• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:02
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:17
  • Akşam: 19:28
  • Yatsı: 21:10

BELGE ÇOK GİRİŞİM YOK

11 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1543 defa okundu.
BELGE ÇOK GİRİŞİM YOK

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına akın ederek belge sahibi olan adaylar, devletin sağladığı nimetlerden faydalanmıyor. 3 yılda 2 Bin 326 girişimci belgesi alanlardan sadece 146’sı işletme kurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bingöl Müdürü Naci Özdemir, 2013 yılından günümüze kadar uygulanan girişimcilik kurslarıyla ilgili bilgi verdi.

Girişimcilik kurslarına halkın yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Özdemir, belge sahibi olan girişimci adaylarının iş hayatına atılmadığına dikkat çekti.

Belge sahibi insanların devletin sağladığı destekleme programlarını iyi analiz edemediğini belirten Özdemir, “Belge sahibi olup da girişimci olmak isteyen adaylarımız, projelerini yapabilecekleri işler üzerine kurmuyor. Daha farklı ve daha büyük girişimcilik hayalleriyle geliyorlar ve dolayısıyla kurul tarafından onay görmüyorlar” dedi.

BELGE ÇOK GİRİŞİM YOK

2013 yılından 2016 yılına kadar düzenlenen girişimcilik kurslarında toplamda 2 Bin 326 kişinin belge sahibi olduğunu ifade eden Özdemir, “Bunların Bin 621 erkek, 703 ise kadınlar oluşturuyor. Toplam destek alanların sayısı, 48’i kadın, 96’sı erkek olmak üzere 142’dir. Genel olarak katılımcı girişimci kadınlar sadece kuaför ve tuhafiye işi açmak için uğraşıyorlar, artık farklı alanlara yönelmeleri lazım. Bunun içinde fuarlara girmesi ve orada olan farklı iş alanlarını görerek, daha değişik iş yerleri açmaları lazım” diye konuştu.

BELGE SAHİPLERİNE YATIRIM ÇAĞRISI

İşyeri açma sayılarında artış olmasına karşı beklentilerin karşılanmadığını ifade eden Özdemir, belge sahiplerine yatırım çağrısında bulundu.

Özdemir, “Bingöl’ü dışarıdan gelen birileri kalkındıramaz, Bingöl’ü ancak Bingöl halkı kalkındırabilir. Bundan dolayıdır ki belge sahibi olan tüm girişimci adaylarımıza, güzel projeler yaparak iş hayatına atılmasını ve Bingöl ekonomisine katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN