• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Baluken, Hırsızlık Olaylarını Sordu

14 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1238 defa okundu.
Baluken, Hırsızlık Olaylarını Sordu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Bingöl’de yaşanan hırsızlık olayları ile ilgili soru önergesi verdi.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesini İçişleri Bakanı Efkan Âlâ tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını isteyen BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, Bingöl’de yaşanan hırsızlık olaylarındaki artışa dikkat çekti.

“Bingöl ilimizde son dönemde artan hırsızlık vakaları halkımızda büyük tedirginlikler uyandırmaktadır” diyen Baluken: “Seri bir şekilde fiili gerçekleştirilen bu hırsızlık olaylarına karşın emniyet birimlerinin ne önleyici bir uygulamada bulunması ne de failleri yakalayabilmesi kabul edilebilir değildir. Bir demokratik eylem ve etkinlikte Bingöl merkeze yığılan binlerce polis varken, hırsızlık olaylarını önlemeyen emniyet biriminin olması kamuoyunda hayret uyandırmaktadır. Aynı muhitte üç günde beş eve hırsızlar girmiş, 22 gün içerisinde 50 civarında evde hırsızlık yapılmıştır. Yurttaşlarımız defalarca emniyet müdürlüklerine başvuru yapmasına rağmen, kendilerine faillerin yakalanacağı bildirilmiş ama tek ekip bu işle ilgili olduğu için gerekli çalışmaları yapamadıklarını da sözlü olarak itiraf edilmiştir. Emniyetin bu pasif tutumu halkımızda büyük rahatsızlık yaratmıştır. Öncelikle evlerine hırsız giren ailelerin çocukları travmatik vakalarla karşı karşıya kalmakta, aileler huzursuzluk içerisinde günlerini geçirmektedir” dedi.

Baluken, cevap aradığı sorular şöyle:

1.Bingöl ilimizde 22 gün içerisinde 50 civarında, üç günde aynı muhitte beş eve hırsız girmesi sonucunda gözaltına alınmış kimse var mıdır? Varsa, adli takibat nasıl sonuçlanmıştır?

2.Bingöl ilimizde bu kadar kısa bir sürede, bunca hırsızlık olayına yönelik emniyet tarafından önleyici uygulamaların hayata geçirilmemesinin izahı nedir?

3.Halkımızı mağdur eden bu olayların gerçekleşmesi veya faillerin yakalanması hususunda Bingöl Emniyetinin zaafı var mıdır? Bu zaaf kapsamında emniyet birimleri ile ilgili bir soruşturma açılmış mıdır?

4.Yaşanan tüm hırsızlık vakaları göstermektedir ki, halkın can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü olan devlet birimleri, bu yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Bu durumda oluşan yurttaş mağduriyetinin giderilmesi hususunda bir çalışmanız olacak mıdır? 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN