• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

‘BİNGÖL 1. KIŞ FOTOSAFARİ’ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

31 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1505 defa okundu.
‘BİNGÖL 1. KIŞ FOTOSAFARİ’ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye’de ilk kez Bingöl’de düzenlenen ve yurtiçinden, yurtdışından beş yüzden fazla fotoğrafçının katıldığı ‘Bingöl 1. Kış Fotosafari’ yarışmasında dereceye girenler belli oldu.

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Kulübünce (BİFSAK) organize edilen yarışmaya 529 fotoğrafçı katıldı.

Bingöl’ün tarihi değerlerini, doğal güzelliklerini gelecek nesillere aktarabilmek ve ilimizin fotoğraf arşivini oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma için Bingöl’e gelen fotoğraf tutkunları, çektikleri fotoğrafları Kültür Merkezinde kurulan kayıt masasına teslim ederek yarışma sonuçlarını heyecanla beklemeye başladı.

Yarışmada Ebubekir Bürçün, Levent Ateş, İlyas Malçok dereceye giren ilk üç fotoğraf oldu.

Solhan’dan çekilen fotoğrafların da derece aldığı ‘Bingöl 1. Kış Fotosafari’sine Solhanlı fotoğraf tutkunu öğretmen Osman Ayman’ın Fotoğrafının ise sergileme ödülüne layık görüldüğü öğrenildi.

‘Bingöl 1. Kış Fotosafari’sine katılıp Bingöl’ü ve ilçelerini ziyaret ederek farklı kareler çekmek için mücadele eden fotoğraf tutkunlarından bazılarının değerlendirme ile ilgili eleştirileri sosyal medyaya yansıdı. Daha güzel fotoların öne çıkarılmadığını ve ödüle layık görülmediğini belirten bir fotoğraf tutkunu ‘paranın döndüğü hiçbir yerde iyi sanat olmaz’ ödüllerin güzel fotoğrafların önüne geçtiğini anımsattı.

 ‘BİNGÖL 1. KIŞ SAFARİSİ’ ETKİNLİKLERİ YAPILDI

24-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen ‘Bingöl 1. Kış Safarisi’ fotoğraf yarışması programı kapsamında Hesarek Kayak Tesislerinde etkinlikler düzenlendi.

Vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşen program kapsamında kızak yarışması, kayak yarışması, milli kayakçılar gösterisi, folklor gösterisi, meşale gösterisi, yamaç paraşütü gösterisi, havaifişek gösterisi ve konser etkinlikleri yapıldı.

Programa Bingöl Valisi Kadir Ekinci’nin yanı sıra Vali Yardımcısı Yusuf Gemici, kurum müdürleri, yurt içinden ve yurt dışından yarışmaya katılan beş yüzden fazla fotoğrafçı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ekinci şunları söyledi: “Havası, suyu, bitki örtüsü ve diğer kültürel zenginlikleri ile kadim, bereketli, münbit bir coğrafyada yaşıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimizin himayeleri ve destekleri ile bu bereket, vatandaşımıza yatırım ve hizmet olarak ulaşıyor. İnsanımızın hayatına huzur, güven ve refah katan; yarınlara umutla bakmamızı sağlayan bu yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Hesarek Kayak Tesisleri sektöründe bir cazibe merkezi olarak bizleri gururlandırıyor. Termal kaynaklarımız ve yayla turizminin yanında hamdolsun kış turizminde de iddialı bir il haline geldik. Gerek istihdam açısından ve gerekse kültürel-sportif faaliyetler açısından Hesarek destinasyonu artık bir markadır. Bu destinasyon, sürdürülen profesyonel desteklerle ilimize, bölgemize ve ülkemize yakışan nadide bir yatırım olarak varlığını devam ettirecektir.”

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİNGÖL’DE KIŞ FOTOSAFARİSİ YAPILIYOR”

‘Bingöl 1. Kış Fotosafari’ etkinlikleri aynı akşam özel bir işletmede verilen gala yemeği ile devam etti.

Gala yemeğinde konuşan Vali Ekinci, katılımcılara hitaben şunları söyledi: “Türkiye’nin dört bir yanında farklı zamanlarda fotosafariler, fotomaratonlar, farklı fotoğrafçılık etkinlikleri yapılıyor. Ancak Türkiye’de ilk defa Bingöl’de kış fotosafarisi yapılıyor. Bunun haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Bu münasebetle emeği geçen herkese teşekkür ederim. Siyah beyaz fotoğrafçılıktan dronla çekim günlerine eriştiğimiz bir zamanda ben fotoğrafçılık sanatını şöyle tanımlıyorum: ‘Fotoğrafçılık, önce kalbin sonra da gözün kadrajına giren enstantaneyi makinanın kadrajı ile buluşturup görsel sanata dönüştürmektir’. Bir tür görüntü oluşturma sanatı da diyebileceğimiz fotoğrafçılık bugün, ‘sokak, portre, belgesel, ürün, gezi, mimari’ gibi çeşitleri ile hayatımızın her yanına dokunur ve onu arşivler hale gelmiştir. Bizler de sanatın fotoğrafçılık dalından istifade gayesi ile ‘Bingöl 1. Kış Safarisi’ ile huzurlarındayız. Yarışmaya iştirak eden her fotoğrafçı arkadaşımızı bir kültür elçisi olarak görüyor ve önemsiyoruz. Bu çalışmalarda meydana gelecek görsellerin farklı ajans merkezlerinde, farklı sosyal medya adreslerinde kullanılmasını ve Bingöl’ümüzün işlenmemiş güzellikleri ile gündem olmasını umut ediyoruz. Bir festival havası estiren ‘Bingöl 1. Kış Safarisi’ için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Farklı fotosafari programlarında buluşmak dileğiyle saygılar sunuyorum. Gözünüzün nuru, makinanızın ışığı bereketli olsun; makineleriniz eşsiz karelerle dolsun.”

Program, Vali Ekinci’nin jüri üyelerine plaketlerini takdimi ile sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN