• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

AZ KELİME İLE ÇOK MANA İFADE EDEN ŞİİRLER YAZDI

20 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
928 defa okundu.
AZ KELİME İLE ÇOK MANA İFADE EDEN ŞİİRLER YAZDI

“Mehmet Akif, milletimizin maşeri vicdanında saygın yer edinmiş değerli bir fikir ve aksiyon adamıdır. Kurtuluş meşalesinin yakıldığı günden, genç Cumhuriyetimizin ilanına uzanan süreçte büyük emekleri olan Mehmet Akif’in kaleminden çıkan İstiklal Marşımız bile tek başına onun tarihteki şanlı yerini almasını yetecektir.”

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık simgesi, milli birlik ve beraberliğimizin ifadesi İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96’ncı yıldönümü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş yaptı.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kaymakam Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşının kabulü ile ilgili video gösterimi ile devam eden programda günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasının akabinde, Çanakkale Şiiri sinevizyon şeklinde katılımcılara sunuldu. Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Melih Duman yönetiminde okul korusu tarafından ‘Havada Bulut Yok, Eledim Eledim Höllük Eledim ve Çanakkale İçinde’ türkülerinin seslendirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Mehmet Maşuk Uslu, “Gösterdiği azim ve gayretle Mehmet Akif Ersoy, milletimizin tarihine adını altın harflerle yazdıran ender şahsiyetlerden biridir. Başka bir ifade ile Mehmet Akif, milletimizin maşeri vicdanında saygın yer edinmiş değerli bir fikir ve aksiyon adamıdır. Kurtuluş meşalesinin yakıldığı günden, genç Cumhuriyetimizin ilanına uzanan süreçte büyük emekleri olan Mehmet Akif’in kaleminden çıkan İstiklal Marşımız bile tek başına onun tarihteki şanlı yerini almasını yetecektir. Böyle önemli bir şahsiyeti, genç nesillere tanıtmak, onun idealleri ışığında aydınlık yarınları inşa edecek nesillerde farkındalık oluşturma düşüncesiyle, bu yıl 96’ncısı kutlanan İstiklal Marşımızın kabulü ve onun müellifi Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

AZ KELİME İLE ÇOK MANA İFADE EDEN ŞİİRLER YAZDI

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “İstiklal Marşı’nın kabulünün 96’ncı yılını dönümü kutlu olmasını diliyorum. 12 Mart 1921 aslında bugün yapacağım hitapla ilgili ve şair ‘sahip çıkmazsan bu vatan batması haktır, sahip çıkarsan inşallah bu vatan batmayacaktır’ şeklinde Mehmet Akif’in safahattan hatırladığım bildiğim veciz çok ciddi anlamda mesaj içerir. Az kelimeyle çok manalı ifade eden şiirleri, yaklaşımları, sözleri, tarzı var Mehmet Akif’in. Bunları bu konuda düşüncelerimiz ile paylaşmak istiyordum. Tabii konuşmama başlamadan önce Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Kurtuluş Savaşı’nda bu memleketin istiklali, bağımsızlığı, hürriyeti, namusu için mücadele, etmiş kanını akıtmış bütün devlet büyüklerimizin Mehmet Akif Ersoy’un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, askerleri, Türk emektar annelerini vefakar babalarını, Kınalı Hasanları her birini rahmetle anıyorum minnetle anıyorum.” İfadelerini kullanarak o dönem hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN