• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

“ASTIM TEDAVİSİ ŞARTTIR”

3 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4713 defa okundu.
“ASTIM TEDAVİSİ ŞARTTIR”

Astım ile ilgili dağıtılan broşürde hastalığın nasıl oluştuğu ve nelere karşı dikkat edilmesi gerektiği aktarılırken, “Astım günümüzde tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Düzenli ilaç kullanımı ve hekim kontrolü bu tedavide en önemli faktörlerdir. Kendiliğinden düzelebildi gibi uygun ve yeterli astım tedavisi şarttır.” denildi.

Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından açılan stantta Astım hastalığı ile ilgili vatandaşlara broşür dağıtılırken ‘sigaraya dur diyelim!’ uyarı sloganı bulunan anahtarlık dağıtıldı.

Yeni Mahalle Erbakan Caddesi Ulucamii önünde kurulan stantta Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından Astım hastalığı ile ilgili vatandaşlara broşür dağıtıldı.

Astımın, Hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalık olduğu belirtilen, hava yolu ile duvarı şiş ve ödemli olduğu ifade edilip bu durumun akciğerlerin uyaranlara aşırı duyarlı olmasına neden olduğu aktarılan broşürde şu ifadelere yer verildi:

Astım hastalığının belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Toz, duman, koku, alerjenler gibi çok çeşitli uyaranlar ile temas sonrası öksürük, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalar ortaya çıkar. Krizde hava yollarını saran kaslar kasılır, ödem ve şişlik artar, ilerleyen iltihapla birlikte hava yolu duvarı kalınlaşır. Tüm bunlar hava yollarını önemli ölçüde daraltır ve havanın akciğerlere girip çıkması engellenir. Bu durum; artan öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ile kendini göstermektedir.

Astım, tanısı nasıl konulur. Tanı için öykü önemlidir. Muayene bulguları, solunum fonksiyon testleri ve alerji deri testleri tanıyı destekler.

Astım iklim ve hava kirliliği arasında ilişki var mıdır?

Ani nem ve ısı değişiklikleri hatta rüzgar bile astım belirtilerini başlatabilir. Genellikler kışın ve yağışlı havalarda yakınmalar artar. Motorlu taşıtlardan sanayi ya da konutlarda kullanılan yakıtlardan kaynaklanan gaz ve tanecikler solunum yollarını tahriş eder. Solunum yolu enfeksiyonları sırasında bu duyarlılık artar. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde gereksiz aktivitelerden kaçınılmalı, evin pencereleri kapalı tutulmalı ve gerekmiyorsa dışarı çıkılmalıdır.

Astımlı hastalar spor yapabilir mi?

Egzersiz öncesi ısınma hareketlerinin yapılması, egzersiz yaparken burundan nefes alınıp verilmesi, soğuk havalarda egzersiz yapılırken maske takılması, egzersizden on beş dakika önce hızlı etkili nefes açıcıların kullanımı, astımlı hastaların daha rahat egzersiz yapmalarına olanak sağlar.

Astım hastası hayvan besleyebilir mi?

Astımlı hastaların bir kısmında evcil hayvanlara karşı alerji vardır. Bu hastaların ev içinde hayvanlarla teması önlenmelidir.

Astımlı kişilerde solunum yolu enfeksiyonları astım ataklarını tetikleyebilir.

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım günümüzde tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Düzenli ilaç kullanımı ve hekim kontrolü bu tedavide en önemli faktörlerdir. Kendiliğinden düzelebildi gibi uygun ve yeterli astım tedavisi şarttır.

Hastanın alabileceği önlemler var mı?

Hekim ve hasta/aile arasındaki iş birliği ile belirtilerin tamamen kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Bu nedenle hasta hekim ile işbirliği yapmalıdır. Tetikleyicileri tanımalı ve onlardan kaçınmalıdır. Hastalar ilaçlarını düzenli kullanmalıdır.

Hasta hekim işbirliği ile yürütülen uygun takip ve tedavi hastaların normal bir yaşam sürmesini sağlar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN