• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

BDP’den Basın Açıklaması

18 Şubat 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1192 defa okundu.
BDP’den Basın Açıklaması

BDP yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin egemen güçleri; Cumhuriyetin kurulmasında etkili halklardan biri olan Kürt Halkı’nın evrensel demokratik haklarını tanımamak için uluslar arası güçlere karşı her türlü tavizkar bir politika sergilemiş bu da Kürt sorununun çözümü yerine sorunu daha da çözümsüz hala getirmiştir.” İfadelerine yer verdi.

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Solhan İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “Yaşadığımız Ortadoğu coğrafyası; birçok kimlik, dil, kültür ve inançlar mozaiği olmasına rağmen tek merkeziyetçi ve ulus devlet yapılanmasından kaynaklı sürekli savaşların ve çatışmaların coğrafyası haline gelmiştir. İnkâr ve imhaya karşı isyan ve direnişin sürekli hale geldiği ortadoğuda demokratik model olabilme kapasitesi taşıyan Türkiye, diğer ülkeler gibi çoğulcu yapısına rağmen teker, güvenlikçi ve inkârcı politikalarındaki ısrardan kaynaklı farklı bir durum yaşanmadı. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar bu politikalardan kaynaklı Kürt sorunu Türkiye’nin en temel sorunu haline geldi. Bu da beraberinde büyük acıların, siyasal, sosyal ve ekonomik krizlerin yaşanmasına neden oldu. Türkiye’nin egemen güçleri; Cumhuriyetin kurulmasında etkili halklardan biri olan Kürt Halkı’nın evrensel demokratik haklarını tanımamak için uluslar arası güçlere karşı her türlü tavizkar bir politika sergilemiş bu da Kürt sorununun çözümü yerine sorunu daha da çözümsüz hala getirmiştir. Böylelikle Türkiye kendini hem dışa bağımlı hem de kendi sorunu olan Kürt sorununu uluslar arası sorun haline getirmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

“Kürt Halkı Tarafından Kara Bir Gün Olarak İlan Edilen 15 Şubat Komplosu Türkiye İçin Bir Savaş ve Kaos Projesidir”

 

“Kürt sorununu çözmek isteyen Türk, Kürt stratejik ortaklığından rahatsızlık duyan uluslar arası güçler, 9 Ekim komplosuyla devreye girerek 15 Şubat İmralı ile sonuçlanan uluslar arası komployu gerçekleştirmişlerdir.” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Uluslar arası hukuka, demokratik evrensel değerlere ve insan haklarına aykırı bir şekilde Kürt Halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın şahsında gerçekleştirilen uluslar arası komplo Kürt Halkı’nın demokratik ve özgür yaşam umutlarını bitirme, Türkiye’yi ve ortadoğuyu uzun yıllar sürecek bir savaşın ve kaosun içine sürüklenmeyi hedeflemiş. Kürt Halkı tarafından kara bir gün olarak ilan edilen 15 Şubat komplosu Türkiye için bir savaş ve kaos projesidir. Ancak Kürt Halkı’nın mücadelesi ve Sayın Öcalan’ın 1993 yılından itibaren geliştirdiği demokratik barış projesi bu komployu boşa çıkarmıştır. Uluslar arası komplocu güçler şunu çok iyi bilmeliler ki tarih Kürtler için asla ve asla tekerrür etmeyecektir. Ancak şunu da belirtelim Kürt sorunu barışçıl ve demokratik bir yöntemle çözülmediği sürece bu güçler de boş durmayacaklardır. Barış ve demokratik çözümün konuşulduğu bu dönemde AKP’nin oyalamacı ve taktiksel yaklaşımlarla bu süreci heba etmemesi için uyarılarımızı bir kez daha yineliyoruz. Zindanlardaki bütün siyasi tutsakları ve Sayın Abdullah Öcalan dahil olmak üzere derhal serbest bırakılmalı ve Demokratik çoğulcu bir anayasayı hazırlanmalıdır. Bu vesileyle 15 Şubat uluslar arası komployu lanetliyor ve kınıyoruz.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN