• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

ASIL OLAN SEÇİMLERİMİZDİR

9 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
874 defa okundu.
ASIL OLAN SEÇİMLERİMİZDİR

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَن۪ٓي اٰدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلٰى كَث۪يرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْض۪يلًا۟
Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.(İsra, 17/70)
عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ ”قَدْ أَذْهَبَ اللَّهُ عَنْكُمْ عُبِّيَّةَ الْجَاهِلِيَّةِ وَفَخْرَهَا بِالآبَاءِ، مُؤْمِنٌ تَقِىٌّ وَفَاجِرٌ شَقِىٌّ، وَالنَّاسُ بَنُو آدَمَ وَآدَمُ مِنْ تُرَابٍ.“
EbûHüreyre’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah, cahiliye gururunu ve atalarla övünme âdetini ortadan kaldırmıştır. ‘Takva sahibi mümin’ ve ‘bedbaht günahkâr’ (ayrımı vardır). İnsanlar Âdem’in çocuklarıdır, Âdem ise topraktan yaratılmıştır.”(Tirmizî, Menâkıb, 74).

Kıymetli kardeşlerim, insan Dünya’ya yaratıcısının bir vekili olarak gönderilmiştir. Sorumluluğu dünya hayatında adalet, huzur ve refahı sağlamaktır. Bunları da Allah’ın gönderdiği Peygamberler ve kitapların önderliğinde ve rehberliğinde yapmak zorundadır. Aksi halde dünyanın zulüm karanlığına gömülmesi mukadderdir.

Bu çerçevede Allah, yarattığı varlığın bütün özelliklerini bildiği için, bu özelliklere göre dünyayı dizayn edip, içindeki varlıklarla nasıl bir muamele içinde olunması gerektiğini, Kutsal kitaplarında belirtmiş ve Peygamberlerle bunun uygulamasını birebir göstermiştir. Bunu düstur edinen insan Dünya’ya, bahsi geçen adalet, huzur ve refahı getirebilir. Tabi bu kutsal kitapları rehber edinecek olanlar şunu unutmamalıdır. Tevrat ve İncil insanların dünyaya tamahları yüzünden tahrif edilmiş, içlerine ilahi kitaba yakışmayacak birçok insanî zaafı gösteren yanlışlıklar sokulmuştur. Sadece son ilahî kitap olan Kur’an, bu durumdan münezzehtir.

Peki, Kur’an insanoğluna nasıl bir yol çiziyor. Bakınız, Kur’an ‘yemin olsun ki biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.’Diyor.

Evet, kıymetli okuyan kardeşim!Gördün üzere Allah seni sırf insan olman hasebiyle neredeyse bütün yaratılanların üstünde tutuyor. Ve senden sadece kendisine boyun eğmeni istiyor.

Şimdi kendi kendine soruyorsundur, Allah’ın benden istediği en önemli şey ne?

Kardeşim Allah’ın senden istediği en önemli şey, insanları kendi seçimlerinden, dünyada yapıp ettiklerinden dolayı eleştirmen hatta kınaman ve hatta cezalandırman. Niye mi? Çünkü Allah kendisi dahi, insanları sadece bu seçimlerinden dolayı yargılayacak ve kimisini cennete, kimisini cehenneme sokacak. Bunun haricinde yapılan bir şey haksızlıktır,zulümdür.

Biraz daha konuyu açıklayayım istersen; bir insanı Yahudi olduğu için, Hristiyan olduğu için hatta Müslüman olduğu için bile eleştirebilir hatta kınanabilir. Ama bir insanı Arap olduğu için, Çerkez olduğu için Arnavut olduğu için, Roman olduğu için, Zaza veya Türk veya Kürt veya Ermeni olduğu için eleştiremezsiniz yargılayamazsınız. Çünkü hiçbir insan dünyaya nasıl geleceği ile ilgili tercihte bulunma hakkına sahip değildir. İnsanın dünyaya nasıl ve ne olarak geleceğine sadece Allah karar verebilir. Bizler şayet bir insanı kökeninden dolayı eleştirir ve yargılarsak o zaman Allah’ı ve onun seçimini eleştirmiş ve yargılamış oluruz ki, buda en hafifi tabirle hadsizliktir, densizliktir. Bunu için Hz. Peygamber Efendimiz (SAV) veda hutbesinde ‘ey insanlar bilesiniz ki, Arab’ın Arap olmayana bir üstünlüğü bir fazileti asla yoktur olamaz. Arap olmayanında Arap olanın üstünde asla fazileti yoktur. Beyazın siyaha, siyahın beyaza da üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece ve sadece Takva’dadır.( Allah’a karşı gelmekten en çok sakınanlarındır.)buyurmuştur.

Bu çerçevede şunu ifade etmek isteriz ki, Kıymetli Müslüman kardeşim, sen bu dünya hayatı ile birlikte Ahiret hayatı içinde, Allah’a kul olabildiğin ölçüde değerlisin, mutebersin, şerefli bir konuma sahipsin. Bu dünya hayatında yaptığın seçimlerin, tercihlerin senin aslını ve faslını belirleyen sana değer ve anlam katan en önemli ölçüdür. Bundan dolayıdır ki, bizler bu Anadolu topraklarında birbirimize İslam harcıyla tutunmalıyız bağlanmalıyız. Bunu yapmamız halinde hiçbir güç bizi yıldıramaz, zelil edemez. Hele hele zülüm, hiç edemez. Bunu için Kur’an’ın da buyurduğu gibi ‘ Mü’minler ancak ve ancak kardeştir.’ Düsturuna sarılmalı ve geleceğe bu çerçeve de yürümeliyiz.

Yeri gelmişken şunu da ifade etmeden geçmek istemem, Hz. Peygamber Efendimiz ‘ey Müslümanlar aranızda yaşayan ve sizlerle bir arda olan gayri Müslimlere de hoşgörülü olun onlara eziyet eden bana eziyet etmiş olur’ hadisini de aklımızdan çıkarmayalım.  Daha önce ve hala şimdi bile, komşumuz olan Gayri Müslim vatandaşlarımıza mülayemet ve hoşgörüyle yaklaşmak zorundayız. Bu din-i Mübin-i İslam’ın bir emridir.

Son olarak kıymetli düşünen kardeşim, bizler seçimlerimizin sonuçlarıyız. Seçmediğimiz veya seçemediğimiz bir şeyden dolayı mesul değiliz. Allah’ın sorumlu tutmadığı bir şeyden dolayı kullar kulları, sorumlu tutamaz, kınayamaz hatta ayıplayamaz.

Selam ve dua ile…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN