• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Baluken, Şüpheli Asker Ölümlerini Sordu

17 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1206 defa okundu.
Baluken, Şüpheli Asker Ölümlerini Sordu

Baluken: “TSK tarihinde şüpheli asker ölümlerinin oldukça fazla olduğu bilindiği üzeredir. Dolayısıyla bu ölümün intihar mı, infaz mı olduğu tartışmaları da yapılmıştır. Bilal Eliveren’in yakınlarının anlatımı ve olayın seyrine bakıldığında infaz gerçekleştiğine yönelik ciddi bulgular vardır.”

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, şüpheli asker ölümüyle ilgili soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesini Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplamasını isteyen Baluken: “1999 yılında Bingöl ili Genç ilçesinde Özel Harekât Polisleri tarafından öldürülen Mehmet ve Yılmaz Eliveren’lerin amcaoğulları Bilal Eliveren, bu olaydan bir yıl sonra Sinop’un Erfelek ilçesinde askerlik yaparken şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiştir. Sinop ili Erfelek ilçesinde askerlik yapan Bilal Eliveren, yakınlarının ölümünü bağlı olduğu Jandarma Karakolunda askerler ve komutanlarla tartıştıktan birkaç gün sonra intihar etti denerek ailesine teslim edilmiştir. TSK tarihinde şüpheli asker ölümlerinin oldukça fazla olduğu bilindiği üzeredir. Dolayısıyla bu ölümün intihar mı, infaz mı olduğu tartışmaları da yapılmıştır. Bilal Eliveren’in yakınlarının anlatımı ve olayın seyrine bakıldığında infaz gerçekleştiğine yönelik ciddi bulgular vardır” dedi.

Baluken önergede şu sorulara cevap aradı:

1.Bilal Eliveren, yaşamını yitirmeden bir gün önce ailesinden 150 TL para istemiştir. Bu durum infaz edildiğini güçlendirici bir bulgu değil midir?

2.Bilal Eliveren, yakınlarının polisler tarafından öldürüldüğünü karakolda savunduktan hemen sonra yaşamını yitirdiği bilgisi ailesine verilmiştir. Söz konusu dönemde Bilal Eliveren’in yaşamını yitirmesi ile ilgili soruşturma yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu soruşturma nasıl sonuçlanmıştır?

3.Bilal Eliveren’in yaşamını yitirmesi sırasında 3 el ateş ettiği ifade edilmektedir. Bu olayla ilgili ateşin nereden ve nasıl edildiğine dair Adli Tıp Raporları ve Otopsi Raporu var mıdır? Varsa bu raporların içeriği nedir?

4.Bilal Eliveren’in yaşamını yitirmesi ile ilgili karakol komutanının, koğuş arkadaşlarının ifadesi alınmış mıdır? Alınmışsa, bu ifadeler nelerdir?

5.Şüpheli asker ölümlerinin önüne geçmek için Bakanlığınızca başlatılmış olan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, bu çalışmalar nelerdir?

6.Şüpheli asker ölümlerinin araştırılması ile ilgili bir mekanizma işletmeyi düşünüyor musunuz? 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN