• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

ASURDA BİR KAHİN

17 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7099 defa okundu.
ASURDA BİR KAHİN

Şahabettin Doğu

Öğretmen dersi anlatmıştı. Derse başka bir ahenk katma ihtiyacı duydu. Anlattığı konularla ilgili Asur dünyasının gizemli bir yönüne öğrencileriyle yolculuk etme ihtiyacı hissetti. Öğrenciler, sizlere Asur devletinin aristokratik dünyasında geçen bir olaylar zincirinden bahsetmek istiyorum dedi.

Başkent Ninova’nın sarayını bu aralar bir arayış furyası sarmıştı. Şatafatlı ve gösterişli Asur sarayı, hegoman gücünü devam ettirmek için İmparatorluğun her köşesine haber salmıştı bu aralar. Despotik gücünü devam ettirebilmek için Rahip-Kral’ın genç ve bir o kadar akıllı, zeki birine ihtiyacı vardı. Ülkemin yaşlı ve tecrübeli Kahinin varisçisi olup Başkahinden sonra Kahinin yerine geçecek İmparatorluğa kahinlik yapacak genç ve akıllı birini biran önce bulmak Asur kralı ve Başkahin için son derece önemliydi. Bunun için köhne düzenin angarya bekçilerinden her an gelecek haberi bekliyorlardı, Kahin ve adamları. Çok geçmeden, aranan kendinde gerekli özellikleri barındıran gencin bulunduğu haberi Kahine gelmişti. Biri daha buluvermişti o genci, Kahinin planlarından ve saraydan haberi olan biri, yaşlı bir alimde gence ulaşmıştı.

Kahin çok geçmeden yerine geçecek genci Saraydaki odasına çağırıp anlatmaya başladı, köhne düzenin devam etmesi için kahinlik sırlarını gence.

Alim’de anlatıyordu Kahin’in yerine geçecek olan gence, insanlara iyi davranmanın gerektiğini, hoş ve güzel düşüncelerle insanı umutlandırmak gerektiğini.

Kahin, kötülüklerin sırrını anlatıyordu gence, insanlara kötü davranarak baskı yaparak düzenin ayakta kalabileceğini.

Alim’de anlatıyordu gence, iyilikle insanların ayakta tutulabileceğini, insanların sevgiye ihtiyacı olduğunu.

Kahin gaddar biriydi, acımasız ve merhametsiz. Alim merhametliydi aynı zamanda şefkatli. Genç ise akıllı biriydi iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini ayırt edebilecek kadar.

Sonunda Kahin ummadığı kadar üzülecekti, alim ise tahmin edemeyeceği kadar sevinecekti dedi öğretmen.

Tam bu sırada zil çalmış öğrenciler eve gitme vaktinin geldiğinin farkına varmışlardı, ders biterken.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN