• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMA

26 Mart 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1561 defa okundu.
“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMA

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN”
İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle Solhan’da bir program düzenlendi. Düzenlenen programda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verilirken İstiklal Marşı’nın yazılış dönemi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy anlatıldı.

 İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle Solhan Halk Eğitim Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda bir tören düzenlendi. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un anıldığı tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonunda düzenlenen törene Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Asiye Bozbek, “Marşı’mız hepimizin bildiği gibi 1921 yılında yazılmıştır. Söylendiğinde insanın iliklerine kadar işleyen bir marşın yazılabilmesi için Hürriyete aşık ve sıkıntı çeken bir millet, tüm yurt çapında yapılan bir araştırma ve Mehmet Akif Ersoy gibi parıltılı sözlerle edebiyat yapmayı amaçlayan bir şair değil; Kendi ömrünü ve kariyerini halkı için harcayabilecek, Anadolu’nun dilini özümsemiş bir şair gerekiyordu. Bu üçünün birleşmesiyle ancak insanın iliklerine kadar işleyen bir marş çıkabilirdi. O dönemleri bir hatırlayalım, Osmanlı İmparatorluğu müttefikleriyle birlikte Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmiş Serv anlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştı. Rakip devletler sırtlan sürüsü gibi halsiz kalmış Osmanlı Devleti’ne bir takım ufak tefek meseleleri bahane edip ülkenin topraklarına giriyorlar, hatta Anadolu topraklarını paylaşamadıklarından kendi aralarında çetin bir diplomatik mücadele veriyorlardı. Tabi böyle bir durumu kağıt üzerinde Serv Anlaşması yoluyla Osmanlı yönetimine zorla kabul ettirse bile bunu Anadolu halkına kabul ettirmeleri mümkün değildi. Bu milletin öyle bir karakteri var ki açlığa dayanır, yoksulluğa sabreder fakat iş hürriyetine geldiğinde başını diker ve Atatürk’ün veciz olarak söylediği gibi “Ya istiklal ya ölüm!” diyerek savaşını başlatır.” Dedi.

“MEHMET AKİF; BATININ ETKİSİNDE KALMAYAN EN MEŞHUR ŞAİRLERİMİZDEN BİRİDİR”

“Böyle bir ortamda Atatürk ve Anadolu’nun vatanperver evlatları Ankara’da bir araya gelip bağımsızlık için yeni bir Meclis kurup milli mücadeleyi başlattılar” diyen Bozbek, “Vatanın kurtuluşunda savaş kahramanlarına Meclis Kurma payesi düşerken; gönüllerin adamı, söz sanatkarı Mehmet Akif Ersoy’a da millet için milleti hücuma kaldıracak marşı yazmak düştü. Evet, bu marş dinlediklerinde meclisteki milletvekillerini ayağa kaldırıp kendisini üst üste iki kere dinlettirdiği gibi, milletine de kendisini dinlettirmiş, onların yüreğine yürek katıp İstiklal savaşını ateşlemiştir. Dünyanın o dönemdeki dev ülkelerini Anadolu topraklarından sıyırıp atmıştır. O zor günlerde yazılan İstiklâl Marşımız on bölümden ve kırk bir dizeden oluşmaktadır. Dönemin dili olan Osmanlıca ile yazılmış, Türk Milleti’nin başından geçen zor durumlar ve bu durumdan kurtulmak için gösterdiği kahramanlıklar, verdiği şehitler, geçmişine ve kültürüne olan bağlılığı ve benzeri millî duyguları işlemiştir. İstiklal Marş’ımız yurdumuz işkâl altındayken yazılmış fakat Mehmet Akif bu ülkenin işgalden kurtulacağından emin olduğundan ülke istiklal savaşını kazanmış bir edayla yazmıştır. Meclisin teklif ettiği 500 liralık ödülü çok ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş Türk Ordusuna bağışlamıştır. İstiklal Marş’ımız insanın ruhuna tesir eden söz ve müziğe sahiptir. Bu yüzden Marşımızı anlayarak dinleyenler “hazır ol” pozisyonunda geçip marşa eşlik etmektedir. Hitap bildiren kelimeler sık sık geçer bu da karşıdaki kişiyi uyanık tutar. Mehmet Akif; Batının etkisinde kalmayan en meşhur şairlerimizden biridir. Profesörlük unvanına sahip olup İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Mısırdaki Ezher Üniversitesi Türkoloji bölümünde hocalık yapmıştır. Devrin en çok kazanabilecek kişilerinden birisi olmasına rağmen milli mücadeleye katılmak için İstanbul’daki kariyerini bırakmış, Milli mücadele döneminde İstanbul’dan Ankara’ya kadar neredeyse yürüyerek gelmiş, milli mücadelenin şahlanması için vaazlarda bulunmuş ve milli heyecanın uyanmasında etkin rol almıştır. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, onun söylediği sözle konuşmamı bitirmek istiyorum. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bozbek’in konuşmasın ardından Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından İlçe genelinde düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ile ilgili şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Dereceye giren öğrencilere Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Solhan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üsteğmen Yavuz Erek ve Solhan İlçe Müftüsü Fuat Sırrı Ateş tarafından ödüller verildi.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşı yazılma sürecinin sinevizyon şeklinde sunulmasından sonra günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okudu. Program Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Göçmez’in öğrencilerle hazırlamış oldukları Mehmet Akif Ersoy’u anmak ve anlamak amacıyla onun fikir dünyasını, karakter özelliklerini ‘Safahattaki’ şiirleriyle yansıtan ‘Akif’ adlı oyun seslendirmesiyle devam etti.

 

 

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Etkileyici.
    14 Mayıs 2021 19:11

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN