• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘AHİLİK KURUMU, EN BÜYÜK SİGORTA SİSTEMİDİR’

20 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
989 defa okundu.
‘AHİLİK KURUMU, EN BÜYÜK SİGORTA SİSTEMİDİR’

Vali Mantı, “Ahilik kurumu yeryüzünde bulunan en büyük sigorta sistemidir. Ahiliğin olduğu yerde dengesiz fiyat geçişleri, fırsatçılık, aldatma, fahiş fiyatlar olmaz.” dedi.

Bingöl Ticaret İl Müdürlüğünce, 17-23 Eylül günlerini kapsayan Ahilik Haftası münasebetiyle Bingöl Kültür Merkezi’nde 31. Ahilik Haftası Kutlama Programı düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Bingöl Ticaret İl Müdürü Abdulvahap Tanık yaptı.

Ahlakı ilke edinen ahilik müessesi hakkında bilgi paylaşımında bulunan Tanık, Ahiliğin iş ve meslek sahibi olmayı, dürüstlük, güvenilirlik, cömertlik ve ahlak sahibi olmayı önemsediğini belirtti.

Ayrıca; sanatın ahlak ile yoğrulmuş hali olan Ahiliğin arka planında ahlak endişesi olduğunu belirten Tanık, ‘Selçuklu ve Osmanlı’da da Ahilik vardı. Ahiler ticaret ahlakının taşıyıcısı idiler’ dedi.

‘ŞÜKÜRSÜZ BİR TOPLUM OLDUK’

Tanık’ın selamlama konuşmasından sonra bir katılımcılara hitap eden Bingöl Valisi Ali Mantı, “Ahilik Haftasını kutluyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.Bizler Ahilik kurumunu, mazimizde hayırla yad ettiğimiz, sabrın, şükrün, helal kazancın, hak ve hukuka riayetin, alın terine saygının, komşu hukukuna saygının yaşandığı bir dönem ve çağ olarak biliyoruz.Önemli olan mazideki güzellikleri bugüne taşıyabilmektir. Bunu yapamazsak istikbalimizde sıkıntılar olacaktır.Üzülerek belirtmeliyim ki, şükürsüz bir toplum olduk. Şükrün olmadığı yerde küfür artar. Kazananın daha çok kazandığı kaybedenin ise daha çok kaybederek derin sıkıntılara düştüğü bir dönemde yaşıyoruz. Herkesin sorumluluk alması gereken insani ve ahlaki konuları yılda bir defa ve sadece dar bir çevrede, bürokrasi ve protokol çevrelerinde günü kurtarmak adına konuşmak yerine gerçekçi bir sorgulama dönemine girmemiz lazım.” dedi.

‘İTİKAT, İMAN VE İCRAATTA TUTARLI OLMALIYIZ’

“Kabul etmeliyiz ki bir dürüstlük problemimiz var.” diye sözlerine devam eden Mantı, “Aynaya baktığımız zaman kafamız, yüreğimiz ve bileğimiz birlikte çalışıyor mu? Söylediklerimiz gerçekten iman ettiğimiz sözler midir? İman ettiğimiz sözleri gerçekten icraata dönüştürüyor muyuz? İtikat, iman ve icraatta uyum ve tutarlılık sıkıntımız var. Maalesef Konjonktürel konuşuyoruz, konjonktürel davranıyoruz. İnanç değerlerimizde hepimiz Allah’a iman ediyoruz ama iman ettiğimiz âlemlerin rabbi Allah’a güvenmiyoruz. Yani bir güven problemimiz var. Başka güçlere ve mercilere güveniyoruz. Konjonktürel çevrelere güveniyoruz. Ya da işimize gelen pragmatist, keyfi değerlere daha çok güveniyoruz. Onun için öncelikle bu problemi aşmamız lazım.Mazisini unutan milletler istikbale güvenle bakamazlar. Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi ‘Ne harâbî ne harabatiyim, Kökü mazide olan âtiyim.’ Hamdolsun bizim gurur duyduğumuz inanç ve kültür köklerimiz var.Bugün ekonomik sorunların yanında ve ötesinde toplumumuzun ciddi psiko-sosyal sorunları var. Dürüstlük konusunda sıkıntılarımız var. Konuştuklarımızı yapmıyoruz, yapmadıklarımızı konuşuyoruz. Konuşurken keserek, kırparak, ekleyerek, çıkararak konuşuyoruz. Bu konuların akil insanlar tarafından yeniden ve etraflıca gerçekçi bir şekilde konuşulması ve değerlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

‘AHİLİK MÜESSESESİ YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK SİGORTA SİSTEMİDİR’

Ahilik kurumunun yeryüzünde bulunan en büyük sigorta sistemi olduğunu belirten Vali Mantı, konuşmasına şöyle devam etti: “Piyasayı dengeleyen en büyük sigorta sistemidir. Ahiliğin olduğu yerde dengesiz fiyat geçişleri, fırsatçılık, aldatma, fahiş fiyatlar olmaz. Ahiliğin olduğu yerde işsizlik, geçim kaygısı olmaz inşallah. Çünkü Ahiliğin belirleyici olduğu dönemde esnaf birbirini tanır, güvenir ve inanırdı. Herkesin bir inancı ve salih amel dediğimiz işi, icraatı, alın teri, göz nuru ve sadakati vardı.Kaybettiklerimizi yeniden bulmak zorundayız. İnsanlığı, adaleti, misafirperverliği, paylaşımı, hakkaniyeti ancak yitirdiğimiz değerlerimiz ile ihya ve inşa edebiliriz. Bu konuda hepimizin sorumluluk alması gerekiyor. Adaletten öte bir atalet hali yaşıyoruz. Nefsini merkeze alan yanlış pratikler üretiyoruz.Birliğimizi ve beraberliğimizi kimsenin farklılığını problem etmeden kardeşçe ve barış içinde yarınlara taşımamız gerekiyor. Bununla ilgili ilkeler ve prensipler inancımızda ve kadim kültürümüzde var. Yeter ki ana yoldan sapmadan, ara yollarda oyalanmadan köklerimize doğru sahici yolculuklar yapalım.Ahilik Haftası münasebetiyle tüm esnafımızın, halkımızın, tüm milletimizin ahilik haftasını kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.”

Program Vali Mantı tarafından Oda Başkanlarına plaket takdimi ile devam etti.Daha sonra Ahilik Haftası münasebetiyle yapılan şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Vali Mantı, 49. Komando Tugay Komutan Yardımcısı Topçu Albay Ali Olcay Küçüktepe ve Belediye Başkan Vekili Halim Sügü tarafından verildi.

Program halk oyunları ekibinin gösterisi, pilav-nohut ikramı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN