• Dolar Alış / Satış: 8.306 / 8.321
  • Euro Alış / Satış: 9.998 / 10.016
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:07
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:16
  • Akşam: 19:24
  • Yatsı: 21:03

‘Anlaşma Kimler İçin Yapıldı?’

9 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1374 defa okundu.
‘Anlaşma Kimler İçin Yapıldı?’

Kaleköy Barajı’nda çalışmalara tekrar başlanmasının yapılan anlaşma sonucunda olduğunun kamuoyuna yansıtılmasının akabinde bazı vatandaşlar, işin iç yüzünde sıkıntıların olduğunu aktarıp sorunun bir kesime endekslenerek ve bir kesim ile görüşerek anlaşma yapılmasının doğru olmadığını belirttiler.

 2012 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz aylarda geçici olarak çalışmalara ara verilen Kaleköy Barajı’nda tekrar çalışmalara başlanmasının yapılan anlaşma sonucunda olduğu kamuoyuna yansıtıldı.

Kamuoyuna yansıyanların akabinde bazı vatandaşlar, işin iç yüzünde sıkıntıların olduğunu aktarıp sorunun bir kesime endekslenerek ve bir kesim ile görüşerek anlaşma yapılmasının doğru olmadığını belirtiler.

İşe ara verildikten sonra yapılan anlaşmada; “İşten çıkarılanların tekrar işe alınmaları, Güvenliği sağlayan taşeron firmanın işine son verilmesi, tüm çalışan işçilerin ana firma elemanı olarak çalıştırılmaları, ücret adaletsizliğine son verilmesi,  İşçi alımı, mal ve hizmet alımında Solhan ve Bingöl’e öncelik verilmesi, şantiye ve baraj çalışmasından dolayı mağdur olan köylülerin mağduriyetinin giderilmesi” gibi maddelerin olduğunu hatırlatan vatandaşlar; anlaşma metni dışında şantiyeye baskı yapıldığını ve uygulamanın başka olduğunu aktardılar.

İşten çıkarılan işçilerin işe alınacağının belirtildiğini ancak işten çıkarılanlardan Kalaköyü’ne bağlı bir mezrada ikamet eden bir vatandaşın siyasi baskıdan dolayı işe alınmadığı belirtilirken, barajda sadece iki yerel firmanın çalıştığının ve ikisinin de bu anlaşma ile sözleşmelerinin fesih edildiği ancak bu iki firmada çalışan 10 civarı çalışanın da işine son verildiği aktarıldı.

Solhan’da her kesime yönelik tutumun aynı olması gerekirken ve anlaşmada barajın yapımından dolayı bir şekilde etkilenen ve Solhan’da fikir sahibi kişilerin de bu görüşmede olması gerektiği belirtilirken bir kesimin anlaşmayı ayarlayarak ve kendi ekseninde yoğunlaşarak anlaşmanın yapılmasının doğru olmadığı aktarıldı.

Solhan’da demir yolu yapılan tüm köylülerin ve baraj çalışmalarında araçların geçiş güzergahının olduğu tüm köylerin barajdan doğrudan etkilendiği belirtilirken bu kadar köyün baraj yapımından dolayı etkilenmesi durumunda işin sadece iki – üç köye endekslenmesin vicdani olmadığı ifade edildi.

Solhan kaymakamlığı ve Bingöl Valiliği tarafından baraj altında kalan köylerin tüzel kişiliklerinin devam etmesi için yer tespitinin köylülerin onayı alınarak yapılması maddesi ise bu iki kurumdan kimsenin olmadığı bir ortamda kurumlar adına karar vermek olarak değerlendirip ilçe ve kurumlar adına alınan kararlarda bir kesimin tek olmasının yanlışlığı dile getirildi.


YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN