• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘BAL DOLUM VE PAKETLEME TESİSİ’ AÇILDI

11 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
897 defa okundu.
‘BAL DOLUM VE PAKETLEME TESİSİ’ AÇILDI

Organize Sanayi Bölgesi’nde Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği açılışında konuşan Vali Mantı, “Bingöl’ü hiç görmeyen insanlar bile Bingöl dendiği zaman önce Bingöl balını bilirler. Biz istiyoruz ki Bingöl balını ismi ve kalitesi ile aynı zamanda yüksek ürün ile beraber yürütebilmek. Bunun içinde modern tesislere ihtiyaç var. Arı Yetiştiricileri Birliğimizin böylesine donanımlı bir yatırım ile sektöre destek olması büyük bir kazanç.” dedi.

Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’nde Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği ‘Bal Dolum ve Paketleme Tesisi’ açılışı yapıldı.

Açılış törenine Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Taner Bolat, TSO Başkanı Mahmut Ayas, Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bingöl Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleşen törenin açış ve selamlama konuşmasını yapan Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı M. Can Üzer, “Bal Dolum ve Paketleme Tesisimiz, 2009 yılında Kırsal Kalkınma Ajansı üzerinden yapılmıştı. Maalesef farklı sıkıntılardan dolayı o zamandan beri faaliyet göstermiyordu. Arı Yetiştiricileri Birliği olarak 12 yıl içinde eksiklerimizi giderdik. Bugün tesisimizin açılışını yapıyoruz. Bugünden itibaren İnşallah Bingöl’de üretilen hakiki balımızı PİKOM desteği ile analizlerini yaptırıp daha sonra ambalajlayıp marketlere vereceğiz. Bundan önce üreticilerimiz çok sıkıntı yaşadılar inşallah bundan sonra yaşamayacaklardır.” dedi.

Üzer’den sonra İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ve PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Solmaz konuşmalarını yaptı.

Programda son olarak konuşan Vali Mantı, şu ifadeleri kullandı: “Güzel bir tesisin açılışı için bir aradayız. Bingöl’ü hiç görmeyen insanlar bile Bingöl dendiği zaman önce Bingöl balını bilirler. Bingöl Balının namı kendinden daha yüce. Biz istiyoruz ki Bingöl balını ismi ve kalitesi ile aynı zamanda yüksek ürün ile beraber yürütebilmek. Bunun içinde modern tesislere ihtiyaç var. Arı Yetiştiricileri Birliğimizin böylesine donanımlı bir yatırım ile sektöre destek olması büyük bir kazanç. İnşallah bundan sonra Bingöl balı dendiği zaman kalitesi ile görseli ile paketlemesi ile adına layık bir ürün ile karşı karşıya olacağız. Ve bu süreç inşallah ülke sınırlarını da aşarak dünya pazarı ile buluşur. Bu vesile ile tesisin açılmasında katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

Açılış töreninin ardından ‘Bal Dolum ve Paketleme Tesisi’ni gezen Vali Mantı ve protokol üyeleri balın dolum ve paketlenme süreci ile ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN