• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

‘ARTIŞ KULLANICIDAN KAYNAKLANIYOR’

16 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
798 defa okundu.
‘ARTIŞ KULLANICIDAN KAYNAKLANIYOR’

HDP Bingöl Milletvekili Aydemir, elektrik artışlarına ilişkin verdiği önergenin yanıtlandığını bildirdi. Aydemir; ‘Önergede konu edilen fatura tutarı artışları ulusal elektrik tarifesi kaynaklı olmayıp, kullanıcıların elektrik tüketimindeki artıştan kaynaklandığı değerlendirilmektedir’ ifadelerinin yer aldığını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, geçtiğimiz günlerde Bingöl’deki elektrik faturalarındaki artışla ilgili TBMM’ye yanıtlanmak üzere soru önergesi sunmuştu.

Verdiği soru önergesine cevap verildiğini bildiren Aydemir, verilen cevapta halkın taleplerinin hiçe sayıldığını iddia etti.

Aydemir; “Elektrik faturalarındaki artışlarla ilgili verdiğimiz önergeye gelen cevap halkın taleplerinin hiçe sayıldığını göstermektedir.  Tüm kesimlerce şikâyet konusu olan faturalardaki artışın tek sebebi halkın enerjiyi daha fazla tüketilmesine bağlanmış ve tabiri caizse halk suçlanmıştır. Oysaki Faturalardaki enerji tüketim miktarları ve faturalardaki artışa bakıldığında halkın tüketiminde herhangi ciddi bir değişikliğin olmadığı açıktır. Elektrik tarifelerinin ve alakasız giderlerin, kesintilerin faturalara yansıtılmasıyla fatura bedellerinin 2 – 3 kata kadar artması halka mal edilmemelidir. Halkımızın mağduriyetleri giderilmeli ve halk suçlanmamalıdır. Genel anlamda yürüttüğümüz çalışmalara bakıldığında sadece gündem oluşturmak gibi bir niyetimiz yoktur.  Halkımızın sorunlarını ve ilimizin sıkıntılarını araştırmak, dile getirmek, çözüm aramak, en öncelikli görevimizdir” şeklinde konuştu.

‘ARTIŞ KULLANICIDAN KAYNAKLANIYOR’

İşte Aydemir’in verdiği soru önergesine gelen cevap: “Elektrik tarifesi aktif enerji maliyeti, elektriğin üretim tesisinden son kullanıcıya kadar oluşan iletim ve dağıtım maliyetleri ile perakende satış faaliyetinin yürütülmesi kapsamındaki maliyetlerden müteşekkil olup, bu bedeller ulusal tarife kapsamında ülke genelinde aynı değerde uygulanmaktadır. Mesken abone grubu ve diğer abone gruplarına uygulanan elektrik tarifesi üçer aylık dönemler halinde değerlendirilmekte ve gerekliğinde ayarlama yapılmaktadır. Bu kapsamda, önergede konu edilen fatura tutarı artışları ulusal elektrik tarifesi kaynaklı olmayıp, kullanıcıların elektrik tüketimindeki artıştan kaynaklandığı değerlendirilmektedir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN