• Dolar Alış / Satış: 8.347 / 8.362
  • Euro Alış / Satış: 10.14 / 10.159
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

Belediye Mahalle Toplantılarına Başladı

15 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1399 defa okundu.
Belediye Mahalle Toplantılarına Başladı

Solhan Belediyesi tarafından mahalle toplantılarının stardı Yeşilova Mahallesi’nde verildi. Mahalle toplantılarında belediyenin hizmetlerini vatandaşlarla paylaşacaklarını belirten Başkan Yıldız, vatandaşların da taleplerini alıp ona göre programlarını yapacaklarını belirtti.

 Solhan Belediyesi tarafından mahalle toplantılarının stardı Yeşilova Mahallesi’nde verildi. Yeşilova Mahallesi Barakalar Taziye Evi’nde mahalle sakinleri ile yapılan toplantıda Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, belediye olarak yaptıkları hizmetleri anlattı.

Aday olduğunda projelerinden bir tanesinin de mahalle toplantıları olduğunu belirten Başkan Yıldız, “Mahalle toplantılarını yaparak hem kendi eksiklerimizi görmek için hem de bundan sonrası için olası yapabileceklerimiz ile ilgili sizlerle istişare etmek için bu toplantıları yapıyoruz.” dedi.

26 Kilometre Kanalizasyon Altyapısı Yapılacak

Öncelikle göreve geldiği günden buyana 8 aylık süre içinde neler yaptıklarından bahsetmek istediğini söyleyen Yıldız,  daha sonra önümüzdeki yıl yapmayı planladıklarından kısaca bahsetmek istediğini belirtip şu ifadeleri kullandı: “Yeşilova mahallesi ile ilgili sıkıntı ve problemleri sizlerden dinlemek istiyoruz. Bunlardan hangisi öncelikli olacaksa ona göre bir program yaparak Allah nasip ederse 2015 yılının ilkbaharında inşallah onlara da ağırlık vermek suretiyle hizmetlerimize inşallah devam edeceğiz. Seçildikten bu yana bazı çalışmalar yaptık. Onlarla ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Toplamda bu sene 30 bin metre kare kilitli parke taşı döşemesi, bordür ve oluk döşemesi yaptık. Bunun yaklaşık maliyeti 450 bin civarındadır. Onun dışında 3250 metre kare asfalt kaplama çalışması yaptık. Bu asfalt yolları, Yatılı Bölge Okulu, Öğretmen Hüseyin Artunç Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi, Şimşirpınar (xelebe)’ye kadar olan bölümü yapıp bitirdik. Ondan sonra yine Bazmana Mezarlığı bölgesinde Yukarı Bazmana Mevkii’ne kadar asfalt yaptık. Terminal ile ilgili çevre düzenlemesi ve terminal çevresindeki yolları da tamamlayarak hizmete sunduk. 1560 metre kare taş duvar, 1604 metre kare de beton perde duvar yaptık. Bir kısmını bazmana mezarlığı etrafını tamamen betondan perde duvar örerek yaptık. Diğer duvarlarımızın birçoğu yol kenarında yapılmıştır. İnşallah önümüzdeki yıl bunları kat kat arttırarak devam edeceğiz. Yeşilova Afet Bölgesi’nde bir adet çocuk parkı yaptık. Çevre düzenlemesini henüz bitiremedik. Az da olsa çocuklarımızın hizmetine sunduk. Aynı parklarımızdan bir tanesini de Yeni Mahalle mezarlık mevkiinde (eski cezaevi alt bölgesinde) yaptık. O da bitti. Onun da yine çevre düzenlemesi duruyor. İnşallah önümüzdeki yıl onlara bazı kamelyalar ilave ederek ailelerimiz çocuklarını oyuna götürürken onların da orada oturup dinlemelerini önemsiyoruz. Boğlan Mahallesi ziyaret mezarlığı hemen yanında 4 dönüm üzerinde büyük park inşa ediyoruz. İnşallah nasip olursa Aralık 15’te parkı bize teslim edecekler. Tabiî ki biraz daha farklı bir park. Çocuk oyun grupları var, spor alanları, yürüyüş parkurları var, basketbol ve voleybol sahası var, lavabolar var, satış büfesi var… Satış büfelerimiz de geldi. İnşallah en kısa zamanda onların da montajı yapılarak bize teslim edecekler. Allah’ın izniyle önümüzdeki yıldan itibaren ailelerimiz çocuklarıyla beraber gidip dinlenebilecekleri alanları olmuş olacak.

Bildiğiniz gibi altyapı problemlerimiz var. Bunlarla ilgili İller Bankası ile yaptığımız toplantılarda 26 kilometre altyapı aldık iller bankasından. Yüzde 50’si hibe ve yüzde 50’si de belediyemiz tarafından karşılanmak üzere projesi tamamlandı. 2015 yılında ilkbahar aylarında altyapı çalışmalarına başlayacağız. Kalan altyapılarımızı da inşallah bu 26 kilometre ile tamamlamış olacağız. 5500 metre karelik bir alanı kamulaştırdık. Solhan Düğün Salonu yakınlarında kamulaştırdığımız alan üzerinde yapacağımız arıtma tesisi ile ilgili projemizi sunduk. İller Bankası’na SUKAP kapsamında sunduğumuz projemizin yüzde 90 oranında tamamlanıp kabul göreceğini umuyoruz. Bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki yıl ona da başlayacaklar. Arıtma tesisinin yaklaşık maliyeti 7 milyon dur. Bunun da yüzde 50’si hibedir, yüzde 50’sini ise belediye olarak karşılayacağız. Arıtma tesisini yaptığımızda kanallar artık gelişi güzel derelere akmayacağından dolayı çok önemlidir.  Dolayısıyla insan sağlığıyla da bu anlamda oynamamış olacağız. Arakonak’ı da bu projeye dahil ettik. Projenin yükü çok ağır, onlarla da protokol yaptık. Nüfus oranına göre bir kısmını onlara pay edecekler. Bunu ada inşallah en kıza zamanda faaliyete geçirip ilçemizin hizmetine geçireceğiz.”

“İlçemiz, Hizmetin En İyisine Layıktır”

Yıldız, “Bizim çöp problemlerimiz var. Özellikle çöp depolama sıkıntısı var. Bingöl’deki çöp bertaraf tesisimiz bitti, bazı sıkıntılar vardı onlar da çözdüler. Bir tek problem kaldı. Çöpü oraya taşımak için ortaklaşa bir tır alacağız. Çöpleri haftalık olarak bir alanda toplayıp o araçla çöp bertaraf tesisine taşıyacağız. Bizim de gönlümüz razı değil çöplerimizi ormanlık alanda gelişi güzel dökmeye. Dolayısıyla bu hem insanlarımıza hem de hayvanlarımıza zarar veriyor. İlçemiz, hizmetin en iyisine layıktır, bizler de yeniyiz, eksikliklerimiz var, sıkıntılarımız var. Mümkün mertebede bunları sizlere yansıtmadan çözmeye gayret edeceğiz. Bugün burada bulunmamızın bir diğer nedeni de burada Yeşilova mahallesi ile ilgili şeyleri sizlerden dinleyip not alarak önümüzdeki süreçte çözmeye çalışacağız. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı daha rahat yürütmek adına… Yeşilova Mahallesi mezgeft bölgesinde biliyorsunuz yıllardır su problemi yaşanıyordu. 1520 metre boru döşemek suretiyle mezgeft mevki su sorununu da giderdik. Yollar ile ilgili Yeşilova’da NATO bölgesi yollarını açtık. Önümüzdeki yıl da kilitli parke taşı yaparak yollarımızı hizmete sunacağız. İhata duvarı çalışmasına başladık Yeşilova Mahallemizde. Hava şartları uygun olmadığı için inşallah ilkbahar aylarında tamamlayacağız.

Göreve geldiğimizde belediyemizin 7 milyon borcu vardı. Tabi bir borcun eğer karşılığı varsa biz bunu borç olarak görmüyoruz. Çünkü yarın bizler bıraktığımızda belki daha fazla bir borçla bırakabiliriz. Ama asıl olan o borcun karşılığının olup olmadığıdır. Bu çok önemlidir, biz bunu önemsiyoruz. Biliyorsunuz kaynağı olmayan, iller bankasına mahkûm olan belediyeleriz. Oradan gelecek parayla hizmet etmeye çalışıyoruz. Orada gelen para ancak personel maaşlarımıza yetiyor. Dolayısıyla zaman zaman hizmet ederken bizler borçlanabiliyoruz. Bu sene hamd olsun, 4 taksi plakasını sattık. 1 milyon 180 bin gelir elde ettik. Bu gelirle de bu sene ilçemizde yaptığımız hizmetlerin karşılığını ödedik. Bu sene yaptığımız hizmetler karşılığı borcumuz sadece 180 bin Türk lirasıdır. 7 milyondan olan borcumuzdan da yaklaşık 3 milyon 200 bin lirasını ödedik. Geriye 3 milyon 800 bin Türk lirası bir borcumuz da kalmıştır.  Bu yapılandırılmış borçtur. Aylık 200 bin belediyemizin hesabından kesiliyor. Aylık iller bankası payımız 525 bin liradır. Aylık 200 bin lirası yapılandırılmış borca gidiyor. Geri kalan 325 bin lira olurken her ay aynı para gelmiyor. 180 ile 350 arasında para geldi bize. Bununla da ancak personel maaşlarını ödeyebiliyoruz. Personel giderimiz de 246 bin liradır. Sürekli gelişim gösteren bir ilçeyiz. Bizler de inşallah bu güzelliğe, gelişime katkı sunmak için elimizden geleni yapacağız. Bunları yaparken de zaman zaman eksikliklerimiz, hatalarımız olacaktır, yanlışlığımız olacaktır. Bunlardan dolayı da affınıza sığınıyoruz. Asıl olan bu hataları, yanlışları kasıtlı olarak yapmamaktır. İnşallah bu anlamda bütün vatandaşlarımızla aynı pencereden bakıyoruz. Kesinlikle hiç biri arasına bir ayrım koymuyoruz. Bu anlamda da elimizden geldiğince hizmet etmeye gayret edeceğiz.

İlçemizde bir de su problemi vardı. Seçildikten sonra Boğlan Mahallemizde sondaj çalışması yaptık. Yaptığımız sondajla en azında saatli de olsa vatandaşımızı susuz bırakmamak için gereğini yaptık. Yine ikinci bir sondajımızı derela mevkiinde yaptık. Onu son dönemde yaptık. 135 metrede çok da güzel bir su çıktı. Önümüzdeki sene inşallah orada 50 tonluk bir depo yaparak suyun bir kısmını derela mevkiindeki vatandaşlarımıza vereceğiz, bir kısmını da Yeşilova mahallemize aktaracağız.”şeklinde konuştu.

Vatandaşlar Sorunları Aktardılar

Başkan Yıldız’ın konuşmalarından sonra mahalle sakinleri taleplerini dile getirdi.

Mahalle toplantılarını önemsediklerini ve Solhan Belediyesi’nin bu uygulamayı başlattığı için teşekkür eden Mahalle Sakinleri; Yeşilova Mahallesi Hanlar bölgesinde büyük sorunların olduğunu ve bu sorunları belediyeye aktarmalarına rağmen çözülmediğini dile getirip sorunun çözülmesini talep ettiler.

Yollar yapıldığında su giderlerinin yapılmamasından dolayı yol kenarlarında su birikintilerinin olduğunu dile getiren mahalle sakinleri, sokak lambalarının eksikliğini ve yol kenarı durakların yapılması gerektiğini belirtirken Mizgeft bölgesinde bulunan taş ocağı ile ilgili de sorunların olduğunu ve belediyenin bu sorunları çözmesini talep ettiler.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN