• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:02
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:17
  • Akşam: 19:28
  • Yatsı: 21:10

ARAKONAK’TA KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

2 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
766 defa okundu.
ARAKONAK’TA KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

İlçe merkezi başta olmak üzere köylerde de Kutlu Doğum etkinliklerine yoğunluk veren Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Çağrı-Der, son olarak Arakonak Beldesi’nde Kutlu Doğum programı düzenledi.

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Solhan Çağrı-Der, Arakonak Beldesi’nde “Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (s.a.v)” temalı kutlu doğum etkinliği düzenledi.

İlçede İslami faaliyetler ile isminden sıkça bahsettiren Solhan Çağrı Der, Solhan Merkez’de olduğu gibi köylerde de düzenlediği Kutlu Doğum programlarına Arakonak ile devam etti.

Solhan Çağrı Der tarafından 1 Mayıs 2016 Pazar günü Arakonak Beldesi’nde düzenlenen Kutlu Doğum programı, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Daha sonra İlahi Grubu tarafından ilahiler seslendirilirken, Mevlid-i Şerif okudu.

Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye Solhan Çağrı- Der tarafından Arakonak Beldesinde düzenlenen Kutlu Doğum programına konuşmacı olarak Yahya Oğraş katıldı.

“Tabiatın canlanmasıyla, kainatın yeniden ruh bulmasıyla, hayat bulmasıyla yeşermesi ile nasıl bir canlılık ifade ediyorsa, aynı şekilde kutlu vilayet olan Hz. Muhammed (s.a.v) dünyayı teşrifi münasebetiyle bizlerin gönülleri huzur bulmaktadır.” Diye konuşmasına başlayan Oğraş,  “Evet, bu topraklar şuanda da hayat bulmuştur.  Çünkü bu topraklar üstatlarımızın, büyük şeyhlerimizin, büyük Seydalarımızın bastığı topraklardır. Değerli Peygamber aşıkları, Gırvas tarihte önemli yeri vardır. Birincisi Osmanlı Rus harbinde bu topraklar Gırvas önemli bir askeri üst idi ve askeri üstün komutanı Melakanlı üstadımız Şeyh Abdullah Melekanli idi. Ruslara karşı ordusu ile bu topraklarda orduyu sevk ve idare ediyordu. Ve Ruslar burada ciddi bir darbe yediler. Ruslar buradan püskürtüldü. Varto’ya Erzurum’a ve kendi sınırlarına doğru geri çekildiler. Şeyh Said’in kıyamında Gırvas, ikinci kez İslami kıyamın temelinin atıldığı, sevk ve idare edildiği Şeyh Abdullah Melakani’nin komutasında ciddi bir cephe oluşturdu. Kemalist rejimin askerlerini geri püskürttüler. Burası kıyamın başı olarak yer aldı. Varto, Bitlis, Erzurum’a doğru Şeyh Said askerleri, Şeyh Abdullah Melakaninin komutasında bu topraklar ikinci kez İslami ruhla, İslami bir direniş ile tekrardan tarih sahnesinde yer aldığını görüyoruz ve bugün Peygamber Sevdalılarının oluşturduğu kutlu vilayet ayında Türkiye’nin dört bir yanında bu coşkuyu bu heyecanı, bu aşkı yaşıyor.” İfadelerine yer verdi.

‘ALLAH’IN İPİNE SIMSIKI SARILINIZ’

Oğraş, “Peygamber Sevdalıları Platformu olarak bu yıl Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (s.a.v.) bu yönüyle tanımak istedik, anlattık, anlatıyoruz. Çünkü ümmet olarak bizler, bugün kardeşlik duygularını daha fazla yaşamaya ihtiyaç hissediyoruz, daha çok vahdete yani bir araya gelmeye, bir olmaya, ittifak etmeye, gücümüze güç katmaya ve özellikle bugün çok fazla ihtiyacımız vardır. Ümmet olarak biz eğer Resulullah’ın izinde olursak aramızdaki bağlar, husumetler, pişmanlıklar, kin, nefret, öfke hepsini bir tarafa bırakır ve bir araya gelir kardeşliğin en güzel ruhunu yaşatmaya çalışırız. Asrı saadete, O’nun ashabı, O’na iman edenler, O’nun etrafında kenetlenenler kardeşliği gösterdiler, vahdeti gösterdiler, kuvveti gösterdiler, zaferi ve galibiyeti bizlere gösterdiler. Darul Erkam’da kardeşliğin tohumu atıldı. Mekke’de kardeşlik gövde buldu. Medine’de kardeşlik vahdet buldu ve ümmet oldu. Arap Yarımadasına kardeşlik sayesinde, vahdet sayesinde Müslümanlar Efendimiz (s.a.v) öncülüğünde galip geldiler. Asrı saadet döneminde İslam devletini taptaze ve diriliği ile hiç kimsenin beklemediği o tarihte bütün kıt imkânlar ile Allah’ın hidayeti ile devlet oldular. O halde Lailaheillallah Tevhid Bayrağının etrafında birleşir, kenetlenirsek ve kardeş olursak o zaman felah buluruz ve ‘Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız’ o halde bizler bu kardeşlik duygularını Allah’ın ipi olan Kuran’a sımsıkı sarılmakla ancak kurtuluşa ereceğimizi Kuran’ın ifadesiyle anlıyoruz ve yine kardeşlik noktasında ümmet olarak bugün yaşadığımız bu bölünmüşlüğümüzü reçetesi budur.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN