• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

BELGELİ İŞÇİYE %20,5 TEŞVİK

22 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
672 defa okundu.
BELGELİ İŞÇİYE %20,5 TEŞVİK

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM A.Ş. işbirliğinde Mesleki yeterlilik Belgesi almış işçiyi çalıştıran işveren SGK teşvik priminden 12 ay boyunca yüzde 20,5 oranında faydalanacak.

Talepte bulunan oda üyesi iş yerleri çalışanlarına yönelik düzenlenecek olan telafi ve yeni belgelendirme sınavları, Ahşap Kalıpçılığı ve Betonarme Demircisi mesleklerinde 1-2 Nisan 2018 tarihlerinde yazılı test ve iş başında uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Test sınavları Bingöl Sanayi Odası’nda, uygulama sınavları ise mevcut olan şantiyede yapılacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 81 meslek dalına mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini belirten BİNTSO Başkanı Mahmut Ayas, “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa Eklenen Ek 1 inci madde ile Bakanlıkça belirlenecek mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmayacağı, bu hükme uymayanlara para cezası uygulanacağı hükmü getirilmişti.2017 yılındaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve MEYBEM A.Ş ile Odamız arasındaki işbirliği protokolü kapsamında sınavlar gerçekleştirdik. Gerçekleşen sınavlarda başarısız ve yeni başvuracak olan adaylar için 1-2 Mart tarihlerinde sınav yapılacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına katılmak isteyen vatandaşlarımız en geç 27 Şubat 2018 tarihine kadar mesai saatleri içerinde odaya başvuruda bulunabilir. Başvuru da bulunan adaylar 1-2 Mart tarihlerinde yapılacak olan sınava katılmaya hak kazanacaktır. Üye firmaların çalışanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi alması için Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası olarak gereken çalışmaları yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Belgesiz çalışana para cezası kesileceğinin altını çizen Başkan Ayas, “5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa göre 81 meslekte zorunlu olan iş müfettişlerince yapılan denetimlerde belgesiz her bir çalışana, her bir ay için 627 TL idari para cezası kesilecektir. 2018 yılında denetimler ve cezai işlemler uygulanmaya başlamıştır.”

Çalışanların sınav ücretinin devlet tarafından karşılayacağını belirten Ayas, “Belge almak için başvuruda bulunan çalışanların sınav ve belge ücreti 31 Aralık 2019 tarihine kadar devlet tarafından karşılanacaktır. Çalışan sınavı kazandığı taktirde Uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahip olacaktır. Sınava başvuruda bulunacak adaylar uzman olduğu mesleğe başvuruda bulunması kendilerinin faydalarına olacaktır.”

Başkan Ayas, “İşverenin mevcut çalışanı belge alırsa, firma SGK işveren primini (%20,5) 12 ay boyunca ödemiyor. İşveren belgesi olan yeni işçi istihdam ederse, firma SGK işveren primini (%20,5) 54 ay (4,5 yıl) boyunca ödemiyor. Firmaya aylık 416 TL kişi başı teşvik indirimi uygulanmış oluyor” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN