• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

BDP’den Roboski İçin Kitlesel Açıklama

1 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1784 defa okundu.
BDP’den Roboski İçin Kitlesel Açıklama

BDP Bingöl il örgütü, Roboski katliamında sorumluların bulunup yargı önüne çıkartılmadığına dikkat çekilerek, Yeni Roboskilerin yaşanmaması için faillerin yargılanmasını istedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl İl Örgütü, Roboski katliamının 2. Yıl dönümü nedeniyle, protesto gösterisi ve kitlesel basın açıklaması yaptı.

BDP parti binası önünde bir araya gelen kitle, katliamı protesto etmek ve yaşanan olayda yaşamını yitiren 34 sivil vatandaşı anmak amacıyla, "Adaleti susturabilirsiniz, halkı asla" pankartı açarak Dörtyol saat kulesi önüne kadar yürüdü.

“SORUŞTURMA VE CEZAİ İŞLEM UYGULANMADI”

Burada toplanan kitleye hitaben bir konuşma yapan BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, Roboski katliamının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, katliamı yapanlarla ilgili etkin bir soruşturma yürütülmediğini ve faillere yönelik cezai bir işlemin uygulanmadığını söyledi.

Katliamdan sonra iktidarın tutumu ve yargıyı kınadıklarını ifade eden Yurtsever: “Buna rağmen yakınlarını kaybedenlere yönelik tutuklama ve para cezaları utanç verici bir tabloya dönüşmüştür. İktidar katliamı yapanlara değil, katliamı görenlere ikinci bir zulüm yapmıştır. Bu tutumu buradan kınıyoruz. Ne yargılama süreci nede idari soruşturmada ciddi bir ilerleme kaydedilememiştir. İnsan hayatının bu kadar değersiz görüldüğü bir ülkede barıştan birlikte yaşamaktan söz etmek mümkün değildir. Çoğunluğu çocuk olmak üzere 34 sivil vatandaşın katledilmesi karşısında siyasi kararlılık, toplumsal duyarlılık sergilenemiyorsa hiçbir düzeyde ahlak ve hukuktan bahsedilemez, bahsedilirse, bu kanın içinde iktidar, Başbakan Genel Kurmay bizzat kendileri boğulacaktır” dedi.

“ROBOSKİ BARIŞA VURULMUŞ EN BÜYÜK DARBEDİR”

Roboski katliamını gerçekleştiren sorumluların hesap vermedikçe benzer cinayetlerin azalmayacağını ifade eden Yurtsever: “Yeni suikast ve katliamların önüne geçilmeyecektir. Çünkü Roboski on yıllardır tahrip edilen birlikte barış içerisinde özgür ve eşit yaşama arzusuna vurulmuş en ciddi darbelerden birisidir. Roboski katliamına yönelik bir özür mesajını çok gören yöneticilerin acıları paylaşmaya ortak ve onurlu bir gelecek kurmaya yönelik söylemleri hiçbir karşılık bulmayacak, Yıkılan güveni inşa etmeye yetmeyecektir. Roboski olayı aydınlatılmadıkça, yaşanan halka açıkça anlatılmadıkça Türkiye siyasetinde sivilleşme ve demokratikleşmeden söz edilemeyecektir” şeklinde konuştu.

“ROBOSKİ SOYKIRIMDIR”

Türkiye’deki hukuk sisteminin sömürgeci olduğunu ileri süren BDP Bingöl Belediye Başkan Adayı İlhan Çakabay,”Bu hukuk bunları yargılamayacak kadar acizdir uluslararası hukuk eğer var ise cenevre savaş hukuku lahey adalet divanında bunların mutlaka yargılaması lazım ve cezalandırılması lazım çünkü bu bir soykırımdır, insanlık suçudur”

Hukuk sisteminin herkese eşit olması gerektiğini kaydeden Çakabay: “Biz Müslüman bir halk olarak şunu söylüyoruz tarih bizi mazlum olarak zalimleri zalim olarak yazacaktır. Eğer ülkedeki hukuk hukuksa hepimize eşit olmalıdır. Bu katliamları yapanlar ortadadır zihniyet aslında aynı zihniyettir. Halepçe’deki katliamı yapan zihniyet neyse bu coğrafyadaki katliamı yapan zihniyet aynı zihniyettir asimilasyoncudur, inkârcıdır, katliamcıdır, yok sayıyoruz tanımıyoruz. Ülkedeki hukuk aslında hukuk değildir sömürge hukukudur tanımıyoruz” dedi.

Tarih boyunca Kürtlere yapılan haksızlıklara dikkat çeken Çakabay: “1920 milletler cemiyeti Kürtleri yok sayıyor Kürt ülkesini uluslararası sömürge olarak ilan ediyor. İran’daki Kürt’e Fas, Suriye’deki Kürt’e Arap, Türkiye’deki Kürt’e Türk diyor bu asimilasyondur bunu kınıyoruz. Bu tarihten itibaren tek zihniyetli bir cumhuriyet kuruluyor. 1921 Koçgiri katliamla başlıyor 1925 Şeyh Sait Efendi isyanı katliamla başlıyor 1930 Ağrı isyanı çoluk, çocuk kadın herkes katlediliyor 1938 seyit rıza isyanı insanlar katlediliyor sürgün ediliyor tüm bunları kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından BDP il binası önüne kadar yürüyen kitle olaysız bir şekilde dağıldı. 

Bingöl Online

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN