• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

AFRİKA’DA SOLHAN SU KUYUSU AÇILDI

7 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4536 defa okundu.
AFRİKA’DA SOLHAN SU KUYUSU AÇILDI

İHH Solhan Şubesi öncülüğünde farklı kurum, kesim ve derneklerin desteklediği faaliyetlerle Afrika’da Solhan Su Kuyusu açıldı. Su kuyusu açılması projesinin ciddi bir proje olduğunu belirten Tunç, Solhan halkın desteğiyle hayata geçirildi.

İHH Solhan Şubesi öncülüğünde farklı kurum, kesim ve derneklerin desteklediği faaliyetlerle Afrika’da Solhan Su Kuyusu açıldı. Afrika’da açılan ‘Solhan Su Kuyusu’ ile ilgili açıklamada bulunan Solhan İHH Başkanı Muhammed Veysi Tunç: “Dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 4 bin 900, her yıl 1.8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin önemli bir kısmı Afrika’da yaşanıyor. İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeniyle zor şartların hâkim olduğu Afrika’nın Sahra Altı bölgesinde yer alan ülkelerde, insanlar hayatta kalabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Bölgede yaşanan sorunların en önemlilerinden biri olan susuzluk ve kuraklık fakir halkın direncini iyiden iyiye azaltıyor. İnsanlar suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Ulaşılan suyun çamur ve çeşitli mikroplar içermesi ise salgın hastalıklara sebep olurken, binlerce insanın hayatını yitirmesine neden oluyor.” dedi.

TUNÇ, SOLHAN SU KUYUSUNA DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

“Vakfımız, kara kıtanın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları projesini hayata geçirdi. Bugüne kadar 6.747 su kuyusu açıldı.’’ diye açıklamasına devam eden Tunç, şu ifadeleri kullandı: “Afrika’da Solhan Su Kuyusu açma projesiyle ilgili öncelikle birkaç aşamadan oluşan yol haritamızı belirledik. Farklı sivil toplum kuruluşlarıyla projeyi yürüttük. Solhan’ımızdaki kurumları dolaşarak projemizle ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Okullarımızda Afrika’yı konu alan Hayatta Kal Belgeselinin izlenmesini sağlayarak kumbaralar bıraktık. ‘Neden Afrika’da su kuyusu açılmalı?’ sorusuna cevap veren belgeselle öğrencilerimize yönelik bilinçlendirilme çalışması yapıldı. Bu anlamda ‘Hayatta Kal Belgeseli’ni bize ulaştıran belgeselin yönetmeni Tülay Gökçimen Hanım’a teşekkür ediyoruz. Esnaf ziyaretleri yapıp ve kermesler düzenledik. Hamdolsun, Solhan Su Kuyusu Nijer’in Yaya şehrine 35 km uzaklıktaki 120 hane ve 800 kişiden oluşan Kaniyakaniya köyünde hizmete açıldı. Bu süreçte kampanyamıza destek veren Kaymakamımız Sayın Fatih Okumuş, Belediye Başkanımız Sayın Abdulhakim Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ali İhsan Yanılmaz’a teşekkür ediyoruz. Okullarda etkinliğin yürütülmesini sağlayan idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, ilçemizdeki farklı kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara, Solhan esnafına ve halkına, yurt dışından ve ilçe dışından katkı sunan bütün hayırseverlere teşekkür ediyoruz. Bu hayırlı ve kalıcı hizmetin var olmasını ve kalmasını sağlayan herkesten ve her kesimden Allah razı olsun.’’

Haber: Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN