• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Baluken, BDP’lilere Baskı Yapıldığını İddia Edip B

8 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1276 defa okundu.
Baluken, BDP’lilere Baskı Yapıldığını İddia Edip B

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken: “Kiğı ve Yayladere ilçemizde çalışma yapan adaylarımız, partililerimiz ve genel merkez çalışanlarımız ilçe merkezlerinde polislerin, köylerde ise korucuların baskıları ile karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Kiğı ve Yayladere ilçelerinde BDP’lilere baskı uygulandığı gerekçesiyle soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verilen soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 99’uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını isteyen Baluken: “Partimize yönelik baskılar her seçim döneminde olduğu gibi devlet kurumlarının başını çektiği planlamalarla sürmektedir. 2014 Yerel Seçimler çalışmaları henüz başlamışken polisler, kontra gruplar ve korucuların BDP Bingöl Kiğı İlçesi Belediye Başkan Adayımız Hasan Hayri Alkan başta olmak üzere seçim çalışması yapan tüm BDP’lileri 24 saat takip ettiği ve baskıya maruz bıraktığı ortaya çıkmıştır” dedi.

Baluken: “Kiğı ve Yayladere ilçemizde çalışma yapan adaylarımız, partililerimiz ve genel merkez çalışanlarımız ilçe merkezlerinde polislerin, köylerde ise korucuların baskıları ile karşı karşıya kalmaktadır. Her görüldükleri yerde sorguya alınan partililerimizin seçim çalışmaları yapması engellenmeye çalışılmaktadır. Kiğı ilçemizde çalışma yürüten partililerimiz Müjdat isimli korucunun da içerisinde bulunduğu 3 şahıs, gri-mavi renkli Şahin tipli plakasız bir araba ile takip etmektedir. Parti çalışmaları yürüten çalışanlarımız sokak ortasında sorguya çekilmektedir. Yine polisler ve kontra birlikler tarafından partililerimiz, “Kiğı’da ne işiniz var, buraya nasıl ve niçin geldiniz, neden kiliseyi değil de camiyi çekiyorsunuz?” sözleri ile tehdit edilmektedir. Partimize ve halkımıza yönelik seçim dönemi yaklaştıkça polislerin, korucuların ve kontra birliklerin psikolojik ve fiziksel baskısı artarak sürmektedir” ifadelerini kullandı.

Baluken, önergesinde şu soruların cevaplarını aradı:

1. Partimize yönelik seçim dönemi yaklaştıkça artarak devam eden baskıların talimatını siz mi verdiniz?

2. Kiğı ve Yayladere ilçelerimizde partililerimize baskı yapan polis, kontra gruplar ve korucuların araştırılması ve demokratik işleyişe darbe vurmalarının engellenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

3. Polislerin sokak ortasında sorgu yapma yetkileri hangi kanuna dayanmaktadır? Bir dayanak yoksa polislerin sokak ortasında sorgu yapmasının izahı nedir? Söz konusu polisler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

4. Müjdat diye tanınan korucu kimdir? Kendisini BDP’ye baskı yapmak üzere görevlendirenler kimlerdir? Söz konusu korucu ve yetkilendiren kişiler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

5. Kiğı ilçemizde BDP teşkilatına giden yurttaşlarımız evleri basılarak sorguya alınmaktadır. Ev baskınları ve sorgular için adli izin alınmış mıdır? Alınmışsa ev baskınlarının nedeni nedir? Alınmamışsa bu kanunsuz işi yapanlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

6. Kiğı ilçemizde partililerimize baskı yapmak üzere takipte bulunan gri-mavi renkli Şahin tipli plakasız arabanın yakalanması için çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa neden yapılmamıştır?

7. Kiğı ilçemizde polisler, kontra birlikler ve korucuların kurmaya çalıştığı korku imparatorluğu ile halkımızın özgür iradesi ve demokratik tercihlerinin önüne geçilmektedir. Korku imparatorluğu yaratmaya çalışan bu grupların halkın haklarına ve yaşamlarına kast etmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun sorumlusu kimler olacaktır?

8. Demokratik hukuk kuralları çerçevesinde seçimlere girme yetkisini kullanan partimize ve çalışanlarına yönelik yapılan baskılar düşman hukuku işletildiğini göstermektedir. Her seçim öncesi yapılan bu baskıların son bulması ve düşman hukukunun terk edilmesi için bir çalışmanız var mıdır? 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN