• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

Beyin Dostu Ceviz

19 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2383 defa okundu.

 

Görünüş itibariyle beyne benzetilen ceviz son zamanlarda çok konuşulur oldu. Evet, cevizin dışındaki yeşil kabuğu kafa derisini, sert kabuğu kafatasını, içindeki ince zar beyin zarını, meyvesi ise beynin adeta birebir şeklini yansıtıyor.

Ceviz yağ, lif, kalsiyum, vitamin A, vitamin B6, vitamin E, demir ve çinko bakımından zengindir. Bitkisel bir besin olduğundan kolesterol içermez. Az miktar protein içerse de bu proteinin vücuttaki kullanılabilirliği yüksektir.

Yağı miktar olarak yüksek olsa da örüntü olarak omega 3 ve omega 6 yağ türleri yönünden zengindir. Yani bu yağ türleri, özellikle omega 3 vücuttaki kolesterolü dengeler, iyi kolesterolü artırır ve ayrıca kalp dostu olup damar harabiyetini önlemeye yardımcı olur.

Önemli noktalardan biri de cevizin gümüş iyonları içeren tek besin olma özelliğidir. Gümüş iyonları antibakteriyel olup beyin sağlığının koruyucudur.

Sonuç olarak ceviz diğer kuruyemiş (yağlı tohumlar) grubundan (fındık, fıstık, badem, kaju gibi) farklı bir yapıya sahiptir. Beslenmemizde olmazsa olmaz bir yere sahip olmalıdır. Sadece yetişkin yaşlarda değil özellikle çocuklarda zihin açma, dikkat toplama yönlerinden gereklidir.

Tek olumsuz yönü miktar olarak yağı yüksektir ve buna bağlı olarak 100 gramında 600-650 kalori civarında enerji içermektedir.  Fazla tüketmek hızlı bir ağırlık artışıyla sonuçlanabilir. Bu durum miktar konusunda bir sınırlama getirmeyi gerektirir. Hergün 2-3 adet yani bir avucunuzu dolduracak kadar taze veya kuru ceviz tüketmek sağlığınıza çeşitli yönlerden katkı sağlayacaktır. Sevmeyenler için tüketim kolaylığı açısından salatalara, yoğurda veya yemeklere ilave etmek bir çözüm olabilir.

Fakat son bir uyarı, ceviz alerji yapabilen bir besindir. Eğer yediğinizde kaşıntı, kusma veya midede kramp şeklinde ağrılar oluyorsa ceviz tüketmeyiniz.  

Sağlıklı, keyifli ve huzurlu günler dilerim. Hoşçakalın.  

DİYETİSYEN

AYLİN BAYINDIR

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN