• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

Berat Gecesi, Ramazan Ayının Habercisidir

19 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1205 defa okundu.
Berat Gecesi, Ramazan Ayının Habercisidir

Ramazan ayının habercisi olan mübarek Berat gecesidir ile ilgili bir açıklamada bulunan Müftü Ateş, “Kur’ân-ı Kerim’de “suçsuzluk, kurtuluş belgesi ve müşriklerle her türlü ilişkiyi kesme, onlardan uzak durma” anlamlarında kullanılan Berat, günahlardan arınmayı ve yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir.” dedi.

 Solhan İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, 12 Haziran 2014 Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gecede idrak edeceğimiz ve Ramazan ayının habercisi olan mübarek Berat gecesi ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Kur’ân-ı Kerim’de "suçsuzluk, kurtuluş belgesi ve müşriklerle her türlü ilişkiyi kesme, onlardan uzak durma"  anlamlarında kullanılan Berat’ın günahlardan arınmayı ve yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade ettiğini belirten Ateş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Günümüzde ferdi ve toplumsal hayatımızdaki maddi ve manevi değerler dengesi madde lehine bozulmuş, manevi değerlerimiz erozyona uğramış, bencillik, çıkarcılık, kendini beğenmişlik, dünya sevgisi, dedikodu gibi olumsuzluklar kişisel ve toplumsal ilişkilerde öne çıkmış ve bunlar neticede ruh sağlığımızı ciddi anlamda bozmaya başlamıştır. Bu beşeri zaaflarımızın artması sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, sosyal hayatımızı, komşuluk münasebetlerimizi, barış ve huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit eder hale gelmiştir. Berat Kandili’nin aydınlattığı ortam, bizlere dengeli bir hayat kurmamızı dinimizin ibadet anlayışına uygun olarak kendimiz ve çevremiz için yararlı davranışta bulunmamızı sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunmaktadır. Berat Gecesi; Her yönden kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için şüphesiz büyük bir fırsattır.   Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: Şaban ayının onbeşinci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şöyle nidâ eder: “yok mu tevbe eden, tevbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifâ isteyen, şifâ vereyim! Yok mu başka iteği olan, ona da istediğini vereyim. ” (İbn-i Mâce; İkâme:191) Bu itibarla Berat Kandili’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın, “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın Rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edendir ” (Zümer 39/53) müjdesinin farkına varmalıdır. Bu mübarek gece vesilesiyle topluma karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bütün Dünyada, zulüm altında inim inim inleyen mazlumlara dua etmeyi unutmayalım. Sadakalarımızla muhtaçların ihtiyaçlarını gidermeye çalışalım. Kimsesiz, yetim ve boynu bükük insanların, gönüllerini alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Gölgesi üzerimize düşmüş bulunan mübarek Ramazan ayına girmek üzereyken, dünyanın çeşitli bölgelerinde terör, anarşi, katliam, zulüm  ve işkencelere maruz kalan, ırz ve namusları çiğnenen, açlık ve sefalet içinde kıvranan, vatanlarından uzaklaştırılan, insanlık adına utanç verici  baskılar altında inim inim inleyen Müslüman kardeşlerimizin, kısa zamanda kurtuluşları, insanca  yaşama hak ve hürriyetine  kavuşmaları için  Yüce Allah’a  dua edelim.    Çağın getirdiği stresten bunalan ruhlara, manevi yolumuzun ihmaliyle daralan kalplere ve çoraklaşan gönüllere bu gecenin bir şifâ olması dileğiyle, başta Solhanlı kardeşlerimiz olmak üzere, milletimizin ve bütün İslâm âleminin Berat gecesini tebrik ediyor, İslâm âleminin kurtuluşuna, insanlığın huzur ve saadetine, bütün mü’minlerin arınmasına, affına ve hesaplarının “berat” olmasına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN