• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

AMAÇ, ASIL OLANI VERMEKTİR

21 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
815 defa okundu.
AMAÇ, ASIL OLANI VERMEKTİR

Solhan’da geçtiğimiz hafta ikincisi düzenlenen ‘Solhan Şahlanıyor’ seminerine katılan Çamlıca, Zamanın kıymetinin bilinmesi ve herkesin sevdiği mesleği yapması gerektiğini belirtip sevmediği mesleği yapanların kurum değiştirmesi önerinde bulundu. Artık öğrencilerin anne-baba ve öğretmenine teknolojiyi öğrettiği dönemde olduğumuzu hatırlatan Çamlıca, öğrenci psikoloji ve tutumunu iyi okumak ve her zaman kendini geliştirme zorunda olduğumuza dikkat çekti.

Solhan Kaymakamlığı, Solhan Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan “Solhan Şahlanıyor” konferansları kapsamındaki eğitim seminerleri Eğitimci Yazar Sait Çamlıca ile devam etti.

15 Şubat 2017 Çarşamba günü 3 seans olarak yapılan konferansa Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz ve hedef kitlerden salonu dolduran kişiler katıldı.

İkincisi yapılan konferansların belli aralıklarla devam edeceği belirtildi.

15 Şubat 2017 Çarşamba günü ikincisi düzenlenen ‘Solhan Şahlanıyor’ seminerine konuşmacı olarak katılan eğitimci-yazar Sait Çamlıca, ilk seminerini saat: 10.30’da ilçedeki tüm ortaöğretim kurumları öğrencilerine yönelik verdi. Bu seminerde eğitimci-yazar Çamlıca, ‘kişisel gelişim, motivasyon ve başarı duygularının pekiştirilmesi’ konularında öğrencileri bilgilendirdi.

Aynı gün saat 13.30’da ise ilçedeki kamu görevlileri, öğrenci velileri ve imamlara yönelik verilen seminerde ‘çocuk eğitiminde toplum ve aile sorumlulukları, ergenlik döneminde iletişim’ konularını işleyen eğitimci yazar Çamlıca, saat: 16.00’da ise öğretmenlere yönelik verdiği seminerde ‘meslek bilinci ve öğrenci-öğretmen ilişkileri’ konusunda paylaşımlarda bulundu.

AMAÇ, ASIL OLANI VERMEKTİR

Zamanın önemine vurgu yapan ve kıymetinin bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Çamlıca, “Zamanın kıymetini bilmemiz gerekir. İyi değerlendirmeliyiz. Bizler lisedeyken de ‘zamane gençleri’ tabiri kullanılıyordu ve halen kullanılmaktadır. Bu tabir geçmişte de kullanılmıştır. Büyüdüğümüzde bizlerin yaptığı aynı şeyleri yapan gençlerin şimdi yaptığı şeyi zamanın gençlerinin kötü alışkanlıklı olduğunu göstererek belirtiyoruz. Bugün 18 yaşındaki bir genç 18’inci yüzyıl bilim adamının bilgi ve birikimine eş değer bilgiye sahiptir.13 yaşındaki bir çocuk, anne-baba ve öğretmenine teknoloji öğretebilecek durumuna gelmiş. Öğrenci psikolojisini iyi bilmek ve tutumunu iyi okumak gerekir. Öğrenciyi anlamayan ona faydalı olamaz. Son 17 yılda teknoloji kendinden önceki 2 bin yıldan daha çok gelişmiş. Herkes sevdiği mesleği yapmalıdır. Bir kişi sevmediği mesleği yapıyorsa hemen kurum değiştirsin. Faydalı olmak için bu gereklidir. Bir şey öğrenirken onu ezberlemek değil bilincini kavramak önemlidir. Asıl olan tarihi öğretmek değil tarih bilincini aşılamak ve felsefeyi öğretmek, filozofları anlatmak değil düşünceyi öğretmektir.” İfadelerini kullandı.

“OKUMA İŞİ, BİRAZ GAYRET VE FEDAKÂRLIK İSTER”

Öğrenci için dersin sıkıcı olduğunu ancak bir dersin öğrenme arzusu alınmasında bunun kişinin sıkıntı yaşamayacağını belirten Çamlıca, anne babaların çocuğuna okuma alışkanlığını aşılayabilmesi gerektiğini belirtip şu ifadeleri kullandı: “Okuma işi, biraz gayret ve fedakârlık ister. Kötü anne baba yoktur, eski alışkanlıklar çocukların eğitimi üzerinde etkisi vardır. Lise eğitiminde zorunluluk olmaması gerekir, istenmeyen öğrenciyi zorla bitirip zorla üniversiteyi okutamazsınız. Okuyan kişi derslerini de sevmek zorundadır. Hem ders çalışmayıp hem üniversite okuyorum, ikisi bir arada olmaz. Her işte olduğu gibi öğretmen, doktor veya herhangi bir meslek sahibi olmak istiyorsanız bir bedel ödemek zorundasınız. Önce sıkıntılara katlanırsınız sonra sefayı sürdüreceksin. Üniversiteyi çalışmak için her gün düzenli ve disiplinli ders çalışmaktan geçer. Uzun süre hafızada bilgiyi tekrar edilirse hafıza onu daha uzun süre saklar. Okulda öğrendiğinizi eğer evde tekrar etmezseniz asla öğrenme gerçekleşmez. Ders çalışma mücadelesini vermezseniz asla başarılı olamazsınız. Teknolojiye hâkim olmakla, teknolojiye mahkûm olmak arasındaki dengeyi kuramazsanız, hiçbir idealinize kavuşamazsınız. İnsanın en büyük hazinesinden birisi zamandır. Zamanla iyi bir yarış içerisindesiniz. Sizin probleminiz içinizle olan savaştır. Bu savaşı kazanmadan hiçbir savaşı kazanamazsınız. Çağımızda teknoloji çok ilerde 13-14 yaşındaki genç, anne babasından daha ileri bir düzeydedir. İnsanlık tarihinden ilk defa okuma yazma öğrenmeden ipad kullanan bir nesil yetişecek. Teknoloji karşısında zamanla yarışırsınız eğer zekânızı kullanmıyorsanız kendi geleceğinizi inşa edemezsiniz. Masanın başındasınız eğer televizyon, bilgisayar ve telefonunuzu kapatmayıp kendi idealiniz için çalışmıyorsanız başarılı olamazsınız.

“ÖNCELİKLERİMİZİ TOPLUM OLARAK MUTLAKA SORGULAMAK ZORUNDAYIZ”

Genelde çocuk ve gençlere eğitim vermeyi çok arzu ettiğini belirten Çamlıca, “Gençler bizden daha zekidir. Onlara sarraf olmak zorundayız. Anne, baba ve öğretmen olarak biz çocuklara yön ve yol vererek enerjisini topluma, millete, İslam coğrafyasına faydalı bir birey olma bilincini vermek zorundayız. Onun için hepimize çok sorumluluk düşüyor. Çocuklara ve gençlere sahip çıkmazsak onları kaybederiz. Mahkûmlara da programlar yapıyorum, bazen çocuk mahkûmlarına da program yapıyorum. Ne zaman çocuk mahkûmlarına programlarımda kendimi de sorgularım öğretmen olarak, öğretmenliğimi anne babalarını da sorgularım. Bizlerin yaptığı hataları sorgularım. Daha 13 yaşında bir çocuk cinayet işliyorsa, bıyıkları terlememiş 14-15 yaşındaki bir çocuk suç işliyorsa o çocuğu bozulma sürecini kötü alışkanlık edinme sürecini, nerede yanlış yapılmışsa bunun sorumlusu bizleriz. Bir çocuğa sabırlı olmayı öğretmek, matematiği öğretmekten daha iyidir. Bir çocuğa merhametli olmayı öğretmek, o çocuğa fen lisesini öğretmekten daha iyidir. Önceliklerimizi toplum olarak mutlaka sorgulamak zorundayız.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN