• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

AZAK, SOLHAN’IN EĞİTİM DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

31 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1013 defa okundu.
AZAK, SOLHAN’IN EĞİTİM DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ

Solhan’ın eğitim durumunu değerlendiren ve bir öğrenciyi okumaya başlatan öğretmenin onu ilkokuldan mezun edene kadar okutmasının daha verimli olduğunu belirten Azak, üçüncü mezunlarını veren TEOG sisteminin Solhan’da oturduğunu belirtip ortaöğretimde aynı başarının yakalanmamasının nedenlerini açıkladı.

Haber/Gülcan Kurtaran

Eğitimciler Birliği Sendikası Solhan İlçe Başkanı Nurullah Azak, eğitim öğretim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu belirten ve 4+4+4 yeni eğitim sisteminin farklılaşmaya başladığını söylene Azak: “Okul öncesi var, ilkokul kısmı var. Artık biz ilköğretimi ikiye ayırıyoruz. Çünkü ortaokul artık tamamen 4+4+4 yeni eğitim sistemi hakikaten biraz farklılaşmaya başladı. Ortaöğretim zaten bambaşka… Açıkçası ilkokul öncesi eskiye nazaran çok büyük bir ivme aldı. Ülke açısından baktığımızda okul öncesi artık öğrenciler açısından baktığımızda velilerin ilgisi her geçen yıl daha çok artırıyor. Bu yılda artık 2017 yılının Eylül ayından itibaren zorunlu bir süreç başlıyor. Ama tabi okul öncesi zorunlu olmakla kalmaması, ailelerin bunu benimsemesi lazım. Çünkü biz eğitim kurumunda çalışanlar okul öncesi olanla olmayan muazzam bir fark görüyoruz, hissediyoruz. Sınıf öğretmenleri bunu bizzat yaşıyorlar. Okul öncesi Türkiye’de gerçekten güzel bir aşama kaydedildi. Özelikle katılım oranı Solhan’a da yansıyor. Dolayısıyla Solhan’da da eskiye nazaran ailelerde o bilinçlenme, öğrencilerini okul öncesinde verme oranları eskiye nazaran arttı. İstenilen seviyede mi değil ama okul öncesinde durum bu. Sıkıntılar yok mu? Var. Okul öncesinde her mahallemizde okul öncesi tabiri caizse okullarımız yok. Bu Türkiye’de olduğu gibi Solhan’da da bu sıkıntı var. Şuanda Solhan’da Yüzenada ve Yeşilova bağımsız anaokullarımız var. Ama bunun dışında kendi okullarımızın bünyesinde de ana sınıflarımız var. Kimi tek şube, kimisinde 2-4 artık kapasitesine göre değişiyor ama eskiye nazaran gerçekten güzel bir katılım var. Bu da ilerisi için hakikaten umut veriyor. İlkokulda ciddi yansıması oluyor.” diye konuştu.

BİR ÖĞRETMENİN İLKOKULDA BAŞLATIP MEZUN ETTİĞİ ÖĞRENCİ DAHA VERİMLİ OLUYOR”

Yerli öğretmenlerin Solhan’da kalmasının ve dışarıdan gelen özellikle ilkokul öğretmenlerinin de ilçede uzun süre kalmasının ilkokulların başarısına yansıdığını belirten Azak: “Çünkü ilkokulda tek öğretmenin elinde gelip birinci sınıftan başlayıp dördüncü sınıfta mezun olan öğretmen değişikliğini kolay kolay yaşamayan öğrencilere biz ortaokulda hakikaten istediğimiz verimi alabiliyoruz. Ama Türkiye’de olduğu gibi doğu ve güney doğuda, iç Anadolu’da hatta batının kırsal kesimlerinde öğretmen sirkülâsyonu çok fazla ama büyük şehirler için baktığımızda muazzam bir doluluk var. Muazzam aslında bir israf var yani bu anlamda. Hatta joker sınıf öğretmenleri var batıda, il merkezlerinde çoğu tabiri caizse atıl durumda bunların sayısı öyle yüzbinlerde falan değil üç bin, beş bin tabiri caizse daha fazla ifade var. Ama bu bölgelerin kaderidir. Kırsal kesimlerinde yaşayan insanların kaderidir. Hakikaten ilkokulda tam manasıyla bu sirkülasyonu oturmuş dolayısıyla ailelerde, kurumlarda yani maalesef öğrencilerimiz de bu sıkıntıyı yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

TEOG SINAV SİSTEMİ ÜÇÜNCÜ MEZUNLARINI VERİYOR

Ortaokul başarısı ve TEOG sınavları hakkında da değerlendirme yapan ve iki okul üzerinde kıyas yapan Azak, “Atatürk İlköğretim Okulu öğrenci sayısı 1200, Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu öğrenci sayısı 830 civarındadır. Zaten Solhan’daki Merkez öğrenci sayısının yarısını bu iki okulumuz temsil ediyor. Dolayısıyla hakikaten bu okulların sadece öğrencilerine bakıp Solhan’da insan çok rahat bir dönüt alabiliyor. İlkokullarda çok kaliteli öğrencilerimiz yetişiyor. Ortaokula gelince, bizim TEOG dediğimiz 4+4+4’i hem orta dediğimiz ikinci kısmı TEOG sisteminin de tabiri caizse artık birkaç yıldır değişmesi de çok ciddi manada etkileniyor. Şimdi bu yeni sistem neredeyse ikinci üçüncü mezunlarını veriyor. İlk mezunlarını verirken bir sıkıntı yaşandı. Yani her değişiklik paketi bir seviye neslinin heba olması demektir. Ama hamdolsun. Etkisi eskisiyle beş, altı, yedi ve neticede itibariyle sekizde hakikaten sekizinci sınıf eskisi gibi o sıkıntılar yok. Destekleme yetiştirme kursları aktif olarak şu anda dershane sektöründe entegre edilmeye çalışıldı. Çok güzel bunu eğer kanalize edersek yapılanların verimli olabileceğine inanıyorum ki bana sorarsanız Solhan’da hakikatten ortaokulları işte hemen hemen yani yanı başımızdaki beldeler dahil sürece çok daha fazlasıyla merkezdeki okullar bile yeri geldiği zaman fazla katkı sağlıyor. “şeklinde konuştu.

“TEOG SİSTEMİ SOLHAN’DA OTURDU”

Arakonak’ın ve Hazarşah’ın yeni bir örnek olduğunu hakeza ortaokullarda sistemin biraz daha oturduğunu ancak sıkıntıların yok olmadığını belirten Azak, özellikle sınıfların kalabalık oluşu ve ortaokullardaki öğretmen sirkülasyonu tam istenildiği seviyeye gelmemesi, gelen öğretmenlerin 3 yıl sonra tayin isteyip gitmeleri dolayısıyla 5. sınıfta başlayan bir öğretmenin kendi öğrencilerini mezun edemeden gitmeleri bu manada sıkıntılara sebep olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu durumdan dolayı  sözleşmeli öğretmen pozisyonunu geçen sene başlattığını söyleyen Azak: “Sözleşmeli öğretmen pozisyonunda gelenler genellikle 6 yıl bulunduğu yerde çivi gibi çakılı kalıyor. Bir nevi bunun katkıları da olacak. Ama biz eğitimciler böyle bir cebri değil daha çok cezbeden açıkçası cezbi politikalardan yanayız. Bölgede insanlar isteyerek severek süreci de canı gönülden her türlü katkıyı verme taraftarıyız. Ekonomik anlamda belki desteklerle yani öğretmeni burada elde tutmak için hangi faktörler cezbediyorsa açıkçası onlarında sürece dahil edilmesi hem sürece hem bölgemiz açısından söylüyorum hem tüm kesim için hem de Solhan için hakikaten katkı sağlayacaktır inşallah. TEOG sistemi Solhan’da açıkçası oturdu. Çok iyi öğrenciler çıkıyor, mezun ediyoruz. Çok iyi öğrencilerimiz de çok iyi okullara ortaöğretim kurumlarına yerleşiyor. Yani fen lisesi babında olsun işte geçen seneden beri proje okullarımız olsun, tematik liseler olsun bu manada öğrencilerimiz iyi yerlerde okuma iyi bir üniversite geleceğine çok rahat bir şekilde elde edebiliyorlar. Ben bunu 15 yıldır çalışan bir eğitimci olarak söylüyorum. Yetiştirdiğim öğrencilerden bile dönüt alabiliyorum.” dedi.

TEOG’DAKİ BAŞARI NEDEN ORTAÖĞRETİMDE YOK?

Ortaokulda TEOG sınavında başarılı olan öğrencileri tercih döneminde Solhan’da tutamadıklarını ve bunun sonucun ortaöğretim sınavlarında dışarıya başarılı öğrencilerin gitmesi ortaöğretim sınavında Solhan’ın TEOG sınavındaki gibi başarıyı gösterememiş olduğunu belirten Azak, “Solhan açısından baktığımız zaman maalesef öğrencileri Solhan’da tutamıyoruz. En büyük sıkıntımız bu. Çok iyi öğrenciler dışarı gidince vasat öğrencilerde zaten çok fazla çıkış olmuyor. İmkânsızı başaran öğrencilerde oluyor. Ama yani açıkçası dere belli deniz belli. Yani çocukların arşınlayacakları kulaç bellidir. Çok iyi çıkış yapıp hak eden bu sürece adapte olanlarda oluyor ama maalesef orta öğretimdeki o başarı ortaokuldaki gibi tam henüz oturmuş değil. İnşallah oturur. Mesela bu yıl için değil 2017-2018 eğitim öğretim için yetkililer bunu gördü ki bu yıl nerdeyse bütün orta öğretim kurularında kontenjan kısıtlamasına gittiler. Çünkü siz kontenjanları arttırırsanız kaliteyi düşürürsünüz, kontenjanları biraz kısıtladığınız zaman bir nevi kaliteli daha puanı yüksek öğrencilerin gelme ihtimali daha fazla oluyor. Dolayısıyla seviye farkları biraz aha azalıyor, aradaki fark azalıyor bu orta öğretim kurumlarımızın elini güçlendiriyor İnşallah. Onlarda süreci zaten ortaokullar kadar, daha fazla emek veriyorlar ama TEOG’da ki kadar dönüt alamıyorlar. Maalesef çünkü TEOG aileler ve öğrenciler burada bu yolu mecburi kat ediyorlar. Dolayısıyla bizim elimizden çıkıyor. Ortaöğretimde öyle değil zaten Solhan’da ortaöğretimin yüzde 95 yani çok az öğrenci dışarıdan geliyor. Çok az öğrenci geldiği bir yerde siz kendi yağınızda kavruluyorsunuz. Bir de üstüne iyi öğrenciler gidiyorsa maalesef ister istemez bu başarı çıtasını sağlayamıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

AZAK, AKILLI TAHTALARIN BÜYÜK NİMET OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Şimdiki kuşakla çok fazla değil ama 5 yıl önceki kuşak arasında fark olduğunu, fatih eğitim projesi kapsamında akıllı tahtalarla eğitime devam ettiklerini ve bu akıllı tahtaların eğitim açısından büyük bir nimet olduğu söyleyen Azak: “Öğrenci eskiden bizim anlattığımız teorik bilgilerle yetiniyordu. Şimdi ise görüyor, tabiri caizse izliyor. Yeri geldiği zaman çıkıp tahtada bizzat kendisi deniyor, uygulamaya çalışıyor. Yani bu 5 yıl önce mümkün değildi. Böyle bir imkân olsa bile dahi öğretmen çok zor koşullarda idarecilerde zar zor koşullar sadece birkaç sınıfa bu ortamı oluşturmaya çalışıyorlardı.  O da akıllı tahta gibi değil. Yani projeksiyon sistemi ile halletmeye çalışıyorlardı. Herkes bundan istifade edemezdi. Ama şimdi sınıflarda bu nimet var. Bunun sürece katkısı gerçekten ciddi manada kısa vadede değil ama orta vadede, uzun vadede hissedilir. Çünkü siz öğrenci yetiştiriyorsunuz. Bir de aldığınızın neticesini 8.sınıfta görüyorsunuz.” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN