• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

AYNI GÜNDE İKİ BAYRAM

31 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1567 defa okundu.
AYNI GÜNDE İKİ BAYRAM

30 Ağustos Zafer Bayramının 93’üncü yıl dönümü ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü olan 28 Ağustos Solhan’ın kurtuluşu aynı gün kutlandı.

  

30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü; Hükümet Konağı Önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluş programına; Solhan Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Solhan Belediye Başkanı, Arakonak Belediye Başkanı, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

28 Ağustos Ortaokulu öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunduğu programda 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 28 Ağustos Solhan’ın kurtuluşu ile ilgili konuşmalar yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı için günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Personel Üsteğmen Önder Başaran yaptı.

"Bugün; Türk, savaş tarihine altın harflerle yazılan 30 Ağustos Zafer Bayramının 93’üncü yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşamaktayız" diye sözlerine başlayan Başaran, "Düşmanlar tarafından toprakları işgal edilmiş, orduların silahları elinden alınıp, askerleri terhis edilmiş, yıllarca devam eden savaşlar neticesinde bütün kaynakları tükenmiş  ve yetişmiş insan gücünü yitirmiş bir imparatorluğun yıkıntılarında, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, milli bir devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak Anadolu’daki yüzlerce yıllık uygarlığımıza kast edenleri 30 Ağustos 1922 de bozguna uğratmıştır. Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olan bu zafer, asil Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenerek milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdürdüğü özgürlük mücadelesinin dünyada esaret altında yaşayan diğer uluslarında özgürlük mücadelelerine örnek olan bu büyük zafer aynı zamanda Türk Ulusunun çağdaşlaşma yolunu açan, modern çağın gerektirdiği siyasi, ekonomik ve sosyal reformları oluşturan Türk devrimini başlatan bir kıvılcımdır. Bu vesileyle başta en büyük komutan Atatürk olmak üzere bu eşiz zaferin elde edilmesinde  emeği geçen Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarını, yüce milletimizin isimsiz kahramanlarını bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz. Büyük zorluklarla kurulan laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti  Devletinin bölünmez bütünlüğüne, insan onuruna en uygun olan mevcut rejime, devlet yapısına ve yüce Türk milletine yönelmiş her türlü tehdidi ortadan kaldırma yolundaki azim ve kararlılığımız Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşayacağının en büyük teminatıdır. Bu duygu ve düşüncelerle; bize en büyük zaferi kazandıran, vatanı ve milleti için canlarını seve seve feda eden başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere Aziz şehitlerimizi rahmetle anar, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunarız. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan 30 Ağustos zafer bayramı Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusuna kutlu olsun." ifadelerini kullandı.

"BASTIĞIMIZ BU TOPRAKLARIN HER KARIŞINDA ŞEHİT KANI VARDIR"

Programda Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız; "Günümüzde ulusça kutladığımız milli bayramlarımızın yanında bir de mahalli bayramlarımız vardır, kutlamakta olduğumuz Solhan’ın kurtuluş bayramı gibi. Bu bayramlar ulusça var olmanın birer eseridir. Ayrıca bugün bizim için daha anlamlı ve gururlu bir gündür çünkü milli manevi ve mahalli bayramlarımızı bir arada kutlamaktayız. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Solhan kurtuluş bayramı olmak üzere iki bayramı bir arada kutlama sevinci içerisindeyiz. Bu vesile ile zafer bayramını ve Solhan kuruluş bayramını kutluyorum. Solhan’ın kurtuluş mücadelesine kısaca değinmek istiyorum. 1914 yılında başlayan 1. dünya savaşına Osmanlı devleti de katılmıştır. İşgalci emperyalist güçler  "Hasta Adam" dedikleri Osmanlı devletini bölüp parçalamak için işgale başlamışlardı. Rus işgal güçleri de 1915 yılından itibaren yurdumuza doğrudan girmişlerdir. Rusların tek amacı, Doğu Anadolu üzerinden Akdeniz e kadar hakimiyeti ele geçirmekti; Bu arada Ermenilerde Türk ordusunu terk ederek Rus ordusuna katılmışlardı. Ermenilerin amacı Ruslarla birlik olup yurdumuzun doğusunda hakimiyet kurmaktı. Eğer Solhan’ın Masala ve Şeref meydanı hattında düşmanın ilerleyişi engellemeseydi Rusların Bingöl’ü de işgal etmeleri kaçınılmaz olacaktı. İlimizin tarihi açısından da bu zaferin önemi oldukça büyüktür. Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu cennet vatanı nesilden nesile korumak bizim asli görevimizdir. Bunu korumanın yolu da birlik ve beraberlikten, sevgi ve kardeşlikten geçer. Unutmayalım ki bastığımız bu toprakların her karışında şehit kanı vardır. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar hepinizin zafer bayramını ve Solhan kurtuluş bayramını Kutluyorum Saygılar Sunuyorum" şeklinde konuştu.

Hükümet konağı önündeki programın akabinde katılımcılar Solhan Öğretmen Evi Bahçesi’nde verilen resepsiyona katıldıktan sonra program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN