• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

BEKLENEN GECE RAĞAİB GECESİ

21 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
664 defa okundu.
BEKLENEN GECE RAĞAİB GECESİ

Regaib gecesinden yapılması dinimiz tarafından emredilen özel bir ibadet olmadığına dikkat çeken Numanoğlu, “Bununla beraber dini duyguların daha yoğun bir şekilde yaşandığı bu ve diğer mübarek gecelerde: tövbe ve istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak, Allah yolunda infakta bulunmak, kul haklarından arınmaya gayret etmek ve güzel işlere yönelip kötülüklerden uzak durmaya çalışmak gecenin hayrından faydalanmaya sebep olabilecek güzelliklerdendir.” dedi.

Regaib Kandili hakkında bilgi veren Solhan İlçe Müftü Vekili Osman Numanoğlu, “Hayatı ve ölümü hangimizin daha iyi ameller yaptığının sınanması için yarattığını haber veren Allah’a hamd,  Âlemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Muhammed’e salât ve selam olsun.” sözleri ile açıklamasına başladı.

“Allah’ın izni ile 19 Mart Pazartesi günü başlayan üç ayların müjdecisi sayılan Reğaib kandilini 22 Mart Perşembe gününü, 23 Mart Cuma gününe bağlayan gece idrak etmiş olacağız.” diyen Numanoğlu, “Reğaib kelimesi: “Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamına gelir.  Fıkıh dilinde ise “Bol sevap ve mükâfat, faziletli amel” manalarında kullanılmaktadır. Hicrî – kameri takvime göre yedinci ay olan Receb’in ilk Perşembe’sini Cuma’ya bağlayan gece, üç ayların müjdecisi olduğu için ve üç aylara karşı olan rağbetin habercisi olduğundan dolayı bu ad ile anılmıştır. Reğaib gecesi, Kur’an’da saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan olan Receb ayında bulunması ve Recep ayının ilk Cuma gecesi olması hasebiyle rağbet görmüştür. Reğaib gecesiyle ilgili özel ibadet ve kutlamalar; Hicri IV. (Miladi X.) yüzyılda ortaya çıkmış olup bu gecenin ilk defa kandil olarak kutlanmasına Kudüs’te 448 (1056), Bağdat’ta 480 (1087) yılında başlanmıştır, İmam-ı Gazzâlî İhya’ adlı eserinde, bütün Kudüs halkının bu geceyi ihya ettiğini söylemiştir. (D.İ.A.) Bazı eserlerde yer alan Receb ayının ilk Perşembe gecesinde Reğaib Namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu yönündeki rivayetlerin aslının olmadığı hadis âlimlerince belirtilmiş olmakla beraber, dini bir vecibe (emir) olarak değerlendirmemek kaydıyla ve Receb ayının bir gecesi olması dolayısıyla Reğaib gecesinin de faziletli gecelerden sayılması ve daha çok salih amelin bu gece vesilesi ile işlenmesinin faydalı olacağı aşikardır.” dedi.

“ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKININ…”

Regaib gecesinden yapılması dinimiz tarafından emredilen özel bir ibadet olmadığına dikkat çeken Numanoğlu, “Bununla beraber dini duyguların daha yoğun bir şekilde yaşandığı bu ve diğer mübarek gecelerde: tövbe ve istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak, Allah yolunda infakta bulunmak, kul haklarından arınmaya gayret etmek ve güzel işlere yönelip kötülüklerden uzak durmaya çalışmak gecenin hayrından faydalanmaya sebep olabilecek güzelliklerdendir. Farz ve kaza namazlarının kılınması, en azından o gecenin akşam ve yatsı namazlarının camilerde cemaatle kılınmasına vesile kılınmasına vesile olması bile bu gecelerin ihyasının, ihmalinden daha hayırlı olduğunun göstergesidir. Kerim Kitabımızda: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun, herkes yarın için ne hazırladığına baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının, çünkü Allah yaptıklarınızdan haberdardır. Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir” buyuran Rabbimizin emirlerine uyup Reğaib gecesi ve diğer mübarek gün ve gecelerimizi “yarın için hazırlık yapmak” fırsatına çevirebilirsek asıl o zaman rağbetimiz, Rabbimizin rızası olmuş olur. Unutmayalım ki İnsan rağbet ettiği şeylere göre rağbet görür. Öyle ise bizim reğaibimiz, arzu ve emellerimiz,  özlemlerimiz, hep iyiye, doğruya, hakka ve hakikate yönelik olmalıdır ki; Rabbimizin rızasına Rağbet etmiş olalım. Yüce Rabbimiz Reğaib gecesini ve üç ayları hakkımızda hayırlara vesile eylesin. Kandillerin etrafını aydınlatması gibi Rabbimiz bu mübarek gece ve üç aylar hürmetine gönüllerimizi nurlandırsın. Üç ayları ve içindeki mübarek geceleri Âlem-i İslam’ın felahına ve islahına vesile eylesin. Kandil vesilesi ile camilerimizde Mevlid-i Şerif programlarımız olacağını da değerli okuyucularınıza hatırlatmak isterim.” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN