• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

“Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara”

15 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1319 defa okundu.
“Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara”

“Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara” projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Zekâ Oyunları müfredatına uygun olarak hazırlanan ve Solhan çocukları için uygulamakta olan “Zekâ ve Akıl Oyunları Eğitimleri”nin devam ettiği belirtildi.

 Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından finanse edilen, Bingöl Valiliği koordinasyonunda yürütülmekte olan "Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara" projesinin Milli Eğitim Bakanlığı Zekâ Oyunları müfredatına uygun olarak hazırlandığını aktaran Solhan Eğitim Derneği Başkanı Ferhat Bayar, Solhan çocukları için uygulamakta oldukları proje eğitimlerinin devam ettiğini belirtti.

Devam eden proje eğitimleri çerçevesinde 10 Eğitmen ile Solhan Eğitim Derneği Akıl Oyunları Eğitim Merkezi’nde, Ş.K.Ersin Ateş İlköğretim Kurumu’nda, Öğretmen Veli Tuğa İlköğretim Kurumu’nda ve Solhan Yatılı Bölge Orta Okulu’nda eğitimlerinin devam ettiğini söyleyen Bayar, Ekim 2013’ten bu yana eğitim merkezimizde ve okullarımızda birçok öğrenciye ulaştıklarını kaydetti.

Projemizin Amacı

Uygulanacak proje ile birlikte yılsonunda okullar arası yapılacak Zekâ ve Akıl Oyunları Yarışmasıyla tüm çocuklara ulaşılacağını belirten Bayar, projeyi uygulamalarındaki amaçlarını şöyle aktardı:

“Çocuklarımızın güzel zamanlarını, internet kafelerde veya zararlı ortamlarda geçirmelerini önlemek amacıyla, dolu dolu bir yaşantının temelini erken yaşta atmak amacıyla düşünme becerisini zenginleştirmek, değişik formatta zekâ oyunları ile dikkat becerisini etkin kullanabilir hâle gelebilmek, hızlı çözüm yöntemlerini kavramak ve uygun problem hazırlayabilir yetkinliğe ulaşabilmek için; “Pentomino, Strateji Oyunları, Soma Küpü, Üç Boyut, Dokuz Taş, Tangramla Geometri, Kendoku ile Matematik, Zekâ Kitapları, Mekanik Oyunlar,  ABC Bağlamaca, Bölgesel Sudoku ve Ötesi Uygulama Malzemeleri, Sihirli Piramit, Kakuro, Tic Tac Toe, Nim, 4X4 Dama, Üç Taş, Tavşan ve Tazılar, Mankala Türleri, Türk Daması, Amerikan Daması, Çin Daması, Taktix, Kap Aktarma Uygulama Malzemeleri, Stranç-Go Uygulamaları, Apartmanlar, Çit, Üç Değişkenli Mantık Uygulamaları, Dört Değişkenli Mantık Uygulamaları, Mantık Karesi, Rubrik Küpleri, Tangram, T Puzzle, Tetromino, Küp, Satranç ve Dama Setleri vb…” bireysel ve ekip çalışmalarına uygun zeka ve akıl oyunlarıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Neden "Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara" Projesi?

Çocuk Zekâ Atölyeleri, çocuklarının zekâ gelişimine önem veren ebeveynlerin arayışlarına cevap vermeyi hedeflediğini söyleyen Bayar, “Çocuklara, eğlenceli yöntemlerle matematiği sevdirmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İlkokul seviyesindeki çocuklar için düzenlenen atölyelerde çocuklar, zekâ oyunlarının eğlenceli dünyasıyla tanışarak, bireysel ve takım halinde uygulamalı çalışmalarla aktif olmaktadırlar. Projenin hedefi öğrenci ve öğretmenlerin, akıl ve zekâ oyunlarıyla tanışmasını sağlamak, öğrencilerin karşılaştıkları problemlere çözüm geliştirmelerinde yardımcı olmak, farklı düşünme yollarını keşfetmelerine imkân sağlamak ve tabii ki problem çözmede yaratıcılığın, hayal gücünün ne kadar ehemmiyetli araçlar olduğunu göstermektir. Solhan Eğitim Derneği olarak, eğitim sistemi içerisindeki farklı düşünmeye teşvikin yetersiz olduğunun, farklı düşünen ve problemlere farklı çözümler üretenlerin cezalandırılmasından çok ödüllendirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu vizyon dâhilinde, Akıllı Çocuklarla Güzel Yarınlara projesinin görünür gelecekte öğrencilere ve onları hayata hazırlayan öğretmenlere önemli kazanımlar sağlayacağından emin olarak bu çalışmayı başlatarak, eğitim alanında etkin çözümler içerisinde yer almak istedik. Proje kapsamında seçilen gönüllü öğretmelere Zekâ Oyunları Eğitimi hakkında seminerler verilerek, seminerler sonunda katılımcılara Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu onaylı Zekâ Oyunları Sertifikası verildi. Sertifika alan eğitmenler gönüllü olarak proje süresi içerisinde ve sonrasında merkezimizde aktif olarak görev almaktadırlar.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN