• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

BAL VE ARICILIK ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

26 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
935 defa okundu.
BAL VE ARICILIK ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği, Bingöl balının kalite ve markalaşması amacıyla başlattığı çalıştayı tamamladı. 7 ilçedeki arıcılarla bire bir yapılan değerlendirme toplantılarının ardından Bingöl balının kalitesi ve markalaşma konusunda çok önemli bilgiler elde edildiği kaydedildi.

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği, Bingöl balının kalite ve markalaşması amacıyla başlattığı çalıştayı tamamladı.

Çalıştay’a ilişkin açıklamada bulunan Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, Bingöl Balının gerçek kalitesinin ortaya çıkarılması ve markalaşması amacıyla Aralık ayı içerisinde il genelindeki arıcılarla yapılan çalışmanın ardından çalıştayı tamamladıklarını söyledi.

7 ilçedeki arıcılarla bire bir yapılan değerlendirme toplantılarının ardından Bingöl balının kalitesi ve markalaşma konusunda çok önemli bilgiler elde ettiklerini kaydeden Üzer, “Bingöl Arıcılar Birliği kurulduğu günden beri Bingöl balının kalitesinin belirlenmesi ve markalaşması için çalışma başlattık. Bingöl denildiğinde akla gelen ilk şeyin Bingöl balı olmasına rağmen, bugüne kadar hakkettiği değeri maalesef alamamıştır. Bunun da en büyük sebebi, piyasaya dışarıdan getirilen ve Bingöl balı diye tanıtılan sahte bal yüzünden yaşanmıştır. Biz de bu tür olumsuzlukların önüne geçmek ve gerçek Bingöl balının kalitesini ortaya koymak için çalıştay başlattık. Bu çalıştayın ardından hazırlayacağımız rapor doğrultusunda markalaşma konusunda adım atacağız. İnşallah bu çabamız sonucunda Bingöl balının hem kalitesini, hem de markasını tescilleteceğiz” dedi.

“KALİTEYE ÖNEM VERİYORUZ”

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliğinin bin 200 üyesinin bulunduğunu ve 2016 yılı sonu itibariyle 300 ton bal üretimi yaptıklarını anlatan Üzer,  “2015 yılında yaklaşık bin ton bal üretimi yaptık. 2016 yılında ise, 300 ton üretim yaptık. Buradaki düşüşün sebebi ise, olumsuz hava şartlarından kaynaklandı. Şuana kadar sadece arı beslenmesinde kullandığımız az miktardaki şekeri, Önümüzdeki dönemlerde gerçek anlamda kaliteye verdiğimiz önemden dolayı hiç kullanmamaktır. Bu nedenle sadece arıcılarımız değil, halktan da destek istiyoruz. Sonuç itibariyle bu Bingöl’ün bir markasıdır” ifadelerini kullandı.

“BAL VE ARI BİNGÖL’ÜN SEMBOLÜ OLACAK”

Türkiye genelinde bir çok ilin kendi ürünleriyle anıldığına işaret eden Üzer, Bingöl’ün de Bal’la anılmasını ve bunun da sembol haline getirilmesini arzuladıklarını ifade etti.

Bunun da ilin tanıtımları için kullanılacak logolarda Bal ve arının yer almasını istediklerini kaydeden Üzer, şunları söyledi: “Bal’ın Bingöl’ün sembolü olabilmesi için her platformda bunu mutlaka ön plana çıkarmamız gerekir. Bizler, Arı Yetiştiricileri Birliği olarak gerçek kaliteyi ortaya koyma mücadelesi vereceğiz. Kurumlar ve vatandaşların da bunun tanıtımına katkı sunması gerekir. Sonuç itibariyle bu kalite ve marka şahısların değil, Bingöllümüzün olacaktır”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN