• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Belediye, Birilerini Harcama Veya Kollama Kurumu

26 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1409 defa okundu.
“Belediye, Birilerini Harcama  Veya Kollama Kurumu

Çöp sorunundan çevre ve yeşil alana, kentsel dönüşümden şeffaf belediyeciliğe kadar birçok konuda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Herkese eşit olacağız. Bundan taviz vermeyeceğiz. Belediye hizmet kurumudur. Birilerini harcama veya kollama kurumu değildir.” dedi.

Bingöl Üniversitesi Medya İletişim Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Ömer Özdemir, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile bir söyleşi yaptı. İşte söyleşide Başkan Yıldız’a yöneltilen sorular ve Başkan Yıldız’ın açıklamaları…

Kent içinde trafik ve çöp konusunda her geçen gün bir artış söz konusu, bu konuda her hangi bir çalışmanız olacak mı?

Başkan Yıldız: Çöp sorununun farkındayım ve bu konu da belediye olarak ciddi bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. En kısa sürede bu sorunu çözeceğimizi temin ederim. Öncelikle elimizde çöp konteynırı yok.  Çöp konteynırleri temin ettikten sonra bunları belirli noktalara sabitleyip hayvanların düşürmesini engelleyerek bir adım atmış olacağız. Trafik sorununu ise açılacak olan terminal ile çözmeyi planlıyoruz. Açacağımız 240 araçlık terminal ile merkezde araçların park sıkıntısından meydana gelen görüntü kirliliğini bu şekilde kısmen de olsa çözeceğimizi düşünüyorum.

Solhan, Bingöl ilçeleri arasında yeşilliğe en fazla sahip olan bir ilçedir.  Ama görüntü olarak fazlasıyla kötü bir durum gözlemlenmektedir. Yeşil alanlara zarar vermeden Solhanımızı daha yaşanılabilir bir hale getirebilir miyiz?

Başkan Yıldız: Ben göreve başlarken vaatlerim arasında yeşil alanları kontrol edip orayı güzel bir şekilde değerlendirmek için projelerle çalışmalar yapacağımı söylemiştim ve bu konu da çalışmalarım ilk günden beri devam ediyor. Aralıksız bir şekilde devam eden çalışmalarla en kısa süre bu konu da ki sıkıntıyı gidereceğim.

Kent içerisinde çarpık yapılaşmaya kurum olarak çok izin veren bir belediyeyiz. Söz konusu çarpık yapılaşma ile ilgili ne gibi projeleriniz söz konusu?( Şehircilik projesi TOKİ kapsamında)?

Başkan Yıldız: Kentsel dönüşümle ile ilgili bir çalışma başlattım fakat bu konuda çok büyük sıkıntılarımız var. Bunlardan biri tapu sorunudur. Birçok vatandaşımızın tapusu yok ve bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olması, kentsel dönüşümü hızlandırır. Çarpık yapılaşma ortadan kısa süre de kalkar. İnanıyorum ki vatandaşlarımız bu konu da gerekli hassasiyeti gösterip hep beraber bu sorunu çözüme kavuşturmamıza yardımcı olacaklardır.

TOKİ Solhan’a gelecek mi? TOKİ hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başkan Yıldız: TOKİ Allah’ın izniyle Solhanımıza gelecek. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarına başlıyoruz. Bunun için yer konusunda ki problemi çözmeye çalışıyoruz. Vatandaştan talep gelmesi gerekiyor. Çalışma bittikten sonra halkımız bu konuda bilgilendirilecektir.

Belediye başkanlarının en büyük özellikleri Şeffaf ve tarafsız olmalarıdır. Belediyecilik ile ilgili halk sizden ciddi bir adım bekliyor. Sizin şeffaf belediyecilik anlayışınız nasıl olacaktır?

Başkan Yıldız: Gerçekten önemli bir noktaya değindiniz Ömer bey. Tam bu noktada söyleyeceğim önemli şeyler vardır. Bunu geçmişte de söyledim yarında söyleyeceğim hep söyleyeceğim… Solhan hepimizin. Buraya seçilerek gelen belediye başkanının bütün Solhan’a aynı pencereden bakmak zorundadır. Bu onun ilk ilkesi olmalıdır aslında. Eğer siz bunu yapmış olmasanız bütün Solhan’a hizmet etmemiş olursunuz veya bütün Solhan’ın belediye başkanı olmamış olursunuz ve bu da bir yere kadardır. Sonrasında kendinizi hiç kimseye ifade edemezsiniz. Herkese eşit olacağız. Bundan taviz vermeyeceğiz. Belediye hizmet kurumudur, birilerini harcama veya kollama kurumu değildir.

Sizin yetkiniz altında ki ihaleler halka açık yapılırsa daha iyi olmaz mı? Ya da böyle bir düşünceniz var mı?

Başkan Yıldız: Kesinlikle bu konu da geçmişte sıkıntılar olmuştur. Bunların tekrar yaşanmaması için duruma göre hareket edip bu konuda ki düşüncelerimizi değerlendirdikten sonra ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. İhaleler yapılan kurumun etkisi altında değil halka açıktır.

Başbakanımızın sürekli gündeme getirdiği sağlıklı yaşam ile ilgili bir adım atmayı düşünüyor musunuz?

Başkan Yıldız: Bununla ilgili gençlik merkezinin inşası bitmiş durumda hemen yanında spor kompleksimiz var. Spor kompleksi içerisinde Fitness Salonu hariç koşu parkı ve spor aletlerimiz var. Gençlerimiz spor kompleksinde vakit geçirerek sosyal aktivitelere karşı daha ilgili olacaklardır. Kompleks içinde daha fazla spor alanları oluşturmak içinde gençlik spor il müdürümüzle görüştük el ele vererek bunları arttırmayı planlıyoruz. Bunun içinde elimizden gelen neyse yapmaya hazırız.

İlçemizde açılacak olan Sağlık Meslek Yüksek Okul (SMYO) için gelecek olan öğrencilerin barınma ihtiyacı nasıl karşılanacak? İlçemiz buna cevap verebilecek mi?

Başkan Yıldız: SMYO, benim aldığım bilgilere göre ihale aşamasındadır. Eğer bir aksilik olmazsa hastanenin arka kısmına yapılacak ve arazi tahsil edilmiştir. Benim fikrim biraz daha uzakta yapılabilir ama gerekçeleri okuyan öğrencilerin staj görmeleri ve kız olmalarıdır. Hayırlısı neyse o olsun diyelim ilçemiz için. Barınma ile ilgili her hangi bir sıkıntı yaşayacaklarını zannetmiyorum. Biliyorsunuz yapılan pansiyonlarla beraber Solhan’a gelecek olan öğrencilerin pansiyon sıkıntısı yaşayacaklarını sanmıyorum. 2 bin 300 kişilik pansiyonlar mevcut durumdadır.

Belediyenin sosyal dayanışmayı içeren faaliyetler ve kültürel faaliyetler olacak mı?

Başkan Yıldız: Sosyal belediyecilik biz de biraz zayıftı önüne geçebilme adına birçok proje üretiyoruz. Projelerimizden biri de buydu. Her ay bir mahallede olmak üzere mahalledeki cami imamı, mahalle muhtarı ve sakinleriyle toplantılar düzenleyip sorunları dile getirmek adına çalışmalarımız var. Henüz iki aylık bir sürede bunu yapmış değiliz. Bunu bir senelik süre içerisinde belki yapamayız. Şunu kesinlikle söylemek istiyorum önümüzde ki yıllarda bunu yapacağız ve bunu önemsiyoruz. Bunun dışında kültür merkezimiz yapıldı ama içini döşeyebilmemiz için 3 yüz bin TL kaynak gerekiyor. Belediye olarak bunu yapmamız mümkün değildir. Bu anlamda bazı kurumlara proje sunuyoruz. Kültür ve turizm bakanlığı destek verirse bir an önce bu sıkıntıyı çözeceğimizi düşünüyorum. Birde dilimizin yok olmaması için Zazaca –Kürtçe tiyatrolar düzenlenecektir.

Halkla paylaştığınız projeler dışında başka projeleriniz var mı?

Başkan Yıldız: “Halkla paylaştığım projeler dışında başka projelerim vardır. Özellikle Solhan’da ciddi anlamda sosyal etkinliklerimiz söz konusu. Benim projelerimin yüzde 65’i sosyal içerikli projelerdir. Alt ve üst yapı projelerimiz olacak. Bunlar; bizim asli görevlerimizdir. Asıl olan vatandaşın yaşamını renklendirmek, onlara rahat nefes alabilecekleri ortam hazırlamaktır. Bizim bu yönde çabalarımız söz konusudur. Solhan’da ziyaret parkı projesi yapıldı. Park yapıyoruz kamelya olacak büfe olacak. İller bankasından bunların ihalesi yapıldı önümüzdeki hafta proje hayata geçirilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN