• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“ALLAH’IN RAHMETİNDEN ÜMİT KESMEMEK, GÜNAHI TERK ETMEKLE OLUR”

25 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1979 defa okundu.
“ALLAH’IN RAHMETİNDEN ÜMİT KESMEMEK, GÜNAHI TERK ETMEKLE OLUR”

İlçe Vaizi Numanoğlu, “Beraat, suçlu insanın, kusurlu insanın günah işlemiş biz kulların Cenab-ı Allah’ın rahmetine mazhar olması, kusurumuzla beraber Cenab-ı Allah’ın bize merhamet etmesi, kusurumuz sabit olduğu halde, suçlarımız günahlarımız sabit olduğu halde bu gecede Cenab-ı Allah’ın rahmeti ile kusurlarımızı görmezden gelmesi, bizi kusurumuza rağmen affetmesi demektir.” dedi.

Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili nedeniyle camilere yoğun ilgi oldu. Camileri dolduran vatandaşlar, namız kılıp, dua edip, vaaz ve ilahi dinledi.

Beraat Kandili tüm yurtta olduğu gibi Solhan’da da idrak edildi. Beraat Kandili münasebetiyle Solhan Ulu Cami’sinde mevlüd programı düzenlendi.

Vatandaşlar, “Beraat Kandili, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid” özel programı dolayısıyla akşam saatlerin Solhan Ulu Cami’sine gelerek buradaki programa katıldılar.

Cemaatle kılınan akşam namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Solhan ilçe Vaizi Osman Numanoğlu, beraat gecesi ile ilgili bir vaaz verdi.

“ALLAH’IN RAHMETİNDEN ÜMİT KESMEMEK GÜNAHI TERK ETMEKLE OLUR”

Numanoğlu, “Kıymeti Müslümanlar! Bizler berat kelimesini biliriz ama daha çok Berat’ın suçsuzluk anlamında yani suç işlemediğini, hata yatmadığını, ortaya çıkması anlamında biliriz. Oysa buradaki Beraat, suçlu insanın, kusurlu insanın günah işlemiş biz kulların Cenab-ı Allah’ın rahmetine mazhar olması, kusurumuzla beraber Cenab-ı Allah’ın bize merhamet etmesi, kusurumuz sabit olduğu halde, suçlarımız günahlarımız sabit olduğu halde bu gecede Cenab-ı Allah’ın rahmeti ile kusurlarımızı görmezden gelmesi, bizi kusurumuza rağmen affetmesi demektir.   Ayeti kerimede Cenab-ı Allah bizi tövbeye, istiğfara, Allah’ın rahmetine nasıl davet ediyor estaizübillah; “Ey nefislerine zulmeden kullarım! De ki; ey nefislerine zulmeden günah işleyerek nefislerine zulmeden kullarım. Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin.” Biz günah işledik, biz hata yaptık, bizim affımız artık mümkün değil demeyin. Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Allah dilerse bütün günahları affedebilir, affeder. Önemli olan bizler Cenab-ı Allah’ın bizleri affetmesi için uğraş veriyor muyuz, çaba harcıyor muyuz, gayret ediyor muyuz? Bakın bu ayeti kerimenin hemen sonrasında gelen ayeti kerimede şöyle diyor Cenabı Allah, bize Allah’ın rahmetinden nasıl ümit kesmeyeceğimizi öğretiyor. Onun nasıl olması gerektiğini bize şöyle öğretiyor Cenabı Allah “rabbinize yönelin ve Rabbinize teslim olarak Allah’tan ümidinizi kesmeyin.” Demek ki kul hata yapar, kul yanlış yapar, kul günah işler, kusur işler ama Allah’ın rahmetinden ümit kesmemek demek. Allah’ın rahmeti çoktur. Herkesi affeder benide affeder deyip günah işlemeye devam etmek değildir. Aksine Allah’ın rahmetinden ümit kesmemek demek birinci şart; günahı terk etmekle olur. Ne diyor Cenabı Allah ‘rabbinize dönün’ diyor namaz kılmayan bir adam 5 vakit namaz kılmayan bir insan Allah’a nasıl döner? Namaz kılmaya başlayarak dönmez mi? Namaz kılmamakta ısrar ederek Allah’a döndüğünü iddia edebilir mi? Yalan söyleyen bir insan yalanı terk etmediği sürece Allah’a dönmüş olur mu? Faiz yiyen, içki içen gayrimeşru işlerle uğraşan, tesettürüne dikkat etmeyen, anne babasına asi olan, komşusuyla/çevresi ile toplumla iyi geçinmeyen insan bu kötü alışkanlıkları terk etmediği sürece Allah’a dönüş olabilir mi? Bu kişinin günah işlemeye devam ederek Allah’ın rahmetinden ümidini kesmemesinin  bir manası var mı? İşte Demek ki Aziz Müslümanlar bizim bu gece yapacağım en güzel şey tevbe etmektir. Beraat tövbe ile olur.” İfadelerini kullandı.

“HZ. ADAM VE HAVVA, BİR GÜNAH İŞEDİLER AMA ÜMİTLERİNİ KESMEDİLER”

Hz. Adem babamız ve Hz. Havva anamiz cennette Cenab-ı Allah’ın bir emrine itaatsizlik etiklerini hatırlatan ve akabinde Allah’ın rahmetinden nasıl ümitlerini kesmediklerini söyleyen Numanoğlu, “Hz. Adem ile Hz. Havva şöyle ümitlerini kesmediler. Dediler ki; “Yarabbi biz suç işledik, biz nefislerimize zulmettik, bugün bu halde isek bu bizim suçumuzdur.” Bakın günahlarını, hatalarını itiraf ettiler ve dediler ki; “Yarabbi eğer sen bizim günahlarımızı bağışlamazsan sen bize merhamet etmezsen işte biz asıl o zaman büyük zarar öderiz, asıl zarara o zaman düşeriz” dediler. Onlar ömürlerinde bir kere bu süreçte bulundular, bu yanlışı yaptılar. Bizim bu hatayı yapmadığımız saat yok, gün yok. İşte bizim Beratımız Allah’ın izniyle Adem babamız ve Havva anamızın duasıyla olacaktır. Bizler de bu geceyi vesile ederek, bu mübarek üç ayları vesile ederek, bu mübarek Şabanı vesile ederek, bu mubarek beraatı vesile ederek diyoruzki; “Yarabbi! Biz kusurluyuz, yarabbi biz suçluyuz, yarabbi biz günahkarız, yarabbi biz senin bize verdiğin bütün nimetlerin hepsinin farkındayız, senin nimetlerine karşı işlediğimiz günahları itiraf ediyoruz yarabbi.  Biz biliyoruz ki Ya Rabbi ancak sen merhamet edersen, ancak günahlarımızı sen mağfiret edersen, biz de berata kavuşmuş oluyoruz.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN