• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

BAŞIBOŞ HAYVANLARA BELEDİYE SAHİP ÇIKTI

18 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1482 defa okundu.
BAŞIBOŞ HAYVANLARA BELEDİYE SAHİP ÇIKTI

Solhan Belediyesi tarafında ilçede dondurucu havada başıboş bırakılan eşekler toplatılarak koruma altına alındılar. Doğan, şuan barınakta bulunan 3 atın ve 15 eşeğin kış boyu yemini ve barınmasını üstlenip havaların ısınmasıyla tekrar doğaya bırakacaklarını söyledi.

Solhan’da yazın çalıştırılan at ve eşekler, kış aylarında masraflarından kurtulmak için dondurucu havada sokağa terk edilirken Solhan Belediyesi hayvanların bu durumuna kayıtsız kalmadı.

Son yılların en soğuk kışlarından biri yaşanırken Solhan ilçesinde eksi 20 derecede sokağa terk edilen at ve eşeklerin donma tehlikesinden kurtarmak için Solhan Belediyesi harekete geçti. Belediye tarafından bir barınak kiralanarak bakıcı görevlendirdi.

Yaklaşık 3 ay önce 30 hayvanı dondurucu havadan korumak için barınağa aldıklarını ve bir kısmının sahipleri çıktığı için sahiplerine teslim edildiği, bir kısmının ise sahiplenmek isteyenlere verildiğini söyleyen Solhan Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Doğan, şuan barınakta bulunan 3 atın ve 15 eşeği kış boyu yemini ve barınmasını üstlenip havaların ısınmasıyla tekrar doğaya bırakacaklarını söyledi.

Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Doğan; “Arazi şartlarından dolayı yazın yaylalarda ve kırsal kesimlerde yük taşıma; süt, yoğurt gibi yüklerini taşımak için bu hayvanları kullanıyorlar. Yayla dönüşünde ise bunları sahipsiz bırakıyorlar. Sahipsiz bıraktıkları için kar, kış, soğuk olunca bu hayvanlar sahipsiz kalıyor. Bu hayvanlar sahipsiz kalınca Belediye başkanımızın talimatıyla bu hayvanları topladık. Bu hayvanları toplayınca tabi bunlara bakım lazım. Yemini, suyunu, arpasını, bakıcısını bunların hepsini temin ettik. Sağ olsun bir arkadaş 2-3 aydır hayvanlara bakıyor. Hayvanlara en güzel şekilde bakacağız. Havalar sıcak olunca hayvanları dışarı salarız ama saldığımız gibi de sahipleri çoğalır. Tekrar sahipleri yaylaya, köye götürüp işini görüp kışın vicdansızlar tekrar bu hayvanları sahipsiz bırakırlar. Tekrar iş bize düşer ama her zaman buradayız. At olsun, eşek olsun, köpek olsun hangi hayvan olursa olsun bütün hayvanlara sahip çıkmak bizim görevimizdir ve sahip de çıkacağız. Onlar da can taşıyor. Tabi soğuk kış günlerinde hava eksi 20’lerde olunca hayvan da dayanamaz. Bazı hayvanlar tabi ki donup ölür.  Ama biz bunlara müsaade etmeyiz. İnşallah şimdi yaptığımız gibi her zaman yapacağız. Hiçbir zaman hayvanlarımızı dışarıda bırakmayacağız.” ifadeleri kullandı.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN