• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Baluken, Bingöl’deki Şoförlerin Sorunlarını Anlatt

6 Şubat 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1162 defa okundu.
Baluken, Bingöl’deki Şoförlerin Sorunlarını Anlatt

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Torba Kanun üzerine yaptığı konuşmada Bingöl’deki şoförlerin sorunlarını anlattı.

 Şoförlerin yetki belgeleri ve belge ücretleri ile ilgili sorunları gündeme getirmesi üzerine TBMM’de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, söz konusu sorunları not ettiğini ve çözüm için gerekli adımlar atacağının sözünü verdi.

 

Tutanaklara yansıyan Baluken’in konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Seçim bölgem Bingöl`den yeni geldim. Orada şoför esnafı bize şu sıkıntıyı aktardı: Esnaf ve sanatkârlar odası uzun süredir bu sıkıntıyı aktarıyor. Bingöl`de ulaştırma bölge müdürlüğüne bağlı bir birim ya da şube olmadığı için Bingöllü şoförlerin tamamı bir belge almak için Erzurum`a gitmek zorunda kalıyorlar. Bakın, bu şoförlere, şoför esnafına 37 çeşit belge veriliyor ve bütün bu belgeler için de dünyanın parası alınıyor, bu insanlardan dünyanın vergisi alınıyor. Bu insanlar esnaf ve sanatkârlar odası bünyesinde kendi sorunlarını defalarca Hükümete bildirmişler, Bingöllü bakana dosyalar sunmuşlar. İstedikleri tek şey var: Bir birim açılması, Erzurum Bölge Müdürlüğüne bağlı bir birim açılması. Buranın yerini biz tahsis etmeye hazırız, kirasını biz tahsis etmeye hazırız; yeter ki bir yetki belgesi ve bir personel istihdam olsun. Bir tek personel istihdamıyla binlerce şoförün sorununu çözebilecek bir durum söz konusu. Sayın Bakan özellikle bu konuyu not alırsa çünkü bu Bingöl-Erzurum yolu gerçekten çok zahmetli bir yoldur, özellikle kışın kazaların da çok fazla olduğu, ölümlerin yaşandığı bir yol. Çoğu zaman şoför esnafı gittiğinde 4-5 bin liralık belge ücreti ödüyor, gidemedikleri zaman da bazı şoförler bize şunu ifade ettiler: Gidemedikleri için cezalarla birlikte 60-70 bin liralık faturalar ödeyen şoför esnafı var. Yani bu şekilde kanuni düzenlemeler yapılırken, işte, Bakanınıza ulaştırılmış, grubunuza ulaştırılmış, gerçek hayatta yerelin sorunlarını çözecek bazı düzenlemeler de yapmak gerekiyor.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN