• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Baluken, Cezaevlerini Sordu

3 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1775 defa okundu.
Baluken, Cezaevlerini Sordu

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken: “Bingöl Cezaevinde deyim yerindeyse savaş hukuku uygulanmakta, cezaevi mantığı yerine toplama kampı uygulamaları devrede bulunmaktadır” dedi.

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, Bingöl Cezaevi’nde mahkûmlara insanlık dışı uygulamalarının iddiaları ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Soru önergesini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanmasını isteyen Baluken: “Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 18 PKK’lının firar etmesi ve sonrasında hayata geçirilen insanlık dışı uygulamalar artarak sürdürülmektedir. Firar olayından hemen sonra mahkûmlara yönelik başlatılan baskı ve işkence uygulamaları, sistematik ve bilinçli sürgün ile devam ettirilmiştir. Tüm bunla da yetinmeyen AKP iktidarı ve emrindeki cezaevi yönetimi, baskıları ve hak ihlallerini arttırarak sürdürmektedir. Basın organlarına yansıyan haberlerin de işaret ettiği üzere mahkûmlar bu baskılara karşı insani çığlıklar ile kendilerini baskılardan kurtarmaya çalışmaktadır. Bingöl Cezaevinde deyim yerindeyse savaş hukuku uygulanmakta, cezaevi mantığı yerine toplama kampı uygulamaları devrede bulunmaktadır.”

Baluken, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

1 Bingöl M Tipi Cezaevinin toplam kontenjanı kaçtır? Bu cezaevinde kaç mahkûm bulunmaktadır? 10 metrekarelik koğuşlarda 11 mahkûmun barındırılmasının izahı nedir? Böylesi bir ortamda cezaevi koşullarının kendisi de bir ceza olarak dayatılmaktadır. Bu ihlal ve insanlık dışı durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

2 Bingöl Cezaevinde mahkûmların elbiseleri ve televizyon izleme saatleri ile bazı TV kanallarının izlenmesinin yasaklanması uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar, ABD’nin insanlık tarihine kara leke olarak kazınan Guantanamo uygulamasının bir benzeridir. Mahkûmlara dayatılan Guantanamo uygulamalarından vazgeçecek misiniz? Bu insanlık dışı uygulamaları hangi yasa veya yönetmeliğe dayalı olarak hayata geçirdiniz? Bingöl Cezaevi Müdürü ve diğer sorumluları görevden almayı düşünüyor musunuz?

3 Hasta mahkûmların derhal serbest bırakılması ile ilgili Türkiye’de kamuoyu yoğunlaşmışken, Bingöl Cezaevinde hasta mahkûmların hastaneye götürülmemesinin izahı nedir? Aleni suç olan bu uygulamayı hayata geçirenler hakkında soruşturma açılacak mıdır?

4 Bingöl Cezaevinde kömürden kaynaklı dumanların mahkûmların hayatlarını tehlikeye attığı ifade edilmektedir. Bu insanlık dışı durumun ortadan kaldırılması hususunun Bakanlık ödeneğine takıldığı bizzat cezaevi yetkilileri tarafından mahkûmlara iletilmiştir. Bakanlığın ödenek sıkıntısı yarattığı hususu doğru mudur? Doğru ise ödenek sorunu yaratılmasının sebebi nedir?

5 Bingöl Cezaevinde kaç mahkûma disiplin cezaları verilmiş, kaç soruşturma açılmıştır? Verilen disiplin cezaları nelerdir? Hak ihlallerine karşı hakkını arayan mahkûmlara disiplin cezaları verilerek ve soruşturmalar açılarak şantaj uygulanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu şantajların yanı sıra haklarını arayan mahkûmların sürgünlerle karşı karşıya bırakılmasının açıklaması nedir? 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN