• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Bazen Hizmet Eziyet Oluyor?

26 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1579 defa okundu.

Yine birileri yüzüne ekşitecek, yapılan yatırımları görmediğimizi iddia edip belki de ‘nankör’ yakıştırması yapacaktır.

Belki de kapalı spor salonu tribünleri sorununu dile getirdiğimiz gibi ilçedeki yetkililere neden haberimiz olmadan basına sızdı diye kibar söylemler ile tepkiler olacaktır.

Solhan’a hizmetin az yapıldığını dile getirmiyoruz, yapılan hizmetlerin gerektiği gibi asıl amacına tam manasıyla uygunluk göstermediğini paylaşma gayretindeyiz.

Güzel hizmetlerin olduğunu; eğitim, sağlık, sosyal-kültüre, spor, ulaşım ve tarım gibi alanlarda çok sayıda yatırımın yapıldığını biz de dile getiriyoruz.

Bu hizmetler yapıldı diye ilçeye artık yatırım yapılmaması anlamına gelmediği gibi, yapılanların eksikliklerini de görmezden gelmemize sebep değildir.

Bir yatırım yapılıyorsa; yaptık (nasıl olursa olsun kabul edin) manasına getirilmemeli, anı veya dönemi atlatma politikası güdülmemelidir.

Evet, yineliyoruz ilçemize yatırım babında taş üstüne taş koyanlara teşekkürümüzü…

*          *          *          *          *

Temmuz 2013’de Solhan Atatürk İlköğretim Okulu güçlendirme çalışmaları yapılırken Bingöl Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Solhan’a gelip inşaatı incelemişlerdi.

İncelemelerde bizatihi kolonlardaki bükük demirleri kendilerine gösterip bunun sağlıklı olmayacağı görüşümü belirtmiştim ve yine aynı inceleme sırasında okul kalorifer kazanı bölümünde de uygun planlama yapılmadığı belirtilmişti.

Nihayetin de güçlendirme bitti ve demirler gömülü durumdadır.

 *         *          *          *          *

Karne günü münasebetiyle Öğretmen Veli Tuğa İlkokulu’na gittik. Karneler dağıtıldıktan sonra Solhan Kaymakamı, Belediye Başkanı ile İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri ile misafirlerin ve birkaç öğretmenin anca sığdığı bir odada oturup sohbet ederken bazı öğretmenlerimiz de ayakta kalmışlardı.

Yeni yapılan binada okul öğretmenlerinin sığmadığı bu daracık odanın adı ‘Öğretmenler Odası’ydı öğretmenler arzu ettikleri gibi kullanamasalar da…

*          *          *          *          *

Bir okulumuz da var her dönem bir fiziki sıkıntısı ile gündeme gelen…

İsmi değişse de sorunları pek değişmeyen okul…

Solhan EML ile başlayan ve fiziki yetersizliği döneminde METEM olarak ismi değişen okulun fiziki sorunun giderilmesi adına yeni bir okul ve atölyeler yapıldı. Okul yeri değişmesine paralel zamanda gelişen olaylarda okul ismi de değişti.

Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olan okulun; yeri değişti, ismi değişti ancak sorunları hala devam ediyor.

Okul, yeni yapılmasına rağmen çevre duvarı can alırcasına tetikte beklediği için can sıkıyor.

Yüklenici firmanın sorunun çözümünü üstlendiği dile getirilmektedir, Sorun çözülene kadar eğitimciler ve öğrencilerin söz konusu alanı kullanmamaları, çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Okulun bir başka sorunu da var hem de öğrencileri ve eğitimcileri titretir cinsten…

Okulun kalorifer kazanı yetersizliğinden okul ve atölyeler ısıtılamıyor. Atölyelerde elektrikli ısıtıcıları kullanılıyor olsa da yetersiz olduğuna şahit oldum.

*          *          *          *          *

Evet, ilçemize hizmet yapılıyor. Ancak planlama döneminde gözden kaçırılan bazı detaylar sonrasında hizmet alanlara eziyet oluyor.

Koca bir eğitim binası yapılıyor ve odalarının kullanım alanı hesaplaması ciddi yapılmadığından kullananlara eziyet oluyor Öğretmen Veli Tuğa İlkokulu gibi…

Büyük hayalleri besleyen ancak yapıldıktan sonra amacına uygun kullanılmayacağı belirtilip gören herkesi şoke eden İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Salonu gibi…

Salon sporlarında izleyici yukarıdan bakarak maçın tadını alıp heyecanını yaşarken Solhan’da seyircinin yan hakem gibi kenarda izler durumda olması ve oturduğu için sporcuların bacak boylarını anca göz hizasında takip edebiliyor, bu takip esnasında kaldığı bölüme de bizde tribün deniyor.

Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ısıtma sorunu olması ile anlaşılıyor buraya uygulanan tip projenin sıcak bölge projesi olduğu…

*          *          *          *          *

Projeler hayata geçmeden ilgili kurumların teknik personeli bu projeleri hiç mi görmüyor? Acaba bu projeler de sınav kâğıtları gibi güvenlik kontrolünde mi geliyor?

Neden biz de projeler uygulandıktan sonra eksiklikler görülüyor?

Projelerde bazı hususları göstermeyen bir sihir mi var ki bunu şekil tamamlanmadan göremiyoruz?

Neden başka bölgelerde uygulanan projenin aynısını burada da uygulama gayretindeyiz?

Evet, binanın tipi aynı olabilir bari az bir zahmetle bölgeye göre özelliklerini değiştirin.

Gören de Türkiye’de bir iki proje uzmanı var, onlar her kuruma bir adet proje çiziyorlar ve bu projeler çoğaltılıp her bölgeye uygulanıyor…

Gerek siyasi ve gerekse bürokrasiden yapılan hizmetlerin sürekli olması için planlamanın sağlıklı yapılıp eksikliklerden dolayı ayrı bir gayret harcanmaması ve kaynakların daha iyi kullanılması için daha dikkatli olmalarını istiyoruz.

Sorunların bir an önce çözülmesini dilerken bir daha bu tür sıkıntılarla karşılaşmamayı temenni ediyoruz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN