• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

BİLİNÇLENDİRME SEMİNERLERİ TAMAMLANDI

28 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
725 defa okundu.
BİLİNÇLENDİRME SEMİNERLERİ TAMAMLANDI

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında halka yönelik bilinçlendirme seminerleri tamamlandı.

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi programları devam ediyor.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında erkekler ve karınlar ile öğrencilere yönelik düzenlenen halka yönelik bilinçlendirme çalışmaları seminerleri Çarşamba günü yapılan program ile tamamlandı.

Bu hafta kadınlara ve erkeklere yönelik bilinçlendirme seminerlerinin yedincisi yapılarak programın bu aşaması tamamlandı.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde konuşan Yrd. Doç. Atilla Yücel, “Bugün kadın ve erkeklere yönelik bilinçlendirme çalışmaları eğitim çalışmalarımızın son aşamasına geldik. Biz yaklaşık 6 aydır Solhan Belediyesi’nin AB projesi kayıt dışı istihdamın herkes için kayıtlı istihdam projesi kapsamında çalışmalar yürütüyoruz. Solhan’la ile ilgili izlenimlerinizi paylaşmak istiyorum. Özellikle batıda gidip görmediğiniz yerler var. İnsanların buralar ile ilgili ön yargıları oluyor. Dolayısıyla felsefecinin söylediği gibi bazen önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur ama memleketimizin her tarafında olduğu gibi taşıdığı özellikleri itibariyle gerçekten müthiş bir ilçe. Buradaki yerel idarecilerin katkısı çok önemli. Başkanımıza bu anlamda ben de vatandaş olarak teşekkür borç biliyorum. Solhan için turizm elçisiyiz. Solhanlı öğrencilerimiz var  başka şehirlerden gelen öğrencilerimiz de var konu açıldığı yerde Solhan’la ilgili çok güzel cümleler olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. En azından diyorum ki hem çok güzel lokanta cafeler şehir çok güzel.  1. ligde takımları var. Her anlamında her hafta geldiğimizde ekip arkadaşları bizi çok güzel karşıladı, misafirperverliğiniz içinde teşekkürü borç biliriz. İlçede kayıt dışı istihdamla ilgili koordinasyon kurulu oluşturuldu ve bununla ilgili neler yapabiliriz buna konuşuldu. Çeşitli meslek gruplarını tabii ki üniversitelerde büyükşehirlerde sempozyumlarda birlerini gönüllü olarak organizasyon yapmak gerçekten çok zor. Proje kapsamında, yayınlar basıldı, bununla beraber bir resim ve şiir yarışması düzenledi. Okul seminerleri kadın ve erkeklere bilinçlendirme seminerleri yapıyoruz. Dolayısıyla şuana kadar biz kayıt dışı istihdam getirileri nelerdir, zararları nelerdir? Konularını paylaşıp bilinçlenme çalışmalarında bulunduk” şeklinde konutlu.

VATANDAŞIN KAYITLI İSTİHDAMA BAKIŞI

Programda konuşan Yrd. Doç Selim Gündüz ise şu ifadeleri kullandı: “Projenin amacı; sigortasız çalıştırmaya karşı vatandaşı bilinçlendirmesini sağlamaktır. Bu bilinçlendirme de sanki sadece çalışan kısmına biz haklarını anlatıyoruz ancak işverenler bilse ki çalışanlar hakkını tamamen bilse Türkiye’de sigortasız çalışmak diye bir şey kalmaz. Sosyal güvenlik anayasal güvence altına alınmıştır. Devlet tüm vatandaşların sosyal güvenliğini sağlamak zorundadır ama bunu iki yöntemle gerçekleştiriyor. Birinci yöntem; sigorta ile ikinci yöntem kamu sosyal güvenlik harcamaları altında bunlara da primsiz rejimler deniyor. Bunlara baktığınızda yeşil kartlı, sağlık sigortası devlete ait kurumlarla sağlanan ayni ne nakdi yardımlar, Kızılay, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından sağlanan ayni ve nakdi yardımlardır. Refah hizmeti sağlamak için çalışamayacak derecede engelli olanlara engelli maaşı, ayrıca bakıma muhtaçsa bakıcı maaşı veriliyor. 65 yaş üstü için herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar yaşlılık ve muhtaç aylığı ödeniyor. Halk arasında şöyle bir düşünceye sahip; katıldığımız toplantılarda sigortasız çalışmayın diyoruz. Bazı vatandaşlar diyorlar sigortalı çalışmaya ne gerek var. 65 yaşımıza geldiğimizde devlet yaşlılık maaşı bağlayacak” ifadelerini kullanarak vatandaşların sigortalı çalışmaya bakışını ve solyal güvencenin genel durum değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN