sergilendi.

Bingöl’deki üreticilerin süslediği Bingöl Balı ziyaretçilerin en fazla ziyaret ettiği stantların başında gelirken, Soğuk Çeşme Kavurmasını tatmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Bingöllü ustaların elleriyle hazırlanan eşsiz tat kadayıf ise güne renk kattı.

Ziyaretçi akınına uğrayan “Bingöl Tanıtım Günleri” programı,“Güneşin en güzel doğduğu şehir; Bingöl, bin bir güzelliğiyle İstanbul’da” temasıyla hazırlanan tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

BİNDAV Başkanı Ayyıldız: “Feshane Günleri İlk Adım Oldu”

Programın düzenlenme amacının Bingöl’e katkı sağlamak olduğunu anlatan Bingöl Dayanışma Vakfı (BİNDAV) Başkanı Müslüm Ayyıldız, Bingöl’ün doğası, kültürü, samimi insanıyla eşsiz bir şehir olduğunu söyledi. Bingöl’ün tüm güzellikleriyle 4 gün boyunca tanıtılacağını belirten Ayyıldız, “Bu programımız bir başlangıç. Feshane Günleri ilk adım oldu, inşallah bundan sonraki yıllarda daha güzel programlar düzenleyeceğiz” dedi.

Barakazi’nin Kürtçe ve Zazaca Selamlaması Alkış Aldı

Programda konuşan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, katılımcıları Türkçe, Kürtçe ve Zazaca selamlayarak programın Bingöl’ün tanıtımı için büyük bir adım olduğunu söyledi. Barakazi’nin Zazaca ve Kürtçe selamlama konuşması büyük alkış aldı.

Milletvekili Taş: Bingöl, Ab-ı Hayat Kaynağı

Ak Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş ise Bingöl’ün tanıtımın bu tür organizasyonlar ile daha anlamlı hale geldiğini söyledi. Bingöl’ün Ab-ı hayat kaynağı olduğunu söyleyen Taş, “Bingöl sadece doğal ve kültürel güzelliğiyle Bingöl değil. Bingöl’ü Bingöl yapan insanlarının kadirşinaslığı, mertliği ve kardeşlik ruhunun en fazla yüreğinde taşımasıdır” dedi.

Vali Taşyapan: Bingöl’ü Merak Eden Herkesi Bingöl’e Bekliyoruz

Bingöl’ün çeşitli zamanlarda yaşanan; Bingöllülerle ilgisi bulunmayan bir takım üzücü hadiselerle anılmak istemediğini belirten Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, “Bingöllüler geçmişte yaşanan üzücü olaylarla anılmak istemiyor. Alevi- Sunni; Kurmanç- Zaza dayanışmasının en fazla yaşandığı il olan Bingöl, doğal güzellikleri, tarihi, kültürü ve barındırdığı binbir güzelliğiyle anılmak istiyor.”

Bingöl’ün tanıtım programıyla görücüye çıktığını belirten Taşyapan, “Bingöl altyapı ve üstyapısını tamamlamış ve bugün artık yatırımcı bekleyen bir il konumuna geldi. İnşallah huzur ortamıyla bu atılımlar gerçekleşecek. Bu program vesilesiyle Bingöl’ün çok güzel bir il olduğunu bilmeyenler anlayacaktır umarız. Bingöl havalimanı ve duble yollarıyla çok daha rahat ulaşılabilir bir il haline geldi, ayrıca konaklama sorunumuzda kalmadı. Bingöl’ü tamamıyla tanımak Bingöl’e gelmek ile mümkündür, bu nedenle Bingöl’ü merak eden herkesi Bingöl’e bekliyoruz” dedi.

Topbaş: Bingöllüler Mert İnsanlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Güneşin en güzel doğduğu Bingöl’den güneşin aynı anda iki kıtaya doğduğu güzel İstanbul’umuza hoş geldiniz. Türkiye’nin her kentinin bir farklılığı var. Ben bu program sayesinden Bingöl’ü kısmen tanıdım. İstanbul’da Bingöl nüfusundan daha fazla Bingöllü yaşıyor. Burada tanıdığımız Bingöllülerde şunu gördüm; Bingöllüler mert insanlar. Vatanını, milletini seven inançlı insanlar. Bu program sayesinde Bingöl’ün daha iyi tanıtılacağını ümit ediyorum” dedi.

Vali Şahin: Bingöl’ün En Önemli Güzelliği İnsanı

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bingöl’ün cennet vatanın cennet kentlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu kentin doğal güzelliğinden de önemli olan insanlarının güzelliği ve samimiyeti. Bu tanıtım programı ile birlikte Bingöl bir kez daha anlaşıldı” dedi. Şahin, Bingöl’de zaman zaman istenmeyen hadiselerin yaşanmasına rağmen güzellikleriyle akla geldiğini belirtti.

Bakan Yılmaz: Bingöl Bir Model

Programda konuşa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Bingöllüler çözüm süreci içinde bir modeldir. Bingöl’deki kardeşliği bir örnek olarak görüyorum. Değişik siyasi görüşten insanlar bir masada oturup konuşabiliyor Bingöl’de. Kamplaşmaların olmadığı bir şehir Bingöl" dedi.

Çözüm sürecine değinen Yılmaz, "Bu süreci sabote etmeye çalışan, içerde ve dışarıda çeşitli kesimler var. Bunlar istiyorlar ki kardeşlik olmasın, birlik beraberlik olmasın, kavgalar uzayıp gitsin, enerjimizi boşuna harcayalım. Yeni Türkiye’de bu eski kavgalara yer yok" dedi.

"İnadına Kardeşlik Diyeceğiz"

Eski kavgalara en güzel cevabı Bingöl insanının vereceğini söyleyen Yılmaz, "Bütün etnik gruplarıyla biz bir milletiz. Bizim millet anlayışımız ırkçılığa dayalı değil. Ortak geleceğe yürüyen bir anlayıştır. Bu topraklar üzerinde kim yaşıyorsa hep birlikte kardeşçe yaşayacağız. Sadece fiziki yatırımlar yapmıyoruz, insanımızı daha rahat yaşatmak için çaba gösteriyoruz. Kim ne yaparsa yapsın, kim bizi yolumuzdan çevirmeye çalışırsa çalışsın. Biz inatla kardeşlik diyeceği, birlik diyeceğiz, beraberlik diyeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bingöl Tanıtım Günlerinin sembolik açılışı kurdele kesilerek yapıldı. Stantları gezen Bakan Yılmaz, Kadir Topbaş ile birlikte halay çekti.

Eskiler Göz Kamaştırdı

Bingöl’de tarım arazilerinde kullanılan eski aletler, Feshane’de görücüye çıktı. Meşenî, Öküz Arabası, Karasaban, Çungil, Palun, Semer gibi kültürel değerlerimiz, ilgi odağı olurken, süs eşyası olarak üretilen minyatürler ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıldı.

Bingöl tanıtım günlerinde stant kuran Bingöl Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Kalkınma Derneği, (BİN-DER) Bingöl’ün eski ev ve zirai tarım ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

FKA’nın Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında ‘Bingöl Kültürünü Tanıyor, Tanıtıyoruz’ projesi çerçevesinde eski tarımsal aletleri sergileyen BİN-DER Başkanı Doğan Karasu, 14 çeşit aletin minyatürünü yaparak, ziyaretçilere ücretsiz dağıttıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne Devredilecek

Proje kapsamında, maddi kültüre ait tarım, hayvancılık, günlük yaşam, ev eşyası, giyim gibi objelerden bir tane ana malzemenin temin edildiğini ifade eden Karasu, temin edilen her objenin minyatürünün üretildiğini ve tanıtım günlerinde ücretsiz olarak dağıtıldığını söyledi.

Feshane’de sergilenen “Meşen?, Öküz Arabası, Karasaban, Nire, Perxil, Tawık, Çungil, Palun, Semer, Digueş, Hirgueş, Kuıt, Wuye darin, Dırmıx, Kueni, Girtı, Çeher, Elba darin, Embar zexuri, Muexıl, Kulaw şuonu, Plas wiyın, Hali, Cacim, Kilim, Çarık vs.” ev ve zirai eşyaların, proje ortağı olan Kültür ve Turizm Bingöl İl Müdürlüğü’ne verileceğini ifade eden Karasu, eşyaların Kent Müzesi kurulması halinde sergileneceğini söyledi.

Bingöl Kavurmasına Yoğun İlgi

Kentin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Bingöl Kavurması, mesleğe yıllarını vermiş ustanın elleriyle İstanbulluların beğenisine sunuldu. Meşhur kavurmadan tatmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu, bir günde yarım ton soğuk; 700 kilo sıcak kavurma tüketildi.

 “Bingöl Tanıtım Günleri”ne Bingöl Kavurması damgasını vurdu. Feshane’de stant açan Soğuk Çeşme Kavurma İşletmecisi Doğan Koç, standın yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Sıcak kavurma porsiyonunu 20 TL’den satışa sunduklarını ifade eden Koç, ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Bingöllüler, İstanbul ve çevre illerde yaşayanlar kavurmaya yoğun ilgi gösteriyor. Soğuk ve sıcak olmak üzere 2 tona yakın kavurma tüketildi” dedi.

5 Metrekarelik Tepsi İçerisinde Burma Kadayıf

Bingöl ve Diyarbakır, burma kadayıf için Türk Patent Enstitüsü`ne başvuruda bulundu. Patent başvurusu henüz sonuçlanmazken, İki il arasında tatlı bir rekabet başladı. Diyarbakırlılar, tatlının kendilerine özgü olduğunu savunurken, mesleğe 40 yıl ömrünü veren Bingöllü Yaşar usta ise işin mutfağında Bingöllülerin olduğunu belirterek: “Kadayıfı iki ilin ortak ürünü kabul edip bu tartışmayı tatlıya bağlayabiliriz” dedi.

İstanbul Eyüp Feshane’de gerçekleştirilen “Bingöl Tanıtım Günleri”ne 5 metrekarelik tepsi içerisinde 600 kişilik burma kadayıf yaparak stant açan, Bingöllü kadayıf ustası Yaşar Börü, patentin Bingöl’e verilmesi gerektiğini savundu.

Yüzanada Tanıtıldı

“Bingöl Tanıtım Günleri”nde Solhan’da bulunan Yüzenada da tanıtıldı. Bingöl Tanıtım Günleri programına yüzbin’i aşkın kişinin katıldığını dile getiren Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İstanbul’da Bingöllülerin çok olmasının da yoğunlukta büyük etkisinin olduğunu belirtti.

Gerek Bingöllü olup uzun yıllar İstanbul’da yaşayan ve gerekse Bingöl’de görev yapmış kişilerin stantları ziyaret ettiğini belirten Yıldız, 1982 yılında Solhan’da görev yapan bir savcının eşi ve çocukları ile ve 1994 yılında Bingöl görev yapan Tugay Komutanı’nın Bingöl Tanıtım Günleri vesilesi ile kendilerini ziyaret edip Bingöl’de görev yaptıkları günlerin anısına katılımda bulunduklarını söyledi.

Çökelek ve Bal tanıtımı yaptıklarını ve Yüzenadayı anlatan tanıtım materyallerini katılımcılara hediye ettiklerini söyleyen Yıldız, Halk Eğitimi Kurslarında yapılan yüzenada levha ve çeyizlik eşyalarını görücüye çıkararak yüzenadanın tanıtımını yaptığını ifade etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN