• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

“ARAPÇA BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMASI” YAPILDI

28 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1260 defa okundu.
“ARAPÇA BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMASI” YAPILDI

Bu yıl 9’uncusu gerçekleşen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması Solhan Yatılı Bölge Okulu ev sahipliğinde yapıldı. 3 dalda yapılan yarışmanın Arapça Çocuk Şarkıları dalında ise Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu birinci oldu. Düzenlenen programda konuşan Arslan, Solhan’ın çıtayı yükselttiğinin konuşulduğunu aktardı.

Her yıl Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması’nın bu yıl 9’uncusu gerçekleşti.

Solhan Yatılı Bölge Okulu ev sahipliğinde düzenlenen yarışma, Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programa, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi’nden sorumlu Şube Müdürü Mehmet Aslan ile Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Şube Müdürleri, Okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Akabinde Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi’nden sorumlu Şube Müdürü Mehmet Aslan ile Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz’ın selamlama konuşmasının yaptığı programda Arapça Şiir Okuması, Arapça Metin Canlandırma ve Arapça Çocuk Şarkıları Yarışmalarına katılan 9 okulun tanıtımı slayt eşliğinde yapıldı.

Yapılan yarışmanın seçici kurul üyeliğini ise Bingöl Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Muhammed Çetkin, Mehmet Faruk Araz ve Abdullah Bedeva ile Bingöl İl Müftülüğü’nden  Şube Müdürü Şemsettin Aydoğdu Vaiz İsa Tunç yaptı.

“SOLHAN ÇITAYI YÜKSELTTİ”

Programda kısa bir konuşma yapan Bingöl Din Öğretiminden sorumlu Şube Müdürü Mehmet Arslan, “İl düzeyinde yapılan yarışmaları sene başında komisyon kurduğumuzda dedik ki bundan sonra yarışmalarımızı ilçelerimizde yapalım, çok şükür iyi karar vermişiz. İlkini Solhan’da Kuranı Kerim’i güzel okuma yarışmasını Liseler arası Solhan Ulu Camiinde yapmıştık, çokta güzel olmuştu. Bingöl’de arkadaşlar Solhan çıtayı yükseltti diye hala anlatıyorlar. İkincisini Karlıova’da yaptık. Karlıova’da İmam Hatip Ortaokullar arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve ezan okuma yarışması düzenledik. Orada da Solhan’dan Abdülkerim Yıldız birinci olmuştu. Ulusal basına kadar çıktı, sayın Cumhurbaşkanımızla  görüşmüştü. Ve en son Genç’te Liseler arası hutbe yarışması düzenlenmiştik. Orada yine Solhan dereceye girdi. Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip öğrencimiz Serhat Öztürk orada birinci geldi. Yani amacımız şu; Din hizmetleri genel müdürlüğü bu yarışmaları düzenlerken şunu diyor; Siz öğrencinizi bize gönderirsiniz kocaman bir cemaate hutbe okuyabilecek, namaz kıldırabilecek Kur’an okuyabilecek öğrenciler yetiştireceğiz. Yani cemaatle namaz kıldırabilecek doktorlar, mühendisler, hakimler, savcılar yetiştireceğiz. Çünkü bizim İmam Hatip Ortaokulu programımızda 35-36 saatlik dersin 29 saati diğer İmam Hatip Ortaokullarımızla aynı. Bu bilgiyi protokol üyelerimize veriyoruz ki onlar halka anlatırsa İmam Hatip Ortaokullarımıza özellikle öğrenci göndersin diye. Normal bir Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulunun bütün müfredatı aynı 6 saatimiz farklı. Eğer bu öğrenciler İmam Hatip Ortaokuluna gelirlerse derslerle beraber TEOG’a yerleşmeyle ilgili Türkiye geneli diğer okulların ortalama puanı 319’du. İmam Hatip Ortaokulların 329’du. TEOG yerine yeni bir sınav sistemi geldi. Henüz bir ismi yok. Bu yeni sınav sistemiyle eğer öğrencilerinizi İmam Hatip Ortaokullarına verirseniz İnşallah Liselere yönlendirirken böyle öğrenciler yetiştiriyoruz. Bu etkinlik yarışmamız üç alanda; Arapça çocuk şarkıları, Arapça şiir okuma ve Arapça metin canlandırma yarışması. Peygamberin dilini, Kur’an-ı Kerim’in dilini öğrencilere öğretme çabasıdır. Bu yarışmalarımızda her ne kadar söylersek söyleyelim bu yarışmalarımızın birincisi yoktur. Buraya katılan herkes birincidir. Ama yarışma sonucunda jüri üyeleri kendilerine verilen kriterler ölçüsünde bir değerlendirme yapacaklardır.” ifadelerini kullandı.

” ARAPÇA DÜNYA DİLLERİ ARASINDAKİ ETKİNLİĞİNİ GİTTİKÇE ARTTIRAN BİR DİLDİR”

Programda konuşan Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, “Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen İmam Hatip Okulları arası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları il elemelerine hepiniz hoş geldiniz. ‘Bir lisan bir insan’ ilkesinden hareketle Arapça’nın öğretilmesine, Arapça’nın önemine dikkat çekmek ve bu dili daha etkin kullanan gençler yetiştirmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak Arapça etkinlik yarışmalarına yer verilmektedir. Bu dil 50 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulmaktadır. Bu sebeple Arapça dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe arttıran bir dildir. Bu dilin dünyadaki önemi ve büyüklüğü sebebiyle Birleşmiş Milletler Arapçayı 1973’de 6’ncı resmi dil olarak kabul etmiştir. İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in dili olması hasebiyle Arapça Araplar dışındaki diğer Milletler için de önemli ve öğrenilmesi gereken bir dil olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle bu dili iyi bilen her istediğini akıcı şekilde ve edebi kalitede ifade edebilen kitlelerin yetişmesine büyük ihtiyaç vardır. Bu amaçla doğrultusunda bu yıl ev sahipliğini ve il koordinatörlüğü yapan Solhan YBO ve İHO müdürlüğümüz Abdulvahap Salcan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eder yarışmalarının hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder yarışmalara katılan tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.” şeklinde konuştu.

“ARAPÇA ÇOCUK ŞARKILARI DALINDA SOLHAN BİRİNCİ OLDU”

‘Arapça Şiir Okuma’ dalında Solhan İmam Hatip Ortaokulu, Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 15 Temmuz Milli İrade Anadolu  İmam Hatip Lisesi, Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve Ilıcalar İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri yarıştı. Yapılan yarışmada ‘Arapça Şiir Okuma’ dalında Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu.

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması’nın Arapça Çocuk Şarkıları dalında ise; 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu, Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 15 Temmuz Milli İrade Anadolu  İmam Hatip Lisesi, Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve Ilıcalar İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri yarıştı. Arapça Çocuk Şarkıları dalında ise Solhan Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu birinci oldu.

Solhan Yatılı Bölge Okulu ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması’nın Arapça Metin Canlandırma dalında; Solhan İmam Hatip Ortaokulu, Yeşilova İmam Hatip Ortaokulu, Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 15 Temmuz Milli İrade İmam Hatip Lisesi ve Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden öğrenciler yarıştı. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması’nın Arapça Metin Canlandırma dalında Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu.

Yapılan yarışmaya katılan öğrencilere katılım belgesi verilirken dereceye girenler de ödüllendirildi. Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN