• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Aydın, Hizmetleri Anlattı

7 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1376 defa okundu.
Aydın, Hizmetleri Anlattı

Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin kendi kaynakları ile yaptığı hizmetleri anlatan Kaymakam Aydın, Özel İdare Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğünün birliğe kaynak aktarımı ile yapılan hizmetleri de değerlendirdi.

 Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, 2014 yılında Köylere Hizmet Götürme Birliğinin yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

Solhan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 2014 yılı içerisinde 18 milyona yakın bir meblağda hizmet yaptığını söyleyen Aydın, bu hizmetlerin bir kısmının köylere destek programı (KÖYDES) kapsamında yapıldığını, bir kısmının Özel İdarenin Köylere Hizmet Götürme Birliğine kaynak transferi ile yapıldığını ve bir de Milli Eğitim Müdürlüğünün yatırım işlerini Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle ihale edip yaptıklarını söyledi.

“Sadece Köylere Yardım Yapabiliyoruz”

Köylerin ufak çapta baş gösteren sorunlarını birlik encümenimizin kararları doğrultusunda köylere onlara çeşitli miktarlarda parasal destek vererek çözmeye çalıştıklarını aktaran ve Köylere Hizmet Götürme Birliğinin asıl çalışmasının da bu çalışmalar olduğunu söyleyen Aydın, şöyle konuştu:

“27 köyümüz Köylere Hizmet Götürme Birliğimize üye ve bu birliğin tüzüğüne göre bu köylerimizin çeşitli ihtiyaçlarını birlik imkanları dahilinde karşılanmasıdır. Örneğin bir köyümüzde içme suyu konusunda bir sıkıntı var. Hortum, çimento gibi ihtiyaçları var. Bunları değerlendirip karar alıyoruz ve imkanlar ölçüsünde karşılıyoruz. Aslında Köylere Hizmet Götürme Birliğinin temel fonksiyonu da budur. Köylere Hizmet Götürme Birliğimizden ilçedeki kurumlara yardım yapamıyoruz, tüzüğe aykırıdır. Diyelim ki ilçemizde bir okulumuzun ihtiyaca var. Köylere Hizmet Götürme Birliği o ihtiyacı karşılamaya yönelik bir ödemede bulunursa bu daha sonraki teftişlerde kişi borcuna çıkartılır. Çünkü bu tüzüğe aykırıdır. Sadece köylerle ilgili ihtiyaçlarda hizmet eder. Köyde bir okulun bir ihtiyacı giderilebilir, köy ile bir bağlantısı olduğu için.”

“Hizmette İlk Öncelik Aciliyet, İkincisi İse Nüfus Yoğunluğudur”

Köylere Hizmet Götürme Birliğinin kendi kaynağının pek olmadığını, kaynakların ihaleler yapıldığında alınan doküman bedeli geliri ve köylerden alınan aidatların gelir olduğunu ancak aidatların da sembolik olduğunu söyleyen Kaymakam Aydın, “2014 yılı içerisinde toplamda 163 bin Türk lirası yardımda bulunmuşuz ve aşağı yukarı her köyümüze bir şekilde yardımcı olmuşuz.  Çok acilen çözülmesi gereken konularda zaten her hafta encümenimizin toplanma imkânı var. Toplanıp karar verebiliyor. Bu sene bizleri en fazla kuraklık etkiledi. Kuraklık olunca köylerimizde içme sularında sıkıntılar baş gösterdi. İçme sularının programa alınması, bunların çözülmesi zaman aldığı için biz kısa sürede Köylere Hizmet Götürme Birliği kaynakları ile çözme yoluna gittik. Ciddi anlamda da bu konuda destek sağlanmış oldu. Köylerde Cami ve Taziye evi gibi köye yardım yapılması gereken durumlarda da yine destek vermiş oluyoruz. Köylere Hizmet Götürme Birliğinde yaptığımız çalışmalarda birinci önceliğimiz konunun aciliyetidir. Öyle konu vardır ki sizin o esnada mutlaka çözmeniz gerekmektedir. Başka bir zamana erteleme şansınız yoktur. Ondan sonraki en temel kriterimiz nüfustur. İki ayrı yer de aynı soruna sahip ve biz sadece birine yardımcı olabilecek durumdaysak orada nüfusu kalabalık olan yere yardım yapmayı tercih ediyoruz. Yaptığımız yardımın en fazla nüfusa yansıması gerekiyor. İki haneli bir yer de aynı şeyi talep ediyor ama bir köy merkezi de aynı şeyi talep ediyor. Tabiî ki köy merkezine öncelik vermemiz gerekiyor. Olabildiğince her köyümüze yardımcı olmak istiyoruz. Örneğin Yenidal Köyümüz çok mezraya sahip, burada her mezrada gelen talepleri dikkate alırsak o zaman diğer köylerimize sıra gelmeyecek. Yaptığımız yardımlarda köyler arasında bir dengede olmasına dikkat ediyoruz. Ama hiçbir şekilde hiçbir köyümüzün herhangi bir siyasi mülahazayla veya gündemdeki konjektöre göre değerlendirme gibi bir şeyimiz yoktur. Bütün köylerimiz Köylere Hizmet Götürme Birliği en tabi üyesidir. Birlik üyesi olması gözüyle bakılır ve hizmetler de ona göre götürülür. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor ve bir eleştiri de pek yoktur, olsa bile çok nadirdir.” ifadelerini kullandı.

5 Köye Kanalizasyon, 4 Köye de Sulama Suyu…

2014 yılında 5 köye kanalizasyon hizmeti ve 4 köye ise sulama suyu hizmeti götürdüklerini söyleyen Kaymakam Aydın, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Sulama suyu da 5 taneydi ancak bir köyümüzde köydeki anlaşmazlıktan dolayı bunu başaramadık. Dilektepe Köyü Yazmalı Mezrası’nda ciddi anlamda bir tarımsal potansiyel var. Sulama suyunun olması gerektiğini düşünüyorum. Şimşirpınar Göleti kod farkından dolayı Dilektepe Köyü Yazmalı Mezrasına su veremiyor. Bizim de en çok hayıflandığımız konulardan bir tanesi budur. Yazmalı çok büyük bir alan olduğundan bana kalırsa öncelik bile oranın olması gerekiyor. Şimşirpınardan faydalanamadığı için Yazmalıya bir sulama projesi yapalım dedik, maalesef oradaki vatandaşlarımızın kendi aralarındaki anlaşmazlıklarından dolayı bir türlü onları ikna edemedik, edemeyince de sulama sularının GAP kapsamından olmasından dolayı bir alternatif oluşturamadık. Kanalizasyonlar Özel İdarenin olduğu için alternatif oluşturabiliyoruz ancak sulama sularında başka bir köye yapamıyoruz. Sulama suyunu Bozkanat Köyü’ne düşünmüştük ama başka bir yerde projeyi uygulayamadığımız için proje akim kaldı. Kanalizasyon; İl Özel İdaresi’nde il genel meclisi üyelerinin değerlendirmesi ile seçiliyor. Benim kanaatim; Solhan üç bölgeden oluşuyorsa hizmeti her bölgeye yayalım. Hiçbir bölge hizmetten mahrum kalmasın şeklinde değerlendiriliyor. Mutluca, Gelintepe, Yenidal, Sükyan ve Asmakaya Köylerinde bu sene kanalizasyonları yaptık. Kanalizasyonlarımızın inşaatları büyük oranda tamamlandı. Geriye kalan ufak bir kısmı da ilkbaharda iş sezonunun açılması ile tamamlanacak. Kanalizasyonların nerede yapılması konusunda belirleme tamamıyla İl Özel İdaresi’nin tasarrufundadır. 2013 yılında da kanalizasyon alt yapısı yapıldı. Çalışmalar böyle giderse 2-3 yıl içinde kanalizasyon hizmeti tüm köylerimize gitmiş olacak. GAP kapsamında Mutluca Köyü, Hazarşah Köyü, Elmasırtı Köyü ve Tarhan Köyü Samanlık Mezrası sulama suyu projeleri yapıldı.”

Köy Yollarlı BSK Yapılabilir

Kırık-Tarhan Güvenlik yolunda keşif talebinin olduğunu ve Bakanlıkça da kabul edildiğini belirten ve ilkbaharda kalınan yerden çalışmaların devam edeceğini söyleyen Aydın, “Elmasırtı’ndaki köprü büyütülüp yükseltilmesi lazımdı. O da ciddi bir maliyettir. O ve benzeri birkaç şey için keşif artışı oldu ve da Bakanlık tarafından kabul edildi. Hazarşah Yüzenada BSK asfalt yapımı tamamlandı. Toplam maliyeti 682 bin Türk Lirası oldu. Yüzenada yolu olarak başladık ama muhtemelen bundan sonraki süreçte grup yollarımızın geneli BSK asfalt kaplaması olacak. Yüzenada yolu da Mutluca Köyü’ne kadar gidecek. Her halde Bingöl genelinde böyle bir politika gerçekleşecek. Köy yolları bundan sonra sati kaplamadan ziyade sıcak asfalt dediğimiz BSK yapımına geçilebilecek. Bu çalışmaları birçok yerde başladı. Daha kaliteli ve daha uzun ömürlü oluyor. Güvenlik yolu tamamlandıktan sonra yolun bir kısmının standartları iyi olmuş olacak diğer kısımları da düzeltmemiz gerekecek. 

Yenibaşak grup yolu ile ilgili de Karayollarının proje çalışması var. Proje tamamlanmadan bir gün gelip istişare etsek diye söyledim kendilerine. Çünkü daha sonra da uygulamada sorunlar olabiliyor. Bazı şeyler göz ardı edilebiliyor o zaman sıkıntıyı biz yaşıyoruz, vatandaş yaşıyor. Bundan dolayı istişare edelim dedim ve bana söz verdiler istişare edeceğiz diye. Temennim de son şeklini vermeden gelirler istişare ederiz. Yolun bazı yerleri çok kötü ve değişikliklerin olması lazım. Bu değişikliklerin göstermelik olmaması lazım, virajların alınması lazım. Geçmişte çok kötü kazalar oldu. Şuan elimizde böyle imkan varsa onu güzel yapmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

İkinci Kat Asfalt Çalışmaları Tamamlandı

KÖYDES kapsamında şuana kadar 1 milyonun üzerinde harcama yapıldığını ve paranın çoğunluğunun asfalt olan köy yollarının daha sağlam olması için ikinci kat asfaltı yapılmak suretiyle harcandığını söyleyen Kaymakam Aydın, “Bu yıl 1 milyonun üzerinde bir harcama yaparak hizmette bulunduk. Bu paramızı öncelikli olan asfalt olan yollarımızın ikinci kat asfaltına harcadık ki daha sağlam bir hale gelsin. Geriye kalan paramızla da köylerimizin öncelikli sırasına göre içme sularına harcadık. Bir de köy yollarımıza ve içme suyu şebekelerimize, korger boru ve normal boru satın aldık.

Köy içi yolları ile ilgili geçmişte bazı çalışmalar yapıldı. Vatandaşın bu yönde beklentisi ve talebi var bundan sonra bu alanda da çalışmalar yapılabilir. Ama öncelikli olan köy yollarında eksik olan asfalt çalışmaları ve eksik olan içme suyu şebekesi çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Belki yakın zamanda Dilektepe Köyümüz vitrin köylerimizden olduğu için ve kanalizasyonu da tamamlandığı için bir çalışma yapılabilir. Orada taşıma merkezi de yapıldı. İlkbaharda köyü de rahatsız etmeyecek şekilde okula yol da yapılması gerekiyor.

Yolüstü bir köyümüz ve görüntüsünün de daha güzel olması lazım.

Bu yıl bazı sanat yapıları yapıldı. Menfezler yapıldı. Bu yıl ikinci kat asfaltlarımızı yaptığımız için önümüzdeki sene birinci kat asfalt çalışmaları yapacağız. Göksu Köyü ile Gençtavus köyümüzün alt yapısını da yaptık bunlar ilk sıradalar. Gelen miktara göre Gündoğdu Mezramızı da öncelikli olarak değerlendiriyorum. Çünkü nüfus olarak kalabalık bir yer ve öyle bir beklentileri de vardır. Orayı asfalt yaparsak Gündoğdu yolunu da yenide elden geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Merkezde Yeni Okullar Yapıldı, Köy Okulları Onarıldı

Aydın, “Birlik kanalıyla Milli Eğitim ile ilgili yapılan yatırımlar kapsamında 24 Derslikli okul ve 200 yurt yapımı büyük oranda tamamlandı. 14 Derslikli Öğretmen Veli Tuğa İlköğretim Okulu, Tarhan, Asmakaya ve Eşmetaş Köylerimizin okul onarımları yapıldı. Yenibaşak Yatılı Bölge Okulu onarımdan geçti. Dilektepe Köyümüzde 14 derslikli taşıma merkezi yapıldı. 14 derslikli 28 Ağustos İlköğretim Okulu ve 14 derslikli Solhan Yatılı Bölge Okulu ve spor salonu yapıldı. Büyük oranda tamamlandı. Sanırım 20 gün içinde bitirilecek. Bunlar tamamlandıktan sonra ihtiyaca cevap vermeyen eski derslikleri yıkacağız. Yatılı Bölge Okulu arakasında bulunan arazi de Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile takasını yapmıştık. Orayı da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile bir proje yaptırıp sentetik çim saha benzeri spor alanları yapıp tüm okulların kullanımına verilebilecek şekilde yapabiliriz. Orada artık yapı olmayacak.” Şeklinde konuşarak 2014 yılında Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak yaptıkları çalışmaları paylaştı.


YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN