• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
  • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:14

BAĞ-KUR PRİMLERİ ARTTI

25 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
892 defa okundu.
BAĞ-KUR PRİMLERİ ARTTI

Asgari ücretin artmasıyla birlikte esnafın ödeyeceği BAĞ-KUR primleri de arttı. Yeni asgari ücret, işverenler açısından üç yönlü maliyet unsuru oluşturdu. Bağımsız Denetçi Bayram Keskin, asgari ücretin Bin 300 TL olmasının ardından işverenlerin, çalışanların maaşlarını, primlerin ve BAĞ-KUR primlerini zamlı ödeyeceğini söyledi.

Yeni asgari ücretin işverenler açısından üç yönlü bir maliyet unsuru oluştuğunu belirten Keskin, “1 Ocak itibariyle geçen yılın aynı aynına göre yüzde 37 artış ile en çok BAĞ-KUR’lu esnafın ödediği primler artış gösterirken, sigortalı çalışanların (asgari ücretlilerin) gerek teşvik yasaları ile gerekse hükümetin yeni yılda günlük 3.33 TL, aylık 100 TL destekle finanse etmesi işverenler için önemli bir destek olarak görülmektedir. SGK Sigorta prim desteğinin benzer bir uygulamasının BAĞ-KUR primleri için de devreye alınması gerektiğini düşünmekteyiz” dedi.

SİGORTALI SAYISI 24 BİN, BAĞ-KUR’LU SAYISI 4 BİN

2015 yılı sonu itibariyle Bingöllün genel istihdam düzeyine bakıldığında 24 Bin sigortalı ve 4 Bin Bağ-Kurlu kayıtlı bulunduğunu Kaydeden Keskin, “Yani Bağ-Kurlu prim ödeyen esnaf sanatkârlar ile ticaret erbaplarının sigortalı çalışanlara oranı yüzde 17’ler bandında ve bu da azımsanamayacak bir orandır. Halen kalkınmada öncelikli yöre kapsamında olduğumuzdan sigortalı başına devlet 10 kişi ve yukarısı çalıştırana kişi başı 181,17 TL hazine desteği sağlarken, primlerini düzenli ödeyen her işveren içinde sigortalı başına 82,35 TL prim desteği sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“ASIL SORUN BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK ENDEKSİDİR”

Bingöl’ün de arasında bulunduğu 49 ilde sigorta prim desteği verildiğini kaydeden Keskin, şunları söyledi: “Bingöllün de aralarında bulunduğu 49 il ve 2 ilçede uygulanmakta olan sigorta prim desteğinin gelişmişlik endeksi dikkate alınarak uygulanması aslında gelir düzeyi, ticaret hacmi, ithalat ve ihracat gibi kriterler dikkate alınarak yapılmaktadır. Türkiye’nin en yoksul ilçesi olan Bingöllün Yayladere ilçesindeki kuaför ile yine Türkiye’nin en zengin ilçesi olan İstanbul’un Şişli ilçesinde çalışan bir kuaförün aynı BAĞ-KUR primini ödemesi aslında aradaki farkın en belirgin göstergesidir. Esnaf olarak çalışanların en önemli sabit giderlerinden olan BAĞ-KUR priminin 568,22 TL olması gerçekten de fazla. Bağ-Kurda gönüllülük esası olmadığından maliyeye kaydınızın yapılması ile BAĞ-KUR kaydınız otomatik olarak başlar. Geliriniz olsun olmasın kaydınız olduğu müddetçe prim tahakkuklarınız devam edecektir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN