• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

ADAYLAR AÇIKLANDI!

24 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3679 defa okundu.
ADAYLAR AÇIKLANDI!

24 Haziran Başkanlık Hükümet Sistemi ve Milletvekili seçimleri adayları Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’ya bildirildi. Partilerin aday listelerini YSK’ya bildirmesi ile kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. Cumhur ve Millet ittifakı ile 3 siyasi partinin seçimlerde yarışacağı öğrenildi.

Erken seçim kararı ardından belirlenen tarih ile 24 Haziran 2018 günü yapılacak Başkanlık Hükümet Sistemi ve Milletvekili seçimlerinde aday olmak isteyenler siyasi parti teşkilatlarına aday adaylık başvurularında bulundular.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Harekat Partisi (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Hür Dava Partisi (Hüda Par), Saadet Partisi (SP), İyi Parti, Vatan Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)’nin seçimlere girecekleri belirtilirken Cumhur ve Millet olmak üzere iki ittifakın ve geriye kalan partilerin de parti olarak seçimlere girecekleri kamuoyu ile paylaşıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Harekat Partisi (MHP), Cumhur ittifakı olarak seçimlere girme kararı alırken Büyük Birlik Partisi (BBP) de bu ittifak ile yol alma kararı alıp parti ismi olmadan seçime girecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Saadet Partisi (SP) ile İYİ Parti de Millet İttifakı adı ile seçimlere girme kararı alırken Hür Dava Partisi (Hüda Par), Vatan Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ise parti olarak girecekleri 24 Haziran 2018 seçimleri için aday listelerinin YSK’ya verilmeden önce Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 24 Haziran seçimlerinden çekildiğini açıkladı. Bu açıklama ile Cumhur ve Millet ittifakı ile 3 siyasi partinin seçimlerde yarışacağı öğrenildi.

İSTANBUL’DA DA BİNGÖLLÜLER YARIŞACAK 

Seçime girecek 8 Partinin Bingöl’den milletvekili adayları dışında Bingöllülerin farklı illerde farlı partilerde aday oldukları da öğrenildi. HDP’li Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un Diyarbakır’da, Bingöl eski Milletvekili HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in Batman’da, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un ise Şanlıurfa’da listelerde yer aldıkları öğrenildi.

Bingöl’de Hür Dava Partisi Adayı olarak daha önce seçime giren Sait Şahin’in İstanbul 1. Bölgede Hüda Par birinci sıra adayı olduğu ve İstanbul’da Ak Parti, CHP, HDP ve Hüda Par’dan Bingöllü adayların yarışacağı öğrenildi.

PARTİLERİN BİNGÖL ADAYLARI

24 Haziran seçimlerinin yaklaşmasıyla seçim çalışmalarına hız veren siyasi partiler, milletvekili aday listesini YSK’ya teslim etti.

Yapılan düzenlemelerin ardından Bingöl listesini açıklayan AK Parti, HDP, CHP, MHP, İYİ Parti, Vatan Partisi, Hüda Par ve Saadet Partisi, 24 Haziran seçiminde bu listeyle çalışmalarına devam edecek.

YSK’ya sunulan listelerde yer alan Bingöl Milletvekili adayları şu şekilde;

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ (AK PARTİ)

Cevdet Yılmaz

Feyzi Berdibek

Zeki Korkutata

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP)

Erdal Aydemir

Nihat Aksoy

Gülistan Azak

CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)

Vahdettin Uzunyayla

Mehmet Evran

Çetin Sağsöz

MİLLİYETÇİ HAREKAT PARTİSİ (MHP)

Emre Solmaz

Murat Küçük

Burhan Bingöl

İYİ PARTİ

Mehmet Sait Yazıcı

Abdurrahim Ariç

Selahettin Ekinci

SAADET PARTİSİ (SP)

Suat İşcan

Muhammed Fatih Tiryaki

Vural Koşunkartay

HÜR DAVA PARTİSİ (HÜDA PAR)

Hamdullah Tasalı

Yüsel Bingöl

Fuat Sönmez

VATAN PARTİSİ

Ali Haydar Varan

Sinan Yeşilyurt

Gülabi Demir

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN